Stephen King a J.J. Abrams: Miniséria inšpirovaná Kingovým manželstvom

Nenechajte si ujsť

Stephen King a J.J. Abrams: Chystá sa miniséria inšpirovaná jeho vlastným manželstvom

Stephen King je v kurze aj v roku 2021. Tento rok nás čaká nová miniséria, ktorá bude adaptáciou Kingovej menej známej knihy, Lisey’s storyTá je u nás známa ako Príbeh vdovy Lisey. Séria má byť inšpirovaná skutočnými udalosťami z Kingovho života, hlavne jeho vlastným manželstvom. Tento nadprirodzený romantický príbeh bude produkovať J.J. Abrams a režírovať čilský režisér Pablo Larraín. V hlavnej úlohe uvidíme Julianne Moore, sekundovať jej bude Clive Owen.

Príbeh je typicky kingovský. Známy spisovateľ Scott Landon má výnimočnú schopnosť, ktorá mu umožňuje vstupovať do neznámeho sveta, do inej dimenzie ako je tá, v ktorej žijeme. Tieto návštevy majú priaznivý vplyv na jeho kreativitu, jeho manželka Lisey je jediným človekom, ktorý pozná spisovateľovo tajomstvo. Po dvoch rokoch od jeho smrti však Lisey  bude musieť nadviazať nie len kontakt s potlačenými spomienkami, ale aj so životom v „tom druhom“ svete.

Príbeh sa samozrejme bude odohrávať aj v súčasnosti a v realite. Stretneme sa aj so sestrami Lisey (Jennifer Jason Leigh a Joan Allen), manipulatívnym profesorom (Ron Cephas Jones) a bláznivým stalkerom (Dane DeHaan). Hlavnou témou tiahnucou sa celým príbehom má byť vyrovnávanie sa so smrťou niekoho blízkeho.

Stephen King miniséria
Zdroj: geektyrant.com

Čo autora inšpirovalo?

Čo všetko sa skrýva za Lisey’s Story? King sa vyjadril, že on síce zatiaľ mŕtvy nie je, no vraj často premýšľal nad tým, ako by sa s jeho smrťou vyrovnala manželka Tabitha King. Zamýšľal sa nad tým hlavne po prekonaní nebezpečného zápalu pľúc, ktorému unikol len o vlások. Kniha však nebola vyznaním lásky manželke, ale skôr pokusom nazrieť do ich vzťahu z jej perspektívy a porozumieť všetkému, čo v ňom je.

V prípade tejto minisérie, King prejavil väčšiu iniciatívu, ako zvyčajne. Sám kontaktoval Abramsa, možno aj kvôli faktu, že obaja tvorcovia nemajú problém s využitím sentimentu vo svojich dielach (tí skôr narodení si možno spomenú na Abramsove romantické sci-fi Navždy mladí). Ku každej z ôsmych častí dokonca napísal aj scenár.

Predchádzajúce adaptácie

Možno je za tým všetkým aj spisovateľova nespokojnosť s niektorými z jeho početných adaptácií. V tomto smere je určite najznámejšie klasické dielo hororovej kinematografie, Osvietenie Stanleyho Kubricka. Režisérov inovatívny prístup k filmu mal (nie len) podľa neho negatívny dopad na charaktery postáv, predovšetkým na tú hlavnú. To, kvôli čomu si jeho knihy obľúbime a na čom si aj King vždy dával záležať, zatlačil režisér do úzadia a nahradil ťažko uchopiteľným umením.

S menšou nespokojnosťou sa stretli aj filmy Carrie z roku 1976 a Nočná zmena z 1990. Pop-kultúrni geekovia zrejme aj dnes vedú debaty o kvalite Kingových adaptácií. Bude určite vzrušujúce sledovať, ako sa autor predlohy popasuje so scenárom, či sa mu podarí byť autentický aj na obrazovke, nie len v knihe. Prvú časť budeme mať možnosť vidieť 4. júna na Apple TV+.

Zaujala vás nová miniséria podľa románu od autora menom Stephen King? Podeľte sa s nami o názory!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -