Kedysi ju mal každý, dnes Nokia znovu umiera. Oznamuje tvrdé opatrenie

Nenechajte si ujsť

Nokia čelí problémom, chystá tvrdé opatrenia

Niekdajší telekomunikačný líder – fínska spoločnosť Nokia – nestíha rýchlemu tempu v segmente mobilných a internetových služieb a čelí dramatickému prepadu tržieb. V dôsledku nepriaznivých hospodárskych výsledkov spoločnosť oznámila tvrdé opatrenia, súčasťou ktorých je aj masové prepúšťanie. O prácu do troch rokov môže prísť až 14 tisíc zamestnancov.

Nokia prepúšťa už roky

Ako informuje BBC, Nokia medzi júlom a septembrom zaznamenala až 20 % prepad v predajnosti svojich zariadení. Zisk za toto obdobie oproti predošlému roku klesol o 69 %, výsledkom čoho musí spoločnosť prijať rýchle ozdravné opatrenia. „Vzhľadom na neisté načasovanie oživenia trhu teraz musíme podniknúť rozhodné kroky,“ hovorí prezident Nokia Pekka Lundmark.

Unplash-Johny OP

Súčasťou ozdravného balíčka je predovšetkým masové prepúšťanie, ktoré už fínsky telekomunikačný gigant potvrdil. Do roku 2026 plánuje Nokia prepustiť 9 až 14 tisíc svojich zamestnancov, čím chce ušetriť medzi 800 miliónov eur až 1,2 miliardy. Ušetrené prostriedky spoločnosť plánuje investovať predovšetkým do vývoja a zdokonaľovania svojich telekomunikačných zariadení.

Prepúšťanie vo fínskej spoločnosti nie je ničím novým, Nokia problémom čelí už dlhodobo. Najskôr doplatila na rýchle zmeny v mobilnom segmente, kde sa nedokázala adaptovať na rastúcu popularitu dotykových smartfónov, neskôr doplácala na zlé manažérske rozhodnutia. Aj preto už od roku 2015 zrušila tisícky pracovných miest, pričom ďalšie budú aktuálne nasledovať. Spoločnosť vo svete aktuálne združuje približne 86 tisíc zamestnancov.

Trápi sa aj Ericsson

Okrem Nokie sa trápi aj jej švédsky náprotivok, spoločnosť Ericsson, ktorá rovnako bojuje s nepresvedčivými hospodárskymi výsledkami. Aj Ericsson preto potvrdil, že o prácu v spoločnosti prídu tisícky zamestnancov, pričom zvrátenie nepriaznivej situácie neočakáva skôr ako na budúci rok.

Analytik Kester Mann z CCS Insight uviedol, že telekomunikačný priemysel by mal „lietať vo výšinách vďaka neutíchajúcemu dopytu oo jeho službách. „Namiesto toho sa naďalej kladie nespočetné množstvo otázok týkajúcich sa relevantnosti operátorov a dlhodobej budúcnosti,“ povedal.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -