Film o „rozvode“ Česko-Slovenska. Spoznajte históriu v tragikomédii A máme, čo sme chceli

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Len pár hodín pred rozpadom Česko-Slovenska sa rodina Varchalovcov stretáva za jedným stolom. Rodinná idylka sa začne rozpadať v momente, kedy na povrch vyplávajú tajnosti z minulosti, šokujúca nová láska a slávnostný večer sa začne uberať úplne iným smerom, ako sa pôvodne mal. Tragikomédia A máme, čo sme chceli je nezvyčajným filmom, ktorý odštartoval v slovenských kinách a od 19. októbra už čaká len na vašu návštevu do histórie, ktorá navždy zmenila dva národy.

Do režisérskeho kresla zasadol Michal Kunes Kováč, pre ktorého ide o prvý celovečerný hraný film. Autormi scenára sú Maroš Hečko (Amnestie, Kandidát), Tomáš Dušicka (Invalid, Najväčší Slovák, Slovenský Panteón) a David Cormican (Northern Rescue, Arthur C. Clarke’s Venus Prime).

Film A máme, čo sme chceli odštartoval v slovenských kinách

A máme, čo sme chceli je slovensko-kanadský film o rodine, vlasti a situáciách, v ktorých sa človek rozhoduje medzi zlou a horšou možnosťou. Je o chybách, ktorých sa dopúšťame a ktoré majú ďalekosiahle dôsledky na naše životy.

Rozdelenie Česko-Slovenska je svetovým unikátom. Je akousi štúdiou toho, či sa dá rozdeliť bez násilia a ako to následne ovplyvní nielen oba štáty, ale hlavne oba národy. Film divákom ukazuje, že v živote nemusia byť veci čierne alebo biele, ale môžu mať tisíce odtieňov a na jednotlivé situácie sa dá pozerať z mnohých uhlov. Pripomína tiež našu minulosť, na ktorú sa mnohí snažia aktívne zabúdať.

Deň, keď sa menil osud jednej krajiny a jednej rodiny

Na Silvestra, len pár hodín pred rozpadom Česko-Slovenska, sa rodina Varchalovcov stretáva pred kostolom v Banskej Bystrici, aby spoločne pokrstili malú Zuzku, dcéru Petra (Daniel Fischer) a Heleny (Judit Pecháček). Peter však krst zmešká, pretože sa mu do rúk dostal spis jeho otca Daniela (Ady Hajdu), z ktorého sa dozvedá, že otec bol vedený ako agent ŠtB. Medzičasom sa v bratislavskom internáte vedľa seba zobúdzajú kanadská študentka Charlie (Rachel Kramer) a Petrov brat Michal (Dávid Hartl).

Michal pozýva Charlie do Banskej Bystrice, aby spolu s jeho rodinou oslávila príchod nového roka. Keď Peter konečne dorazí domov, okamžite konfrontuje otca Daniela so svojím objavom. Danielovo srdce to však nezvládne a dostáva infarkt. Život mu zachráni rýchly zásah rodinného priateľa (Bolek Polívka) a zvyšku rodiny (Eva Holubová, Anna Šišková, Jana Kovalčiková, Jan Budař). Slávnostný večer sa uberá úplne iným smerom, ako sa pôvodne mal.

Vcelku nevídané filmové divadlo, ktoré na veľkom plátne len tak ľahko neuvidíte. A ak sa chcete dozvedieť o minulosti nášho národa, zoberte kamarátov, známych či rodinu a užite si spoločne film A máme, čo sme chceli v kinách a spoznajte minulosť dvoch rozvedených národov. Diváci film v kinách uvidia v distribúcii spoločnosti BONTONFILM.

A MAME CO SME CHCELI v slovenských kinách plagát
Zdroj: BONTONFILM

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -