TOP 10: Najlepšie filmy roka 2021 podľa redakcie REWIND.sk

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

TOP 10 filmov roka 2021 podľa REWIND.sk

Rebríčkov TOP 10 filmov roka 2021 ste si mohli pozrieť niekoľko. Najpopulárnejšie podľa IMDb, najlepšie podľa nich, najlepšie hodnotené podľa Rotten Tomatoes, zoznamov je neúrekom. Aj my v redakcii sme dali hlavy dokopy, kde viaceré z nich zverejnili svoje zoznamy najlepších filmov za tento rok. Dávame z nich dokopy výber toho TOP.

Ešte pred zverejnením zoznamu upozorníme na jeden fakt. Ide o filmy, ktoré boli počas posledných 12 mesiacov dostupné na Slovensku. To znamená, že stihli byť v kinách v čase, kým boli otvorené, na u nás dostupných streamovacích službách alebo legálne zakúpiteľné. Takto sa pozrite na výber filmov podľa redakcie REWIND.sk.

10. Cruella / The Mitchells vs. The Machines

trailer cruella
Zdroj: gamesradar.com

Hneď pri prvom príspevku (poslednej pozícii) máme dva filmy, ktoré skončili remízou. Cruella zaujala originálnym príbehom postavy známej zo 101 dalmatíncov. Skvelé výkony Emmy Stone a Emmy Thompson, úžasné vizuály zo sveta módy a svižný dej. Tieto všetky kvality zaručili novovzniknutej slečne de Ville (aj keď zdieľané) miesto v rebríčku.

THE MITCHELLS VS. THE MACHINES
Zdroj: radiotimes.com

Druhým, s ktorým sa delí o miesto, je animák z Netflixu. U nás uvádzaný aj pod názvom Pripojení, ukazuje rodinku na ceste Spojenými štátmi počas povstania techniky. Originálna rodinná zábava či trefné vtipy mu zaručili, že si ho u nás obľúbili viac ako iné animované filmy z toho roka. V hre by totiž boli Raya a posledný drak alebo nedávne Encanto.

9. The Power of the Dog

The Power of the Dog RECENZIA
Zdroj: vox.com

Westerny zažívajú zrejme novú revolúciu. Toho však nie je bežný kovbojský príbeh. Ukazuje despotického majiteľa ranča (Benedict Cumberbatch), ktorého správanie k rodine zmení nečakaná udalosť. Pomalé a pôsobivé tempo, dramatické scenérie – to sú len niektoré z jeho kvalít, ako uvádzala aj naša recenzia.

8. Zelený rytier

the green knight trailer
Zdroj: indiewire.com

Artušovský príbeh, ktorý je ale predsa trochu iný. Kráľov synovec, Sir Gawain sa vydáva na trúfalú cestu, kde ho čaká mocný vyzývateľ a nepriateľ – Zelený rytier. Štúdio A24 prinieslo nečakané fantasy plné tradičných postáv v netradičnom kabáte. Tak sa film, v ktorom rytier nájde aj samého seba, stáva rovnako magickým ako pôvodné legendy samotné.

7. Eternals

Eternals recenzia
Eternals recenzia; Zdroj: Marvel Studios

Tento rok bol konečne bohatší na filmy od štúdia Marvel. Úplne nová skupina vesmírnych hrdinov bola pre mnohých sklamaním. Pre nás však ide o jedinečný kúsok, ktorý ich filmového vesmíru otvára nové, rozsiahle možnosti. Navyše ešte s hviezdnym obsadením, fantastickými vizuálmi a nemenej kvalitným soundtrackom.

6. Vtelenia zla

vtelenie zla recenzia
Zdroj: Warner Bros.

Miesto v rebríčku TOP 10 filmov roku 2021 si našiel aj horor. Ide o predsa o kúsok novodobého majstra napätia Jamesa Wana. Po svojich sériách sa vracia k žánrovým koreňom, aby priniesol príbeh mladej Madison. Tá má hrôzostrašné vízie o strašných vraždách, ktoré ju paralyzujú. Priaznivcom žánru aj Wana môže byť jasné, že ani zďaleka nepôjde len o sny

5. Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

Shang-Chi recenzia
Zdroj: wall.alphacoders.com

Opäť sa dostávame k marvelovke, ktorá priniesla niečo nové. Prvý čínsky hrdina do sveta MCU vstúpil s veľkým štýlom. Dostali sme veľkú poctu klasickým bojovým filmom aj epické CGI boje. A cez to všetko sme sa dozvedeli, že Shaun Shang bude súčasťou niečo väčšieho. Tak sa prebojoval k tomu, že otvára prvú päťku.

4. Don’t Look Up

DON'T LOOK UP
Zdroj: variety.com

Na štvrté miesto sa dostáva film, ktorý vyšiel nedávno. Na Netflixe sa objavil 24. decembra. Satirický film o blížiacej sa katastrofe a konci sveta by ste si asi po štedrovečernej večeri nepustili. V každom prípade ale perfektne reflektuje súčasnú dobu a jej neduhy. A s tým, že bol vymyslený pred pandémiou, je ešte hrozivejšie presný.

Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence sú síce ťahačmi filmu a hlavnými postavami. Inak však máme celú snímku nabitú parádnymi hercami. Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothée Chalamet, Jonah Hill či dokonca Ariana Grande. Každý zohráva svoju rolu a prenesú vás aj cez pomalšie momenty.

3. Nie je čas zomrieť

nie je čas zomrieť recenzia
Zdroj: gamesradar.com

Piaty film s Jamesom Bondom s tvárou Daniela Craiga a zároveň jeho posledným. Skladačku predošlých dielov dáva dokopy perfektne a opäť nás okrem napínavej akcie zoberie aj k citlivejším momentom agenta 007. Výborné vyvrcholenie jednej éry a perfektný príklad toho, že Bond nemusí byť stále o tom istom.

2. Posledný súboj

posledny suboj
Zdroj: vanityfair.com

Na druhé miesto v zozname TOP 10 filmov roka 2021 sa prepracoval Ridley Scott. S Mattom Damonom a Adamom Driverom v hlavných úlohách nám dokázal, že je stále doma na poli historických eposov. Navyše ešte prostredníctvom pravdivého príbehu naráža na aktuálny problém. Film totiž nie je len duelom dvoch rytierov, ale aj silnej ženskej postavy (Jodie Comer), ktorá sa nebála hájiť v dobe, keď nemala slovo.

1. Duna

Duna
Zdroj: distractify.com

Prvé miesto bolo takmer jednohlasné. Nie darmo, keď Denis Villeneuve dokázal šikovne previesť na plátno nesfilmovateľnú knihu. Pôvodné dielo si rozumne rozdelil a zatiaľ priniesol prvú polovicu prvej knihy. Dokáže tým zaujať priaznivcov originálu a do sveta uviesť aj tých, ktorí sa s dielom ešte nestretli.

Na púštnu planétu Arrakis za korením priviedol skvelú plejádu hercov. Rody dokáže predstavovať tak, že sa v tom nestrácate a viete, čo sa deje. A pri vizuáloch a soundtracku vám vyráža dych (pri pozeraní v IMAX-e jednoznačne). To sú dôvody pre ktoré je absolútnym filmovým hitom tohto roka.

Tie, na ktoré sa nedostalo (a.k.a. Honorable Mentions)

black widow free guy
Zdroj: marieclaire.com

Zoznamy TOP 10 filmov v roku 2021 sa naprieč redakciou rôznili. Nachádzali sa na nich aj iné snímky, ktoré sa nedostali do finálneho zoznamu. Nimi je napríklad muzikál Tick, Tick…Boom!, krimi dráma Cherry či dokonca český film Gump.

Nájsť sa mohla aj ďalšia marvelovka Black Widow, či The Suicide Squad: Samovražedná misia od konkurenčného štúdia. Nechýbala ani komédia komédia Free Guy alebo dráma V rytmu srdca.

Tie, čo sa k nám (ešte) nedostali

trailer Klan Gucci
Zdroj: bosshunting.com.au

Niektoré filmy, ako sme spomínali, sa na zoznam dostať nemohli. Neboli totiž oficiálne uvedené na Slovensku. Medzi tieto by sme v prvom rade radili ukončenie trilógie Spider-Man: Bez domova. Vynechať by sme ale nemohli ani nové spracovanie muzikálu West Side Story či životopisné drámy Spencer alebo Klan Gucci.

Súhlasíte s našim zoznamom TOP 10 filmov roka 2021 alebo by ste ho zostavili úplne inak? Ktorý z nich bolo počas tohto roka vašim favoritom? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -