„Korunný“ seriál Netflixu pod paľbou. Zavádza a mení realitu, tvrdí mohutná vlna kritiky

Nenechajte si ujsť

Seriál The Crown čelí vlne kritiky

Netflix počas uplynulého víkendu do ponuky zaradil prvú polovicu 6. série The Crown, ktorá sa opäť teší skvelým diváckym hodnoteniam. Seriál napriek tomu vzbudzuje silnú vlnu kontroverzie a nie všetci sú s vyobrazením historických udalostí stotožnení.

Nová séria historického seriálu The Crown bola pred premiérou mimoriadne očakávaná. Dôvodom bola predovšetkým skutočnosť, že čerstvé epizódy sa vo veľkom zameriavajú na smrť princeznej Diany, ktorú divácka obec i britská kráľovská rodina naďalej vníma veľmi citlivo.

Kritici seriál nešetrili

Tvorca Peter Morgan sa preto pred premiérou musel vysporiadať s veľmi náročnou úlohou, ktorú podľa viacerých nedokázal splniť. Šiesta séria The Crown je totiž medzi kritikmi najhoršie hodnotenou spomedzi všetkých sezón seriálu. Na Rotten Tomatoes má seriál iba 56 % hodnotenie a viaceré médiá nové časti vôbec nešetrili.

6. séria the crown dátumy
Zdroj: Netflix

K najčastejším nedostatkom podľa recenzentov patrí prílišný odklon od pôvodného smerovania seriálu, keďže nové epizódy sa sústreďujú takmer výhradne na okolnosti smerujúce k smrti princeznej Diany, a vôbec nie na Kráľovnú Alžbetu II a kráľovskú rodinu ako takú, čo bolo doposiaľ zvykom.

Vrcholom pre mnohých bolo pridanie prvkov mysticizmu, keď sa princezná Diana posmrtne objaví Charlesovi v podobe ducha. Tvorca Peter Morgan v rozhovore pre Variety upresnil, že duch princeznej Diany nie je duchom v tradičnom slova zmysle, ale symbolizuje skôr presah princeznej a život, ktorý naďalej žije v srdciach jej blízkych, podobné vyobrazenie sa však stretlo s vlnou kritiky a nepochopenia.

Diváci majú iný názor

Najkritickejšie sa k novej sérii The Crown postavil britský denník Guardian, ktorý seriálu udelil najnižšie možné hodnotenie. Recenzia seriálu vyčíta zavádzanie a do očí bijúci odklon od skutočných historických udalostí. V kritickom duchu sa však k novej sérii postavili aj ďalšie (predovšetkým britské) médiá, ktoré novú sériu označujú ako za najslabšiu z celého seriálu.

Iný pohľad na vec majú diváci. Na ČSFD sa 6. séria The Crown v čase písania článku teší famóznemu hodnoteniu 91 %. Seriál má však úspech aj u medzinárodného publika, čo dokazujú vysoké čísla na agregátovom portáli IMDB. Zdá sa tiež, že prísne recenzie divákov od sledovania neodradili. The Crown je momentálne na čele rebríčka popularity na Netflixe, prvé miesto v kategórii seriálov mu patrí aj na Slovensku.

Netflix svoj historický epos zo sveta britskej kráľovskej rodiny rozdelil na dve časti. Tú prvú majú diváci možnosť nájsť na Netflixe od uplynulého víkendu, zostávajúcich 6 epizód, ktoré zároveň budú znamenať definitívny koniec The Crown, dorazí 14. decembra.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -