Prvá epizóda seriálu Ms. Marvel bola plná rôznych easter eggov či odkazov na komiksy a iných superhrdinov

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Prvá epizóda Ms. Marvel skrývala rôzne easter eggy

Pred pár dňami na Disney+ prišiel ďalší seriál z dielne štúdia Marvel. Tentokrát sa ale zameral na mladú dievčinu, ktorá je veľkou fanúšičkou hrdinov (asi rovnako ako väčšina z nás). Ona však mala to (ne)šťastie, že hneď v prvej epizóde svojho seriálu dostala schopnosti. No to nebolo jediné, čo sa v prvej časti objavilo. Prvá epizóda seriálu Ms Marvel totiž obsahovala všelijaké easter eggy a odkazy, týkajúce sa komiksov aj iných hrdinov.

Tínedžerka Kamala Khan, ktorá pochádza z pakistanskej rodiny žijúcej v Amerike, nepatrí medzi najlepších študentov. Je totiž snílek a radšej si kreslí a rozmýšľa nad superhrdinami než nad svojou budúcnosťou. Z toho ale nie sú nadšení jej mama Muneeba (Zenobia Shroff), otec Yusuf (Mohan Kapur) či silno veriaci starší brat Aamir (Saagar Shaikh). Našťastie má kamarátov, Bruna (Matt Lintz) a Nakiu (Yasmeen Fletcher), ktorí ju podporujú.

ms marvel postavy
Zdroj: imdb.com

Najviac easter eggov mala Captain Marvel

Asi nikoho neprekvapí, že najčastejšie sa vyskytujúci hrdina v prvej epizóde bola Carol Danvers/Captain Marvel (Brie Larson). Ide o hrdinku, ktorú Kamala obdivuje najviac, a tak sa prakticky celá epizóda točila okolo nej. Videli sme ju v jej izbe na rôznych maľbách a plagátoch, na hodinkách alebo v úvodnom videu zo série Earth’s mightiest hero (jeden zo sloganov Captain Marvel v komiksoch). Tam si pre seba ukradla pomerne veľa priestoru, aj keď sme videli aj iných Avengerov.

Carol sme videli v rôznych verziách kostýmov a výzorov, čo odkazovalo na viacero tvorcov, ktorí na tejto postave pracovali v rôznych obdobiach. Dôležitým odkazom bol aj AvengerCon, na ktorom sa konala súťaž cosplayov (kostýmov) Captain Marvel, kde sme ju tiež mohli vidieť v rôznych verziách – futbalová Captain Marvel, princezná Captain Marvel či viktoriánska Captain marvel. Ako som už teda písal, epizóda bola naozaj plná tejto hrdinky.

Ms Marvel captain marvel
Zdroj: disneyplusoriginals.disney.com

Odkazy na komiksy Ms. Marvel

Dalo by sa povedať, že mnoho častí príbehu bolo vzatých priamo z komiksov. Ide o veci ako výzor Kamalinej izby, obchod na rohu, v ktorom pracuje Bruno, Aamirova svadba či Zoe zo školy, ktorá bola kedysi kamarátka a teraz je z nej populárne dievča. Kamalina práca na cosplayi je tiež odkazom na to, akou veľkou fanúšičkou hrdinov bola postava v komiksoch, a zároveň na to, akou veľkou fanúšičkou hrdinov je aj herečka Iman Vellani v reálnom živote.

Plaketa na strednej škole, ktorú Kamala navštevuje, obsahuje mená pôvodného kreatívneho tímu komiksov tejto postavy: G. Willow Wilson (spisovateľka a spolutvorkyňa Ms. Marvel), Stephen Wacker (redaktor), Adrian Alphona (umelec/maliar) a Jamie McKelvie (návrhárka Kamalinho kostýmu). Medzi ďalšie mená, ktoré na komiksoch pracovali neskôr, patria Ian Herring (kolorista), Takeshi Miyazawa, Joe Caramanga (dopisovateľ) a Nico Leon (umelec pre 50. vydanie Ms. Marvel).

Ms. Marvel
Zdroj: hollywoodreporter.com

Pôvodné schopnosti Ms. Marvel z komiksov

Zatiaľ čo nám prvá epizóda ukázala, že Kamala získala schopnosti z rodinného náramku a sú podobné tým, ako má Green Lantern, v komiksoch to tak nebolo. Kamala tam bola totiž členkou rasy Inhumans, vďaka čomu mala vrodenú schopnosť elasticity a zmeny telesnej veľkosti. Inhumans svoje schopnosti nadobudnú po tom, čo sú vystavení Terrigenovej hmly, čo sme mohli vidieť vo veľkom množstve hlavne v seriáli Agents of S.H.I.E.L.D..

Odkazom na túto hmlu je modrý výbuch, ktorý Kamala spôsobila v laboratóriu, a ktorý sa na Terrigenovú hmlu veľmi podobal. Jednou z typických čŕt po získaní schopností u Kamaly v komiksoch bola veľká ruka. A to sme videli aj v seriáli, keď si vďaka náramku vytvorila ruku a chytila Zoe na AvengerCone. Ide tiež o odkaz na komiksy, v ktorých Kamala nadobudla/objavila svoje schopnosti tiež počas noci, keď bola na párty, na ktorú ju rodičia nepustili, a tiež tam zachránila Zoe.

Ms Marvel
Zdroj: gamerant.com

Prvá epizóda Ms Marvel ukázala aj easter eggy ďalších hrdinov a záporákov

Začnem s kresbou bieleho vtáka, ktorá sa ukázala v prvých sekundách/minútach epizódy, pričom pravdepodobne odkazovala na záporáka z komiksov menom The Inventor. Ten bol reinkarnovaný Thomas Edison, ktorý bol napoly človek, napoly vták. Unášal deti z Jersey City, no Kamale sa ho podarilo poraziť. Odkaz na záporáka sa ukázal aj neskôr v epizóde, keď Kamala a Bruno sedeli na streche oproti obchodu s názvom Edison Electric.

Čo sa týka hrdinov, tých tam bolo viac. Odkazy na seba dostali Ant-Man (na AvengerCone sa v jeho obrej ruke fotila Kamala a prvé minúty nám prezradili, že má vlastný podcast) alebo Hulk (Malý Hulk a Veľký Hulk, aké zlaté). Ďalšími boli Iron Man a Black Widow, ktorí na AvengerCone dostali akúsi stenu vďaky a spomienok. A nakoniec sme mohli vidieť napríklad obrázok „Amerického zadku“ (Steve, pozeráme na teba) či na AvengerCone turistický infostánok Nového Ásgardu (ktorý založil Thor).

Prvá epizóda Ms. Marvel easter eggy the inventor
Zdroj: denofgeek.com

Hudba a záverečné titulky

Keď Kamala prvýkrát vojde do školy, v pozadí môžeme počuť pesničku od britsko-pakistanského speváka a herca Riza Ahmeda (Venom), ktorý dávnejšie hovoril o dôležitosti toho, aby v MCU bolo viac moslimských a juhoázijských hercov. Tiež dúfal v to, že viacero žien z tejto etnicity či náboženstva bude mať možnosť režírovať a napísať MCU projekty. Feige ho zrejme vypočul, keďže nie len Kamala, ale aj Kingo (Kumail Nanjiani) z Eternals je vlastne juhoázijská postava.

Odkazy z epizódy neskončili poslednou scénou, pretože ich niekoľko bolo aj v titulkách. Vidieť sme napríklad mohli typické logo Ms. Marvel (blesk) či logo už spomínaného Edison Electric. Maľby postáv Nakie a Aamira z komiksov sa zobrazia, keď na obrazovku prídu mená ich hercov. V titulkoch sa ako pouličné umenie prekrývajú obrazy Kamaly a Carol, zatiaľ čo obal z prvého čísla Ms. Marvel sa ukáže s menom EP Sana Amanat, ktorý je jedným z tvorcov postavy.

Prvá epizóda Ms. Marvel easter eggy
Zdroj: wegotthiscovered.com

Čerešničkou na konci bola potitulková scéna, o ktorej asi veľa ľudí ani nevedelo. Tá bola len krátka a ukázala nám agentov Ministerstva pre kontrolu škôd. Jedným z nich je neznáma agentka, ktorej príde video z AvengerConu, na ktorom je Kamala zachytená pri tom, ako používa schopnosti. Ukáže to kolegovi, ktorým je agent P. Cleary (Arian Moayed). Ten v Spider-Man: Bez domova vyšetroval Petera Parkera a podľa tejto scény je po ňom na rade Kamala.

Čo hovoríte na vyčerpávajúce množstvo odkazov a zaujímavé easter eggy, ktoré prvá epizóda Ms Marvel obsahovala? Zaujal vás tento seriál vďaka jeho pilotnej epizóde?

Zdroj: denofgeek.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -