TOP 5 Zahraničných neamerických filmov roku 2019

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Zahraničné filmy

Minulý rok sme mali možnosť vidieť filmy z iných krajín, než zo Slovenska, Česka a USA, ktoré však boli rovnako dobré, ak nie lepšie. Boli nimi napríklad Cold War, Capernaum alebo film Roma, ktorý získal aj Oscara. Tento rok najviac upútal film Parazit. No ten nebol jediným výnimočným filmom z cudziny. Ktoré sú tie ďalšie? Prinášame vám TOP 5 Zahraničných neamerických filmov roku 2019.

5. Atlantics

atlantics
Zdroj: simbasible.com

Na tomto filme najviac zaujme jeho vizuálna stránka. Je naozaj krásna a jedinečná. Hlavne, keď sa objavia scény s duchmi. Áno, v tomto filme vystupujú duchovia. Ale nie pre to, aby nás ľakali a nabiehala nám z nich husia koža.

Namiesto toho sú prezentovaní premysleným spôsobom. Duchovia pomáhajú Atlanticu skúmať život, smrť a život po smrti. V tomto filme sa dočkáte tajomna, romantiky aj paranormálnych javov.

4. Bolesť a sláva

pain and glory
Zdroj: architecturaldigest.com

V tejto čiastočnej autobiografii od Pedra Almodovara sa stále mieša minulosť so súčasnosťou. Film sa zameriava na tvorcu filmov v stredných rokoch, ktorého hrá Antonio Banderas. Nedokáže sa otvoriť ostatným a dať najavo svoje emócie.

Počas života ho prenasledujú záblesky spomienok z jeho detstva. Toto skákanie z jedného času do druhého je pre divákov veľmi fascinujúce. Film sa nezameriava na šťastné chvíle a pozlátené životy. Zobrazuje človeka, ktorý trpí viacerými problémami.

3. Portrét ženy v plameňoch

portrait of a lady on fire
Zdroj: goldenglobes.com

Osemnáste storočie, Francúzsko. Tu sa odohráva dej tohto skvelého filmu. Marianne je talentovanou maliarkou. Jedného dňa dostala úlohu odísť na izolovaný ostrov, na ktorom sa nachádzal panský dom. Mala namaľovať svadobný portrét mladého dievčaťa Héloise. To práve odišlo na matkine prianie z kláštora, aby sa mohlo vydať. So sobášom však nesúhlasí a odporuje.

Odmietne sa nechať zvečniť na plátne. Marianne je teda donútená zamestnať sa ako slúžka a portrét maľuje po nociach z pamäte. Všetko sa však skomplikuje, keď si dievčatá uvedomia, že sa navzájom priťahujú.

2. For Sama

for sama
Zdroj: forsamafilm.com

For Sama je dokument o obyvateľoch Aleppa v Sýrii, ktorí sa každodenne stretávajú s horormi vojny. Režisérka Waad Al-Khateab svojou kamerou zachytáva hrozné scény, vraždy a vojnu z priameho pohľadu. Dokonca zachytí aj bombu, ktoré pristane neďaleko nej a pôrod jej dieťaťa. Je to veľmi silný film, ktorý len tak rýchlo z hlavy nedostanete.

1. Parazit

parasite
Zdroj: insider.com

Na prvom mieste rebríčka sa nachádza najospevovanejší nekomerčný film Parazit. Zobrazuje kórejskú chudobnú rodinu. Rodičia a ich dve adolescentné deti žijú v pivničnom byte. Zarábajú si jednorázovými brigádami. Syn však dostane možnosť doučovať dcéru bohatého páru, ktorý žije vo vile. Postupne zariadi, aby ich služobníctvo bohatá rodina po jednom prepúšťala a nahradí ich členmi svojej rodiny.

Infiltrujú sa tak do sveta pozlátka a vychutnávajú si svoje klamstvá naplno. Znie to ako zaujímavý, pokojný film. Zatiaľ. Všetko sa obráti o 180 stupňov, keď sa bohatý pár s deťmi vyberie na víkend preč. Rodina parazitov sa nasťahuje do vily a vychutnáva si bohatstvo. Zrazu sa u nich však objaví stará slúžka rodiny a odhalí svojho manžela, ktorého ukrývala v tajných podzemných tuneloch.

Nasleduje séria zamotávania sa do klamstiev, vrážd a šialených záberov. Máme teda možnosť vidieť nekomerčnú kórejskú verziu Tarantinových filmov. A je naozaj dobrá.

Súhlasíte s naším výberom? Aké neamerické filmy ste videli vy minulý rok? Dajte nám vedieť do komentárov! 

Zdroj: screenrant.com, imdb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -