TIP na film: The Room | Najlepší najhorší film všetkých čias

Nenechajte si ujsť

Roland Brožkovič
Roland Brožkovič
Ahojte, volám sa Roland, mám 21 rokov a študujem masmediálnu komunikáciu v Trnave. Vo voľnom čase pozerám filmy, seriály, e-športy alebo hrám počítačové hry. Rád cestujem a objavujem nové miesta.

Prečo ho ľudia tak zbožňujú?

Písal sa rok 2003, keď sa do amerických kín dostal tajomný film The Room. Nikto nevedel o čo vlastne ide. Bol plný neznámych hercov, mal zlý marketing, no rozpočet 6 miliónov dolárov neznel až tak zle. Od réžie, cez scenár až po hranie hlavnej postavy sa postaral jeden človek – Tommy Wiseau. Otvárací víkend však dopadol katastrofálne, snímka zarobila len 1800 dolárov a to zďaleka nebol jediný problém.

Tajomný muž

Tommy Wiseau je človek, ktorého niekto buď miluje, alebo nenávidí. Nič medzitým neexistuje. Pre niektorých hrdina, pre iných babrák. To, že sa tento tajomný muž zapísal do dejín kinematografie veľkým písmom, je ale nespochybniteľným faktom.

Nikto nevie odkiaľ pochádza a donedávna sa nevedel ani jeho presný vek. On sám tvrdí, že je Američan z New Orleans. Tomu však kvôli je prízvuku nikto neverí a predpokladá sa, že by mohlo ísť o európskeho prisťahovalca. Takisto doteraz poriadne nevysvetlil, odkiaľ pochádza tých 6 miliónov, čo investoval do filmu. Vraj si zarobil predávaním kabátov, no tomu sa dá len ťažko veriť.

Tommy a Denny
Zdroj: hollywoodreporter.com

Celý život sa skúšal presadiť ako herec, no kvôli jeho biednym výkonom ho nikto nechcel. Po náhodnom stretnutí s Gregom Sesterom sa ale všetko zmenilo. Greg bol taktiež začínajúci, nie veľmi úspešný, mladý herec. Stali sa z nich najlepší kamaráti. Až on mu vnukol myšlienku o vlastnom filme. Keďže pre Tommyho nepredstavovali financie žiadny problém, rozhodol sa to skúsiť a vzniklo The Room.

Zaujímavé natáčanie

Tommy sa pustil do písanie scenára, ktoré ho tak veľmi bavilo, že bol hotový za pár dní. Malo ísť o drámu. Grega obsadil do role vedľajšej postavy. V tej dobe bolo zvykom požičiavať si všetku techniku. Tommy si ju však rovno kúpil a rozhodol sa, že sa jeho film bude natáčať nielen na analóg, ale aj na digitál. Toto rozhodnutie bolo veľmi múdre a prelomové.

Tommy a Greg
Zdroj: ungroovygords.com

Neskôr na konkurze vybrali vhodných hercov, štáb a mohlo sa začať s natáčaním. To ale zo začiatku sprevádzali rôzne bizarné situácie. Tommy si nechal na pľac priniesť vlastný záchod, ktorý mohol používať iba on.

Pri sexuálnych scénkach nemal nikdy problém s nahotou, k hercom sa správal nevhodne, klimatizácia sa nemohla zapnúť kvôli šetreniu a niekoľkokrát sa vymenil i hlavný kameraman. Film sa nakoniec po viacerých problémoch dokončil a Tommy bol spokojný.

Film The Room – Kultová snímka

Hlavná postava, ktorou je Johnny (Tommy Wiseau), pracuje ako bankár. Viac však v snímke neprezradil. Medzi ďalšie dôležité postavy patrí jeho nastávajúca žena Lisa (Juliette Danielle) a najlepší kamarát Mark (Greg Sestero). The Room je plný nezmyselných dialógov, pri ktorých zostáva rozum stáť. Legendárne „Oh, hi Mark.“ pozná každý fanúšik tohto filmu.

Názov, ktorý v preklade znamená „Izba“, nie je náhodný. Väčšina filmu sa totiž odohráva v jednej a tej iste izbe. Úsmevná zápletka, ktorú nebudem prezrádzať, tvorí gro tohto diela. Nelogické rozhovory, vtipný scenár, zlí herci, tajomné pozadie a ikonický Tommy spravili z The Room kult.

Bodnutie do hlavy

Počas premietania sa diváci rehotali, hádzali na pódium rôzne predmety a pískali. Mysleli si, že sledujú komédiu namiesto drámy. Po premiére ho opísali ako „bodnutie do hlavy“. Po tejto skúsenosti sa Tommy vyjadril, že to tak plánoval a od začiatku malo ísť práve o komédiu. Film The Room bol až taký zlý, že sa ľuďom začal páčiť. Dodnes sa po celom svete konajú premietania, ktoré navštevujú tisícky fanúšikov.

Greg Sestero neskôr napísal knihu The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made. Práva na ňu odkúpil známy herec James Franco, ktorý podľa nej natočil životopisný film The Disaster Artist z roku 2017.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 51%
IMDB.com – 3,7/10
Rotten Tomatoes- 25%

Videli ste The Room? Čo na tento film hovoríte? Napíšte nám do komentárov.

 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -