TIP na film: Dokonalý trik | Naozaj sledujete filmy dostatočne pozorne?

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Dokonalý trik

Ešte pred tým, ako sa dnes už ikonický režisér Christopher Nolan pustil do nadmierne úspešného Temného Rytiera s nepredvídateľným Jokerom, natočil v roku 2006 svoj mysteriózno-kúzelnícky príbeh odohrávajúci v 18. storočí – film Dokonalý trik. Taktiež, ako všetky ostatné, aj tu sa ukazuje autorov známy rukopis kombinovaného deju, silných zvratov a hlavne originálneho námetu.

V dnešnej dobe sa už ale Dokonalý trik čoraz viac dostáva do tieňa vesmírneho Interstellaru alebo snového Počiatku, ktoré Nolana ihneď vystrelili na trón jedného z najkvalitnejších režisérov súčasnosti. Aj preto je jeho špionážno-inverzná novinka Tenet jedným s najviac očakávaných filmov nie len tohto roku.

Dokonalý trik Christopher Nolan
Zdroj: image.toutlecine.com

Realita vs ilúzia

Napriek tomu všetkému nám Dokonalý trik dokáže ešte stále ponúknuť niečo, čo sme nikde inde nevideli. Viete, kedy funguje pravé kúzlo filmu? Vtedy, keď vôbec netušíte, že sa jedná o kúzlo. Pripravte sa na hru s vašou predstavivosťou a myšlienkami, ktoré sa počas tohto príbehu budú meniť ako na šialenej horskej dráhe.

Film Dokonalý trik je psychologický thriller s prvkami mysterióznosti. Práve tieto tajuplné elementy využíva Nolan vo svojich filmoch celkom často. Či už teserakt v čiernej diere, sila myšlienok v Počiatku, alebo poprehadzovaný svet v Memente, všetky vytvárajú do týchto snímok neuveriteľne pridanú hodnotu.

The Prestige
Zdroj: imbd.com

Dokonalý trik je nesmierne verný pravej kúzelníckej forme, a to nejde dosiahnuť bez dokonalej ilúzie pre nás – divákov. Taktiež je to adaptácia románu od Christopera Priesta vydaná v roku 1995, ktorý si ale Nolan z veľkej časti prispôsobil podľa seba.

Film Dokonalý trik a jeho definícia kúzla? Sľub, zvrat a prestíž

Dej sa sústreďuje okolo kúzelníckych kolegov Roberta Angiera (Hugh Jackman) a Alfreda Bordena (Christian Bale). Každým vystúpením sa snažia čoraz viac posunúť hranice svojich možností.

Dokonalý trik
Zdroj: images4.fanpop.com

Borden chce svoju ambicióznosť pretaviť na úspech za každú cenu, a preto sa pokúša o čoraz viac nebezpečnejšie kúsky. Dostávame tu aj skúseného mentora Cuttera (Sir. Michael Caine), ktorý pre známych iluzionistov vytvára pevnú pôdu pod nohami a radí im, čo chcú diváci vlastne vidieť.

Po jednej tragickej osobnej udalosti, ktorá každého zasiahne podobným spôsobom, sú ale ich motivácie nakopnuté do iných smerov. Ako odrazový mostík a manipulačný prvok v strede konfliktu pre oboch mužov tu slúži mladá asistentka Olivia (Scarlett Johansson), ktorá sa snaží hrať na obe strany.

The Prestige
Zdroj: imbd.com

Začiatok je vlastne koncom

Nastáva čas na pomstu a z našich kolegov sa stanú nepriatelia najväčšieho kalibru. Chcete ale vedieť, ako vyzerá vojna inteligentných kúzelníkov? Správne. Vy v skutočnosti nebudete vedieť vôbec nič. Ostanú vám iba nepodložené domnienky, pretože títo páni budú vždy dva kroky pred vami.

Popritom, ako stíhajú vodiť za nos jeden druhého, ako taktiež aj vytvárať úplne nové nemožné triky, na ktoré nikto nepozná odpoveď, majú čas ešte aj na prešibanie nášho vlastného vnímania. Stretávame sa tu aj so samotným Nikolom Teslom (David Bowie) a jeho dvorným asistentom Alleyom (Andy Serkis), ktorých Anger oslovil, aby pre neho vytvorili prístroj na najväčšiu a najzáhadnejšiu show.

Dokonalý trik David Bowie
Zdroj: tasteofcinema.com

To by tu ale nebol lišiacky Borden, ktorý mu svojimi zvratmi a prekvapeniami stále nezadržateľne zapletá myšlienky. Jedná sa pritom o vzájomný rešpekt, ale aj nebezpečný pohon, dokázať toho stále viac. Triky sa presúvajú do osobného každodenného života a je čoraz ťažšie určiť, čo je pravá realita a čo iba prešpekulovaná ilúzia.

Spracovanie

Celá forma deja je rozprávaná retrospektívne. Kúzelníci si čítajú osobné denníky toho druhého a dozvedajú sa skutočnosti, ktoré sú obsahom filmu. Sranda nastáva vtedy, keď zistíte, že autori filmu sú aj v tomto prípade o niečo pred vami a podobne ako našim hlavným hrdinom, tak aj nám sa začne vzrušujúco točiť hlava z toho, čo všetko si pre nás pripravili.

The Prestige
Zdroj: theaceblackblog.com

Scenár je práve prispôsobený takýmto prekvapujúcim skutočnostiam. Jedná sa o film s jednou z najlepších psychologických zápletiek a gradujúceho napätia, aké môžete celkovo v kinematografií nájsť. Spolu s kvalitným audiovizuálnym spracovaním je pre vás prichystaný zážitok, ktorý vašu myseľ neopustí ešte na veľmi dlhú dobu. Tým som si istý.

O kameru sa postaral Wally Pfister, spolupracujúci s Nolanom až do ukončenia ságy Temného rytiera. Od Interstellaru ho už vystriedal Holanďan Hoyte van Hoytema. Podľa zákulisných informácií Pfister nemal chrbát a ani chuť na vláčenie ťažkej IMAX kamery, ktorá je v najnovších Nolanových filmoch viac než citeľná. Pre zdatného Hoytema sú ale jeho kilá v tomto prípade viac než efektívne.

Dokonalý trik
Zdroj: imbd.com

Mrazivý až hororový soundtrack vytvoril taktiež bývalý dvorný režisérov skladateľ: David Julyan. Jeho telefónny kontakt ale Nolan zabudol po tom, ako mu pred Temným rytierom Hans Zimmer ponúkol svoju hudobnú vernosť. Herecké úlohy sú stvárnené ako inak než bravúrne. Vaše emócie a sympatie k postavám budú prepojené naozaj rýchlo.

Kúzlo sa podarí iba vtedy, keď mu to dovolíte

Film Dokonalý trik je viac ako len audiovizuálnym dielom. Váš názor sa ihneď zmení, keď pochopíte, že podobne ako kúzelnícke predstavenie, aj tu je príbeh vystavený na čo najväčších zvratoch a finálnej prestíži, ktorá vám nedovolí nič iné, iba tlieskať s otvorenými ústami. Ešte ale netlieskajte.

The Prestige
Zdroj: chapter1-take1.com

Nastáva čas na posledné slovíčka kúzelníkov. Abrakadabra? Hokus-pokus? Alebo čáry-máry? To je úplne jedno. Až koniec predstavenia, to pravé a najväčšie posledné magické číslo, vás znova priková do stoličky. Až teraz by som sa mal vlastne opýtať: Naozaj sledujete filmy dostatočne pozorne?

Vy predsa chcete byť oklamaní, inak by ste na kúzelnícke predstavenie neprešli. Inak by ste si film nepustili. Vy chcete byť ohúrení, vy chcete tlieskať. Veď predsa o tom to všetko je, no nie? Vedieť, že sa jedná o ilúziu, ktorej kvôli tomu úžasu aj tak chceme veriť. Záleží potom vlastne nad tým, čo je to tá pravá skutočnosť?

A ako zapôsobil film Dokonalý trik na vás?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -