Svet filmu sa môže zmeniť na nepoznanie. Hollywoodsky gigant je na predaj, zmeny pocítime aj u nás

Nenechajte si ujsť

Filmový gigant je na predaj

V Hollywoode sa schyľuje k ďalšiemu veľkému zemetraseniu. Mediálna spoločnosť Paramount, ktorá je členom tzv. Big Five, päťky najväčších filmových štúdií v USA, je skutočne na predaj. Shari Redstone, ktorá má v spoločnosti rozhodovacie právo ohľadom majetku, svoj zámer odpredať svoje miliardové impérium naznačila už pred pár dňami. Teraz sa na scéne objavil potenciálny záujemca, ktorý sa môže postarať o ďalšiu veľkú senzáciu.

Záujem o odkúpenie Paramount podľa Deadline prejavil ďalší mediálny gigant v Hollywoode – spoločnosť Warner Bros. Discovery. Šéf Warnerov David Zaslav sa mal počas tohto týždňa stretnúť s vrchným manažmentom spoločnosti Paramount Global, aby spolu diskutovali o nových možnostiach spojenia. Pár dní pred tým mal Zaslav hovoriť aj so Shari Redstone, prezidentkou miliardového korporátu National Amusement, ktorý Paramount Global vlastní.

paramount
Zdroj: Paramount

Stretnutie medzi veľkými hráčmi v Hollywoode potvrdili viaceré zdroje. Zhodujú sa však, že s veľkou pravdepodobnosťou išlo len o úvodné rozhovory a k žiadnej veľkej dohode zatiaľ dôjsť nemalo. Ak by sa nakoniec zlúčenie medzi Warner Bros. Discovery a Paramount uskutočnilo, išlo by o obrovskú senzáciu a ďalšiu veľkú fúziu v Hollywoode.

V marci 2019 došlo k spojeniu spoločností Disney a 20th Century Fox, v minulom roku sa spájali mediálni kongolomeráti Warner Bros. a Discovery, čím vznikla nová spoločnosť Warner Bros. Discovery. Netreba zabúdať ani na odkúpenie filmovej spoločnosti MGM zo strany Amazonu za 8 miliárd v marci minulého roka. Fúzie filmových spoločností sú aktuálne v kurze a je iba otázkou času, kedy niekto odkúpi aj Paramount.

nové mgm logo
MGM

Tak jednoduché to nebude

Analytici sa zhodujú, že Warner Bros. Discovery síce môže prejavovať záujem o odkúpenie, samotná fúzia by však bola problematická. Warneri totiž disponujú masívnym dlhom 44 miliárd dolárov, spoločnosť Paramount vykazuje zadlženosť 14 miliárd. K spojeniu dvoch zadlžených gigantov by sa finančné trhy mohli postaviť nepriaznivo, čo by sa mohlo podpísať na prepade akcií oboch spoločností.

O Paramount však aktívne prejavujú záujem aj ďalší hráči, ktorí s hotovosťou nemajú tak veľký problém ako Warneri. Na zozname potenciálnych záujemcov sa vyskytujú giganti ako Apple, Skydance Media, Comcast, ale tiež Amazon a Netflix. Aktuálne stretnutie Warnerov a Paramount môže byť iba snahou Sheri Redstone o mediálnu pozornosť a lepšiu vyjednávaciu pozíciu s ďalšími záujemcami.

Nech už Paramount skončí v akýchkoľvek rukách, efekt pocítia aj diváci na Slovensku. Stane sa tak pri budúcom napredovaní veľkých filmových značiek ako Mission: Impossible, Transformers, Top Gun či Star Trek, ktoré Paramount vlastní, tak aj v podobe streamovacej služby SkyShowtime, ktorá u nás funguje práve pod hlavičkou spoločností Paramount Global a Comcast.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -