Odhalenie PlayStation 5 všetkých sklamalo. Čo všetko sme sa dozvedeli o konzole novej generácie?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Odhalenie PlayStation 5

Narozdiel od filmového a televízneho priemyslu môže herný priemysel vyťažiť z aktuálnej situácie s koronavírusom čo najviac. Tejto príležitosti sa chytila aj spoločnosť Microsoft, ktorá 16. marca predstavila oficiálne parametre ich novej konzoly Xbox Series X.

Nezaostáva však ani PlayStation, ktorý včera informoval o dnešnom (18. marec) detailnom predstavení systémovej architektúry očakávanej konzoly PlayStation 5. Slova sa chytil hlavný systémový architekt konzoly Mark Cerny, ktorý mal porozprávať aj o jej vplyve na hernú budúcnosť. Toto predstavenie sa malo pôvodne konať na udalosti GDC 2020 (Game Developers Conference), ktorá bola zrušená kvôli koronavírusu.

Mark na začiatku prezentácie rozprával o predchádzajúcich generáciách PlayStation. Jeho slová potom presmeroval na využitie SSD disku a rozprával o tom, ako vývojárom a hráčom nestačí HDD (pevný disk), ktorý súvisí s rýchlosťou načítavania a sťahovania. Po takmer polhodinovom detailnom monológu o SSD sa presunul na GPU (grafický procesor).

Ten bude v PlayStation 5 schopný spätnej kompatibility hier z PlayStation 4. Hneď po uvedení novej konzoly na trh by malo byť dostupných okolo 100 najhranejších PS4 hier aj na PlayStation 5. Nová generácia konzoly bude schopná aj Ray Traycingu, ktorý vytvára tie najreálnejšie a najpresnejšie svetlá, tiene a odrazy.

Po dôkladnom prebratí vnútorností konzoly prišlo na vízie, ktoré chceli pri PlayStation 5 premeniť na skutočnosť. Medzi ne patrí napríklad excelentné 3D audio. Bohužiaľ, táto prezentácia neodhalila vzhľad, cenu ani dátum vydania. Odhalené boli len oficiálne hardvérové špecifikácie, ktoré v niektorých bodoch zaostávajú za Xbox Series X.

Oficiálne hardvérové špecifikácie

  • CPU (procesor): 8-jadrový Zen 2 s 3,5GHz
  • GPU (grafický procesor): 10.28 TFLOPs s 36 výpočtovými jednotkami s 2,23GHz
  • GPU architektúra: Upravená RDNA 2
  • Pamäť: 16GB GDDR/6256-bit
  • Šírka pásma pamäte: 448GB/s
  • Vstavaná pamäť: Upravený 825GB SSD disk
  • Externá pamäť: možnosť USB HDD
  • 4K UHD Blu-ray mechanika

Zatiaľ PlayStation vo veľkom zaostáva za konkurentom, hlavne čo sa marketingu týka. Väčšina fanúšikov bola pripravená na to, že sa na prezentácii odhalí aj vzhľad, ktorý je pri Xbox Series X už dávno známy. Na bližšie informácie si tak budeme musieť počkať do ďalšej prezentácie, ktorá by nemusela skončiť takým fiaskom.

Čo hovoríte na oficiálnu konfiguráciu PlayStation 5? Vaše názory nám napíšte do komentárov.

Zdroj: ign.com

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -