Podarilo sa druhej sérii Stranger Things prekonať tú predchádzajúcu? – Stranger Things 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Jeden z najočakávanejších seriálov roka je konečne späť! Oplatilo sa čakať?

Ak existuje aspoň jeden dôvod, prečo sa tešiť na tohtoročný Halloween, je ním rozhodne návrat úspešného seriálu Stranger Things. Prvá séria vyšla pred rokom, no a odvtedy sa návratu nevieme dočkať. Trailery nás navádzajú na niečo väčšie a lepšie, a tvorcovia nám dokonca priniesli 9 epizód miesto tradičných 8. Nebudem tu teda zbytočne už obkecávať. Tento Halloweensky darček som už mal možnosť vidieť celý, takže poďme sa o ňom trochu porozprávať.

Osobne prvú sériu milujem a dokonca o nej ani nerozprávam ako sérii. Pre mňa to bol 7 hodinový zážitok, ktorý priniesol niečo nové tým, že si uctieval to staré. Ako isto viete, bolo v ňom milión náznakov na klasické Spielbergove filmy, ale aj napríklad na knihy Stephena Kinga. Predstavil nám fantastické postavy, úžasný scenár, mal výbornú réžiu, neťahal sa, mal dobré efekty a samozrejme úžasných hercov, či už mladých alebo starších. Dokázala sa jej teda druhá séria aspoň vyrovnať?

Stranger Things je späť!
Stranger Things je späť!; Zdroj: collider.com

Stranger Things 2

Áno, áno a ešte raz áno. Stranger Things 2 je presne to čo som od pokračovania chcel, a možno aj niečo viac. Môžem pri nej kľudne zopakovať všetky superlatívy, ktoré som použil pri opísaní prvej série. Skrátka, všetko je späť. Niečo v lepších šatách, niečo v horších. V prvom rade som však rád, že ma tvorcovia nesklamali, ako sa to väčšinou pri takýchto pokračovaniach stáva.

Väčšinou sa do takýchto pokračovaní buď pridávajú vynútené postavy, alebo sa snažia všetko extrémne zmeniť, alebo jednoducho zopakujú to čo sme už videli. Väčšinou totiž takéto rýchlo-populárne pokračovania nedopadajú dobre. A Stranger Things 2 spĺňalo všetky potrebné atribúty. Do seriálu pridali až 4 veľké postavy, museli zakončiť/rozviť veci z prvej série a k niektorým postávam sa museli chovať inak. Všetko však zvládli na jednotku.

Millie Bobby Brown predvádza opäť fantastický výkon ako jej postava Eleven
Millie Bobby Brown predvádza opäť fantastický výkon ako jej postava Eleven; Zdroj: vulture.com

Pridané postavy veľmi seriál obohacujú a vôbec ho neťahajú dolu. Bol som naozaj prekvapený, ako rýchlo som si niektoré nové postavy obľúbil. Vrátim tu hlavne o Sadie Sink ako malej Max a Seanovi Austinovi ako Bobovi. Obe postavy tam zapadli, akoby tam boli od začiatku. Sadie Sink môžem za jej hranie len pochváliť, no a pri Austinovi to už je len ďalší skvelý výkon. To isté platí aj pri Dacreovi Montgomerym a Paulovi Reiserovi. Skvelé postavy a výborný herecký výkon od nich oboch.

Eleven a Šerif Hopper

Poďme ale na naše známe tváre. Eleven v podaní Millie Bobby Brown si to kradla pre seba vlani, no a kradne si to aj teraz. O jej výkone už fakt ani nemá zmysel hovoriť. Od 13 ročnej herečky vidieť takto dospelý výkon je neuveriteľné. Millie ostáva vo svojej postave od začiatku až do konca. Jej postava s ňou rastie, a zvláda aj naozaj náročné situácie, ktoré jej vlani chýbali. No a ja to vravím stále. Millie Bobby Brown o pár rokov uvidíme, ako si pôjde po svojho Oscara to vám garantujem. Teraz ale dúfam, že na Emmy nebude len nominovaná, ale že z nej bude zaslúžený výherca.

Ďalší človek čo si to kradol pre seba bol David Harbour ako šerif mestečka Hawkins. Jeho postava je v druhej sérii opäť posunutá na vyšší level, a Harbour to zahral snáď ešte lepšie, ako pri prvej sérii. Ak sú tu samozrejme nejakí fanúšikovia, čo sa boja, že Hopp už nebude mať čo robiť v druhej sérii, budete prekvapení. Jeho dejová linka bola fantastická a platí to aj pri vývine jeho postavy.

Postava Hoppera (Davida Harboura) prechádza v seriáli novými teritóriami
Postava Hoppera (Davida Harboura) prechádza v seriáli novými teritóriami; Zdroj: digitalspy.com

Stará parta

Winona Ryder si to vlani vyplakala a bola skvelým ťahúňom prvého dobrodružstva. Skvelá je aj teraz, no rodinnú pozíciu hereckého lídra si teraz berie jej syn Will v podaní Noaha Schnappa. Ten sa vlani nedokázal moc presadiť a osobne som sa bál, či bude ostatným hercom stačiť, nebodaj ich sťahovať dole. Will sa nám však konečne poriadne predviedol, a počkať si na neho stálo za to. Noah Schnapp bol úžasný a dúfam, že ma v budúcnosti prekvapí rovnako ako teraz.

No a poďme rýchlo ešte k mladej šestke. Mike, Dustin a Lucas sú v tomto pokračovaní opäť fantastickí. Mike si prešiel veľkou zmenou, ktorú Wolfhard hrá dobre a ak sa bojíte, že nevyčnieva ako predtým, vyčkajte až do konca. Caleb si rolu Lucasa strihol opäť skvelo. Jeho postava má novú motiváciu, ktorá ho posúva vpred veľmi dobre, čo je dôležité, keďže  doteraz bol pre mňa najslabší z party. Po dnešku už však žiaden najslabší v partii neexistuje. Z týchto troch však opäť vyhral Dustin, ktorého predstaviteľ Matarazzo iba potvrdzuje, že nikto iný by Dustina lepšie nevystihol. Samozrejme o týchto troch chalanoch sa dá napísať veľa, no najväčšia pochvala je samozrejme tá, že toto už nie sú pre mňa detskí herci, ale normálni profesionálny herci, ktorých budúcnosť je žiarivejšia ako nikoho iného.

Vedľajšie postavy sú opäť skvelé, i keď niektoré nedostali veľký priestor
Vedľajšie postavy sú opäť skvelé, i keď niektoré nedostali veľký priestor; Zdroj: popsugar.com

Vravel som však o mladej šestke, tak poďme ešte na poslednú hŕstku našich postáv. Vravím o zamilovanom trojuholníku Nancy, Steve a Jonathan. Aj s týmito postavami sa scenáristi dokázali ešte dobre vyhrať. Všetci herci samozrejme hrajú výborne, ale musím povedať, že už nedostali toľko priestoru ako predtým. Ak sa však pozriete, koľko postáv som tu už vymenoval, myslím, že dať im viac priestoru by chcelo tak 3 epizódy naviac.

Kvalitatívne na rovnakej úrovni

Toľko postáv, no seriál na ne nezabúda. Všetko ide ako po masle. Dočkáte sa krásnych 9 epizód, ktoré vás prikovajú k sedadlu. Poďme však k tomu menšiemu záporu, ktorý s touto sériou mám. Všetko je originálne, až kým nie je. Vravím hlavne o posledných epizódach, ktoré vám akoby zhrnuli, čo ste vlastne sledovali. Postavy idú z bodu A do B a tak trochu si uvedomíte, že ste na kolajach prvej série. A to sa síce ešte pri dvojke prepáčiť dá, no pri trojke už to bude chcieť niečo inšie.

Nová príšera dala našim hrdinom opäť zabrať
Nová príšera dala našim hrdinom opäť zabrať; Zdroj: empireonline.com

Nie, nevravím, že je to okopírovaný koniec. Prie niektorých scénach však nikdy necítite, že sú hrdinovia v nebezpečí, keďže štruktúra konca je dopredu jasná. A to nie je vyzradenie deja ani nič podobné, aj tak pri konci nájdete kopu originality. Všetko ale závisí aj na tom, akým spôsobom chcete časť príbehu ukončiť. No a v tomto prípade kopírujú samých seba, čo im z konca ubralo na originálnosti, ktorú si do tretej tretiny série seriál budoval. To je teda menší problém, ktorý je však iba menšou výstrahou do tretej série. Už to nemôže byť len ďalšia katastrofa, ale katastrofa, ktorá postavy zmení v iných kolajach.

Okrem toho však opäť ide o jeden z najkvalitnejších produktov z dielne Netflix. Som veľmi rád, že tvorcovia sa na to nevykašlali, a že dokázali využiť potenciál, ktorý tam dokonca ešte stále je. Tak perfektné postavy sme tu v TV už naozaj dlho nemali, bola by škoda, keby sa z toho stalo niečo mainstreamové. Stranger Things 2 je teda opäť špeciálny, opäť napínavý, opäť nostalgický a má opäť skvelý cit a tempo. Ak ste sa k teda sérii ešte nedostali, verte mi, máte sa na čo tešiť. No a ak ešte chcete nejakú novinku na záver recenzie tak poslušne hlásim, že trojka sa už oficiálne vyrába. 9/10

Videli ste už Stranger Things 2? Je podľa vás druhá séria lepšia alebo horšia ako prvá? Chcete aby seriál pokračoval? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Dnes dopozerané a musím uznať, že si nepamätám už veľmi veľmi dlho žiaden seriál, ktorý by ma takto fascinoval a vtiahol okamžite do seba. Od momentu, ako som včera zapla prvú časť som sa nemohla odtrhnúť od obrazovky a doslova som hltala každú epizódu. Pre mňa absolútne skvelý počin počínajúc obsadením, kamerou a príbehom, pokračujúc hudbou, vizuálnymi efektmi a výpravou a (ne)končiac celkovou atmosférou, ktorá stále nesie v sebe ducha prvej série, no je akoby ešte intenzívnejšia, hlbšia, strašidelnejšia a miestami smutnejšia. Na druhej stranle opäť nezabúda skvelo zakomponovať humor. . Plus druhá séria má aj veľké srdce v sebe. Takto sa to má robiť :) 15 mesiacov čakania je síce fakt dlho, ale stálo to za každý jeden deň

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Tvorcovia pri konci trošku zabehli do príliš známych kolají, no to je jediná vec, ktorá kazí priam dokonalé pokračovanie úžasného seriálu. Originálne, nostalgické s fantastickými hercami a postavami. Ak bude Stranger Things takto pokračovať, bude to seriál, ktorý sa isto zapíše do televíznych dejín. Som veľmi potešený z toho, že tvorcovia nepokračujú kvôli novo-vytvorenej značke, ale kvôli potenciálu, ktorý tam dokonca ešte stále je. Lepších 8 hodín si ani neviem momentálne predstaviť.Podarilo sa druhej sérii Stranger Things prekonať tú predchádzajúcu? - Stranger Things 2 RECENZIA