Duna režiséra Denisa Villeneueve bola odložená, čím úplne pochovala filmový rok 2020

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Nový dátum vydania filmu Duna

Ďalšia vlna presúvania filmov pokračuje. Pred pár dňami ju odštartovala spoločnosť MGM, keď odložili premiéru v poradí 25. bondovky Nie je čas zomrieť z novembra na 2. apríl budúceho roku. Avšak tento dátum pôvodne patril filmu Rýchlo a zbesilo 9, preto muselo štúdio zakročiť aj štúdio Universal. Deviatu časť akčnej série tak uvidíme až 22. mája 2021. Filmová sezóna roku 2020 tak stála na jedinom filme, ktorého osud bol nepochybne spečatený.

Duna režiséra Denisa Villenevue (Blade Runner 2049Prvý kontakt) bola jedným z posledných veľkofilmov tohto roku a zároveň jednou z našich posledných nádejí. Premiéra bola naplánovaná 18. december 2020, no do presúvania, a tentokrát poriadneho, sa pustilo aj štúdio Warner Bros. Na najlepšie sci-fi posledného desaťročia si teraz musíme počkať do 1. októbra 2021, čo premiéru odložilo takmer o celý rok.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Komplexný sci-fi príbeh

Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje devätnásť kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru. Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva.

Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

Hrajú Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Leto Atreides, Jason Momoa ako Duncan Idaho, Stellan Skarsgård ako barón Vladimir Harkonnen, Dave Bautista ako Glossu Rabban, Javier Bardem ako Stilgar, Josh Brolin ako Gurney Halleck, David Dastmalchian ako Piter De Vries, Stephen Henderson ako Thufir Hawat, Sharon Duncan-Brewster ako Liet-Kynes, Chang Chen ako doktor Wellington Yueh a ďalší.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Štúdio Warner Bros. presunulo ďalšie filmy

Ako sme spomenuli vyššie, štúdio Warner Bros. presunulo hneď niekoľko ďalších svojich filmov. Medzi nimi napríklad The Batman, The Flash, The Matrix 4, Shazam! 2 alebo Black Adam. Dátum vydania odstal jedine komiksovke Wonder Woman 1984, ktorú údajne uvidíme presne na Štedrý deň, 24. decembra 2020. Viac sa o osude týchto filmov dočítate v článku na tomto odkaze.

Tiež vás mrzí, že nový dátum vydania filmu Duna je až o rok? Nuž, na dobré sa dlho čaká a my veríme, že každá minúta čakania bude vo výsledku stáť za to.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -