Oscary šokujú filmárov aj divákov! Ktoré ceny neuvidíme na predávaní?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Oscary opäť prekvapujú!

Tak ak sa tento rok nepozeráme na najkontroverznejšie predávanie Oscarov, naozaj netušíme, ktorý by ich mohol prekonať. Od nominácií mnohých divácky obľúbených filmov až po nefungujúce drámy za oponou, je viac než možné, že si už naledujúci pondelok pozrieme jedno veľké fiasko v priamom prenose. 91. ročník cien filmovej akadémie nie len že nemá moderátora, avšak teraz už ani veľké kategórie.

Čo tým myslím? Keďže sú Oscary každý rok kritizované, že sú strašne dlhé, akadémia sa rozhodla, že niektoré ceny neodvysiela. Avšak vybrali si zrovna také, ktoré patria k zásadnému dôvodu, prečo je dnes kinematografii na takej úrovni, na akej je. Podľa všetkého tento rok na televíznych obrazovkách neuvidíme predávanie cien v kategóriách: Najlepšia kamera, Najlepší strih, Najlepší krátky film a Najlepší Make-up a vlasy.

Zdroj: thehollywoodreporter.com

Režiséri plánujú odboj

Práve strih a kamera patria medzi najzásadnejšie prvky kinematografie, zatiaľ čo kategória najlepšieho strihu tu figuruje už od úplne prvých Oscarov. Vynechanie týchto kategórií teda vyvolalo na sociálnych sieťach obrovský rozruch. Na novú kontroverziu ihneď zareagovali veľké mená ako Guillermo Del Toro, Alfonso Cuarón, Spike Lee, Denis Villeneuve ale aj Christopher Nolan, ktorí začali proti tomuto rozhodnutiu bojovať verejne na sociálnych sieťach, ale aj súkromnými listami samotnej akadémii.

V celej histórii kinematografie, majstrovské diela sme videli bez zvuku, bez farby, bez príbehu, bez hercov a bez hudby. Žiadne ale nebolo bez kamery a bez strihu.

– Alfonso Cuarón

My teda s ich reakciami jednoznačne súhlasíme. Oscary majú byť oslavou filmografie, ktorá by mala oceniť všetky jej dôležité aspekty. Opäť sme teda pri rovnakých debatách, ako keď sa snažili pretlačiť kategóriu Najlepší populárny film len preto, aby si ceremóniu zaplo viac ľudí. Každopádne, toto rozhodnutie je naozaj vrchol a my veríme, že sa akadémia uvedomí a aj tento rok si budeme môcť pozrieť ďakovné prejavy všetkých tvorcov, ktorí pracujú vo vyššie menovaných kategóriách.

UPDATE: Odboj veľkých mien nakoniec pomohol a akadémia prezradila, že kategórie nakoniec uvidíme a dokonca ani nebudú zostrihané.Ide teda o ďalší „hups, prepáčte“ moment, podobne ako s vyhlásením kategórie Najlepší populárny film, ktorá sa vďaka veľkej nepriazni pominula do stratena.

Zdroj: variety.com; indiewire.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -