Pozeráme sa na najlepší Spider-Man film v histórii? | Spider-Man: Ďaleko od domova RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Spider-Man: Ďaleko od domova RECENZIA – Posledný Marvel film tohto roka a zároveň posledný film Tretej fázy Marvel Cinematic Universe. Týmto všetkým je snímka Spider-Man: Ďaleko od domova, od ktorej sa očakáva len to najlepšie. Filmov o pavúčom mužovi sme totižto videli už mnoho, presnejšie sme sa od Hollywoodu dočkali troch sérií.

Teraz je Peter Parker tam, kde naozaj patrí – vo svete medzi ostatnými hrdinami. Popritom ho stvárňuje mladý a talentovaný herec Tom Holland, ktorý má v sebe to najlepšie z každého predstaviteľa Spideyho. Okrem iného nám musí Ďaleko od domova ukázať aj svet po udalostiach Avengers: Endgame. Poďme sa teda pozrieť na to, ako to všetko zvládol!

Spider-Man: Ďaleko od domova RECENZIA

Nachádzame sa vo svete, do ktorého sa po rokoch vrátila polovica populácie. Jedným z nich je samozrejme aj Peter Parker (Tom Holland), ktorý to po smrti jeho mentora vôbec nemá jednoduché. Teší sa iba na svoje letné prázdniny so spolužiakmi, na ktorých si chce oddýchnuť a nemyslieť na žiadne povinnosti.

spider-man: ďaleko od domova
Zdroj: digitalspy.com

Dokonca sa na prázdninách nechce venovať ani hrdinstvu, chce byť jednoducho obyčajným tínedžerom. Zároveň rieši jeden veľký problém, ktorým si prešiel už asi každý z nás – je až po uši zamilovaný do svojej spolužiačky MJ (Zendaya). So školou sa teda vyberú na výlet do Európy, ktorý vôbec neprebehne podľa jeho predstáv.

Benátky, Praha, Berlín či Londýn – Navštívia tie najväčšie európske metropoly, ktoré ste už možno videli aj na vlastné oči. Na Slovensko síce nezavítali, no určite vás vo filme prekvapí jedna veľmi familiárna skladba. Každopádne, v Európe sa nachádza aj veliteľ Nick Fury (Samuel L. Jackson), ktorý má pre Petera veľmi dôležitú misiu.

Pomôcť mu s ňou má nový hrdina, Quentin Beck a.k.a. Mysterio (Jake Gyllenhaal), ktorý tvrdí, že pochádza z inej dimenzie. Postaviť sa musia nebezpečným Elementálom, ktorí sú hrozbou pre celý svet. Dokáže teda Peter zachrániť celý svet a zároveň vyjadriť svoje city voči jeho jedinej láske?

spider-man: ďaleko od domova
Zdroj: filmschoolrejects.com

Jednoduchý film na letné prázdniny

Film Ďaleko od domova síce je veľmi dôležitou súčasťou série, no zároveň sa vôbec neberie vážne. Ide o naozaj veľký kontrast s Endgame, ktorý nás dokázal psychicky zničiť. Teraz sa pozeráme na naozaj jednoduchú akčnú komédiu, ktorá každému ulahodí na srdci. Zatiaľ čo pôvodná trilógia o Spider-Manovi bola temná a plná následkov, toto je presným opakom.

Dnes tu však nie sme od toho, aby sme porovnávali. Ďaleko od domova toho má do seba oveľa viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Úsmevným je napríklad veľká inšpirácia pôvodnými komiksmi, hlavne v prípade postavy Mysteria. Taktiež sme sa dočkali mnohých skrytých odkazov, ktoré potešili každého skalného fanúšika.

Tempo filmu išlo ako parný valec a postaralo sa o to, aby sme sa nedočkali žiadneho hluchého momentu alebo nudy. Slabšia bola maximálne posledná tretina, no ostávajúce dve to dostatočne vykompenzovali. Zároveň sa mi zdalo, že sa snímka trochu vymkla z dlhoročnej šablóny Marvel filmov, podľa ktorej ich tvoria. To je samozrejme len a len pozitívne a práve preto je Ďaleko od domova tak fresh.

spider-man: ďaleko od domova
Zdroj: cbr.com

Práve to je to slovo – fresh – ktoré najlepšie vystihuje tento film. Je totiž doslova novým a sviežim. Dokáže schladiť horúci letný deň, poriadne sa zabavíte a zo sály budete vychádzať s úsmevom. A to hovorím ako človek, pre ktorého je Návrat domov jedna z dvoch najhorších Spider-Man adaptácií.

Pokračovanie recenzie nájdeš na ďalšej strane.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -