QR kód ako brána do online sveta: Ako ho správne používať a vytvoriť si ten svoj?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Mám 22 rokov, študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

QR kód nie je v digitálnom svete žiadna novinka. Je tu už niekoľko rokov a nájdeme ho na väčšine úradných dokumentov. Málokto však vie, ako QR kódy vznikli a aké majú využitie. Využívať ho môžete aj vy.

Ak si teraz otvoríte nejakú faktúru, pravdepodobne tam okrem vašich osobných údajov a informácií o platbe nájdete aj QR kód, ktorý väčšina z nás stále prehliada.

Písmená QR sú skratkou pojmu „Quick Response“, teda „rýchla reakcia“. Jeho pôvod sa datuje ešte do polovice 90. rokov, kedy ho začali využívať v Japonsku.  Pôvodne bol určený na použitie v automobilovom priemysle. Pomocou QR kódu môžete prenášať rôzne údaje a to v ďaleko obsiahlejšej forme, než v prípade tradičného čiarového kódu

Ako QR kód funguje?

QR kód má na rozdiel od čiarového kódu štvorcový tvar a neobsahuje žiadne číselné ani iné znaky. Každá časť QR kódu nesie nejakú inú časť informácie, ktorú získame po jeho nasnímaní.

Ak chcete prečítať informácie z QR kódu, budete potrebovať technické zariadenie, ktoré obsahuje čítačku QR kódov. Tie sú dnes bežnou súčasťou väčšiny smartfónov či tabletov. Stačí na QR kód namieriť objektív fotoaparátu vášho zariadenia, ktoré kód automaticky nasníma a otvorí v správnom formáte.

Webnode
Zdroj: Webnode

QR kódy v sebe najčastejšie ukrývajú:

  • vizitku alebo telefónny kontakt
  • menu reštaurácie či ponuku e-shopu
  • odkaz na profil na Facebooku či Instagrame
  • GPS súradnice
  • informácie o dostupnej wi-fi
  • platobný príkaz
  • odkaz na video
  • odkaz na webstránku

Posledné tri možnosti sú z pohľadu využitia najzaujímavejšie, pretože touto cestou dokážete zákazníka dostať z offline sveta presne tam, kam potrebujete. QR kód môžete využiť v printovej reklame, alebo ho umiestniť na frekventované miesta, ako nemocnice, letiská, nákupné centrá či múzeá, kde sa prirodzene zdržuje veľké množstvo ľudí.

Samozrejme vždy sa uistite, že web, na ktorý QR kód odkazuje je responzívny, teda optimalizovaný a plne funkčný aj na mobilných telefónoch a tabletoch. Ak si s tým neviete rady, môžete využiť bezplatné služby Webnode, kde si vytvoríte responzívnu webstránku, blog či e-shop aj bez programátorských znalostí.  Tvorba vlastnej stránky vám zaberie pár minút a zvládnete to aj cez mobilný telefón. V prípade otázok je vám k dispozícii podpora v lokálnom jazyku.

Webnode
Zdroj: Webnode

Ako vytvoriť vlastný QR kód?

Ak sa teraz pýtate, ako si vytvoriť vlastný QR kód, nemusíte nad tým vôbec dlho uvažovať. Jeho vytvorenie je úplne bezplatné a veľmi rýchle. Vytvoriť si ho môžete napríklad na stránkach goqr.me alebo qrstuff.com. V oboch prípadoch len vyplníte požadované kontaktné údaje a informácie, ktoré chcete ukryť do QR kódu. Následne vám bude vygenerovaný kód, ktorý môžete využívať v online ale aj offline komunikácii.

Zdroj: TS Webnode

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -