Svet streamovacích služieb sa zmení na nespoznanie. Významné štúdio stojí pred kolapsom

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Významné hollywoodske štúdio je na predaj

Pamätáte sa na náš kolektívny sen, kedy sme si s príchodom prvej ozajstnej streamovacej služby (Netflix) mysleli, že dáme nadobro zbohom všetkým televíznym staniciam a budeme si platiť len jedno predplatné? Táto realita chvíľu vydržala, no nie dlho. Giganti zábavného priemyslu rýchlo pochopili, že ak chcú ostať v hre, musia sa adaptovať a priniesť svetu vlastnú streamovaciu službu. Tak sa aj stalo a teraz sú ich na výber mraky, no nie každý spravil tento dôležitý krok včas – a teraz za to budú pykať, informuje Deadline.

V Hollywoode je známych viacero konglomerátov, ktoré spolu vlastnia drvivú väčšinu tých najznámejších franšíz sveta. Jednou z nich je aj spoločnosť Paramount. Práve toto štúdio, patriace medzi tie najstaršie a najväčšie, teraz čelí problémom, ktoré môžu akcionári vyriešiť odpredajom celej divízie stojacej za známymi filmami, seriálmi a streamovacou službou Paramount+.

hollywood
Zdroj: Unsplash

Toto štúdio je známe najmä kvôli značkám ako Indiana Jones, Top Gun, Mission: Impossible či Transformers. V ich vlastníctve je aj nesmierne populárna TV stanica v USA menom CBS, kanál MTV či Nickelodeon. Okrem toho ponúkajú v Amerike a západnej Európe aj vlastnú službu Paramount+, ktorú v pretvorenej verzii v spolupráci so štúdiom Universal môžete na Slovensku poznať ako SkyShowtime.

Všetky zmienené projekty a značky sú teraz na predaj, pretože štúdiu sa príliš nedarí. Do streamovacej hry vstúpili podľa odborníkov príliš neskoro a ani zďaleka nestačia na gigantov ako Netflix a Disney+. To si uvedomila aj akcionárka Shari Redstone, ktorá má vo firme Paramount Global rozhodovacie právo ohľadom majetku.

Finančný analytik Wells Fargo prostredníctvom IndieWire odhaduje cenu samotného štúdia Paramount na 19 miliárd dolárov. Ostatný majetok a distribučné kanály majú hodnotu ďalších 13,5 miliardy dolárov. Ak k tomu pripočítame aj spoločnosť National Amusements, ktorá vlastní stovky kín v USA, celková hodnota za Paramount je vyčíslená na približne 34,5 miliardy dolárov.

paramount
Zdroj: Paramount

Budúci majitelia Paramountu

Potenciálnych kupcov je viacero, pričom sa skloňujú mená tých najväčších hráčov. Apple už so spoločnosťou Paramount rokuje ohľadom spojenia ich streamovacích služieb do výhodného balíku, informoval dávnejšie WSJ. Môžeme sa teda zamýšľať aj nad tým, že by potenciálne mali záujem o vlastníctvo alebo inú spoluprácu s významným štúdiom, a keďže Apple nemá núdzu o financie, pomerne jednoducho by vedel nastoliť jednostranne výhodné podmienky.

V kolotoči možných kupcov pôsobí najserióznejšie spoločnosť Comcast, ktorá vlastní aj konkurenčné štúdio Universal. Pri záujme o kúpu by však nepochybne mali problém s protimonopolnými úradmi v USA, keďže Comcast už vlastní TV stanicu NBC – jednu z 3 najvýznamnejších staníc v Amerike. Pridružením Paramountu by získali aj CBS, čím by bol jednoznačne ohrozený konkurenčný súboj na tamojšom trhu. Z podobných dôvodov je taktiež nepravdepodobné, že o kúpu by sa pokúsilo Disney (vlastniace stanicu ABC).

shari redstone
Shari Redstone; Zdroj: Wikimedia

Ako informoval Puck, seriózne debaty s Paramountom už viedli spoločnosti Skydance Media aj Activision Blizzard. Štúdio skôr počas tohto roka oslovilo aj Amazon a samotný Netflix, pričom na zoznam potenciálnych kupcov sa zaradil aj Warner Bros. Discovery.

Významné hollywoodske štúdio si musí premyslieť rôzne ponuky a koniec koncov sa rozhodnúť, ktorým smerom sa vydá. Otvorené sú dvere aj vzájomnej spolupráci, zdieľaniu práv na média či staníc bez toho, aby Paramount vyslovene vymenil majiteľa. Tak či onak však budú nadchádzajúce zmeny významné a zmenia svet filmov, seriálov a streamovacích služieb. O ďalšom dianí vás budeme informovať.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -