Režisér James Wan – Majster hororu, ktorý pomaly ale isto prechádza ku komiksovkám

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Producent, scenárista a čo hlavne, režisér. Všetky tieto povolania vystihujú talentovaného filmára Jamesa Wana, ktorý je pôvodom z Malajzie. Narodil sa v roku 1977 a keď mal 7 rokov, tak sa spolu s rodinou presťahoval do mestečka Perth v Austrálii. Neskôr začal navštevovať vysokú školu v hlavnom meste Austrálie, v Canberre. Už ako dospelý sa znova presťahoval do Perth, no nakoniec aj tak skončil na univerzite v slávnom meste Melbourne. Jeho filmový debut siaha späť do roku 2000, kedy sa ešte nepohyboval v mainstreamovej sfére. Jeho vôbec prvý celovečerný film niesol názov Stygian, a vyhral kategóriu „Best Guerrilla Film“ na Melbourne Underground Film Festival.

Režisér James Wan (vľavo) a herec Cary Elwes (na pravo) na pľace filmu Saw
Režisér James Wan (vľavo) a herec Cary Elwes (napravo) na pľace filmu Saw, Zdroj: articles.latimes.com

Všetko to odštartoval dnes už dobre známy horor Saw

Neskôr, v roku 2003 začal aj so svojím kamarátom, scenáristom Leighom Whannellom pracovať na scenári hororového filmu, z ktorého vznikol dnes už kultový film Saw. Z dokončeného scenáru tak vyňali to najlepšie, aby to mohli natočiť a ukázať filmovým štúdiam. S pomocou Charlieho Clousera, ktorý zložil soundtrack, a s pár hercami tak natočili film s priam nulovým rozpočtom. V tom čase to pravdepodobne nikto nečakal, no horor Saw sa ihneď po jeho vydaní stal neuveriteľným fenoménom. Obrovský úspech v zárobkoch zaznamenal ako na domácej pôde, tak aj po celom svete. A práve tento film naštartoval Wanovu úspešnú kariéru, ktorá trvá dodnes.

Prvý Saw si v Amerike zarobil 55 miliónov dolárov, zatiaľ čo zo zvyšku sveta vyšťavil ďalších 48 miliónov. To dokopy robí viac ako 103 miliónov dolárov celosvetovo. Film mal rozpočet iba niečo cez 1 milión, takže sa zaznamenal profit cez 100 miliónov. To už je čo povedať, čo poviete? Samozrejme, pre tento úspech dalo štúdio zelenú pokračovaniu s názvom Saw II. V podobnom tempe pokračovala celá séria Saw, ktorá ma dokopy 8 filmov. Posledným z nich bol Jigsaw, ktorý sme si mohli pozrieť minulý rok. Táto franšíza sa tak celosvetovo stala vôbec najúspešnejšou hororovou sériou. James Wan bol ďalej producentom Saw II, Saw III, Saw IV, Saw V, Saw VI, Saw 3D a Jigsaw.

Scenárista Leigh Whannell (vľavo) a režisér James Wan (napravo)
Scenárista Leigh Whannell (vľavo) a režisér James Wan (napravo), Zdroj: wegotthiscovered.com

Roky 2007-2009 preň neboli zrovna najľahšími

V roku 2007 zrežíroval James Wan až dva celovečerné filmy. Prvým z nich bol horor Kliatba, ktorý Wan a Whannell berú ako negatívnu skúsenosť. Tento film totižto vznikol na základ rady od ich agenta. Všetko to začalo vtedy, keď sa Wan a Whannell vrátili z filmového festivalu Sundance, kde premietali vtedy ešte nevydaný horor Saw. Ten tam síce zožal úspech, no ich agent im poradil, aby natočili nejaký film ako „poistku„, keby náhodou Saw neuspel. Bol tu však jediný problém – Dvojica nemala žiadne nápady na ďalší film. Ešte stále sa totižto nespamätali zo všetkého, čo sa dialo okolo snímky Saw. Whannell sa tak zavrel do spálne mizerného apartmánu, ktorí si spolu prenajali v Hollywoode.

Nasilu sa teda snažil vymyslieť niečo, čo by mohlo aspoň trochu fungovať. Ako sám povedal, pokiaľ by mohol vrátiť čas, asi by všetkých poslal dopi*e. Bol z toho tak vystresovaný, že dokonca začal fajčiť marihuanu. Neskôr z toho vznikol horor Kliatba, ktorý sa miesto krvi zameral na strašidelnú bábiku. James Wan však v roku 2007 zrežíroval aj druhý film, tentokrát s názvom Rozsudok smrti. Hlavnú rolu si v tejto snímke zahral slávny Kavin Bacon a miesto hororu išlo o akčný thriller. Neskôr si Wan dal krátku pauzu, keďže pracoval na troch filmoch hneď za sebou. V roku 2008 ešte stihol zrežírovať trailer na hororovú hru Dead Space.

Herec Patrick Wilson (vľavo) a James Wan (napravo)
Herec Patrick Wilson (vľavo) a James Wan (napravo), Zdroj: nerdist.com

Jeho kariéra nabrala v roku 2010 druhý dych

V roku 2010 sa James Wan vrátil k tomu, čo mu ide najlepšie – K hororu. Chcel vytvoriť niečo, nad čím bude mať kompletnú kontrolu a taktiež chcel urobiť film diametrálne odlišný od Saw. A tak vznikol dnes už dobre známy horor Insidious, v ktorom si zahrali mená ako Patrick Wilson, Rose Byrne a Barbara Hershey. Narozdiel od Saw sa tento film zameral na na strašidelné, bizarné momenty a prácu s tichom. O niečo neskôr potvrdil portál Bloody Disgusting, že sa James Wan zapája do projektu s názvom The Warren Files. Ako už možno viete, práve z tohto vznikol jeho ďalší režijný počin. Neuveriteľne úspešný horor V Zajatí démonov, ktorý svojim spôsobom zmenil žáner.

Príbeh sa zameral na Eda (Patrick Wilson) a Lorraine (Vera Farmiga) Warrenovcov, dvoch paranormálnych vyšetrovateľov pri jednom z ich najznámejších prípadov. O výrobu a distribúciu sa postarali štúdia New Line Cinema a Warner Bros., ktorí tak robia dodnes. Testovacie premietanie tohto filmu prebehlo v októbri 2012 na New York Comic Cone, kde mesiace pred svojim oficiálnym vydaním zožal pozitívne reakcie. Horor bol neskôr vydaný v júli 2013 a uspel ako u divákov, tak aj u kritikov. Po práci na V zajatí démonov sa opäť stretol s jeho dlhoročným kamarátom a scenáristom Leighom Whannellom. Wan spolu s ním vytvoril vôbec prvé pokračovanie v jeho živote – Insidious: Kapitola 2.

Vin Diesel a James Wan na natáčaní filmu Rýchlo a zbesilo 7
Vin Diesel a James Wan na natáčaní filmu Rýchlo a zbesilo 7, Zdroj: collider.com

Od hororu ku akčným a komiksovým filmom

Začiatkom roku 2013 sa Wan dostal do jednania so štúdiom Universal Pictures ohľadom réžie filmu Rýchlo a zbesilo 7. Túto akčnú sériu mal prebrať po Justinovi Linovi, ktorý stihol zrežírovať štyri predošlé časti. Neskôr, v apríli roku 2013 bolo oficiálne potvrdené, že sa James Wan stáva režisérom. Film Rýchlo a zbesilo 7 vyšiel o dva roky neskôr, v apríli 2015. Dodnes ide o najúspešnejší film zo série, čo sa týka zárobkov a hodnotení od kritikov. Po skúsenosti s akčným filmom sa vrátil k jeho dlhodobej dohode so štúdiom New Line Cinema a vzniklo tak pokračovanie V zajatí démonov 2. To sa dočkalo premiéry 10. júna 2016 a zožalo rovnaký úspech, ako aj predošlé filmy z franšízy!

Filmové štúdio Warner Bros. si chce Wana držať blízko, a tak mu ponúklo réžiu tohtoročnej komiksovky Aquaman. Wan sa teda stal súčasťou DC a už tento december sa dozvieme, či ho aj dokáže zachrániť. V hereckom obsadení samozrejme nesmie chýbať jeho „dvorný“ herec Patrick Wilson, ktorý si strihne rolu ORMa/Ocean Mastera. Aby toho nebolo málo, iba pár dní dozadu sme sa dozvedeli, že Wan chystá aj televízny DC seriál Swamp Thing. Ten by sme mali vidieť už v roku 2019 na úplne novej streamovacej platforme, ktorú DC pripravuje! Jeho ďalšie plánované projekty zatiaľ nepoznáme, no dúfame, že sa čoskoro pustí do hororu V zajatí démonov 3!

Jason Momoa, James Wan a krásna Amber Heard
Jason Momoa, James Wan a krásna Amber Heard, Zdroj: indianexpress.com

James Wan je aj významným producentom!

Série, ktoré rozbehol – Ako Saw, Insidious či V zajatí démonov pokračujú dodnes. Či už formou pokračovaní, alebo spin-off filmov. Samozrejme, pri týchto projektoch už neslúži ako režisér, ale dohliada na ne z pozície producenta. Pod štúdiom New Line Cinema si totižto založil vlastnú produkčnú firmu s názvom Atomic Monster. Ako producent teda dohliadal na všetky Saw filmy, Annabelle, Insidious: Kapitola 3, Lights Out, Annabelle: Zrodenie zla, Insidious: Posledný kľúč, Mníška a rovnako tomu bude aj pri Annabelle 3. Všetky tieto horory si teda necháva pod drobnohľadom!

Zaujímavosti

V zajatí démonov 2 (2016)

Jamesovi Wanovi bolo ponúknutá aj réžia filmu Fast 8 (2017). Odmietol s tým, že natočí The Conjuring 2: The Enfield Poltergeist. Neskôr napísal na svoj ​​Instagram: „Mám chuť rozprávať desivý príbeh ešte raz.“

Insidious: Kapitola 3 (2015)

Vo filme si zahral malú rolu aj režisér prvej a druhej časti James Wan. Hral jedného z prísediacich pri prijímačkách na divadelnú školu.

Saw: Hra o prežitie (2004)

Sám režisér James Wan sa postaral o výrobu bábky Jigsawa.

Tak čo, páčil sa vám podrobný rozbor života režiséra Jamesa Wana? Chceli by ste podobný článok aj o nejakom inom režisérovi alebo hercovi?

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -