Prví turisti pôjdu na vesmírnu stanicu ISS už budúci rok. Koľko zaplatia?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

SpaceX pošle troch turistov na vesmírnu stanicu ISS už koncom budúceho roku

SpaceX pošle troch turistov na 10-dňový výlet na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Táto udalosť by sa mala uskutočniť niekedy koncom roku 2021, avšak, ako už vieme, tieto výlety do vesmíru zvyknú byť odkladané. SpaceX sa na túto misiu hodlá použiť raketu Falcon 9 a ich novú kozmickú loď Crew Dragon.

Turisti strávia cestovaním na orbitálnu stanicu a z orbitálnej stanice 2 dni a na palube ISS budú minimálne 8 dní. Počas tohto času budú zdieľať životný priestor s astronautmi, ktorí tam pracujú. Jedna takáto dovolenka vás vyjde na približne 55 miliónov dolárov. Podľa informácií od denníka New York Times je jedno miesto už rezervované.

raketa falcon 9
Zdroj: androidauthority.com

Rozhodnutie SpaceX zamerať sa na vesmírny cestovný ruch, je z môjho pohľadu veľmi dobrý spôsob, ako si zarobiť peniaze. Dopyt po takýchto dovolenkách určite existuje a spoločnosť bude mať zo súkromných ciest do vesmíru aj nejaký profit, ktorý môže investovať do ďalšieho vývoja rakiet.

SpaceX zároveň spolupracuje s viacerými súkromnými spoločnosťami, aby ponúkli širšiu paletu zájazdov. Spomeniem napríklad spoluprácu so spoločnosťou Space Adventures, s ktorou plánuje niekedy v rokoch 2021 až 2022 vyniesť na obežnú dráhu až 4 súkromné osoby.

Samozrejeme, SpaceX nie je jediným hráčom na trhu s vesmírnym turizmom, pretože Jeff Bezos so svojím Blue Origin dýcha SpaceX na krk. Táto spoločnosť bude ponúkať podobný zážitok na obežnej dráhe v ich rakete New Shepard a môžeme očakávať, že do budúcna taktiež rozšíri svoju ponuku zájazdov.

crew dragon
Zdroj: spacex.com

Avšak aj napriek konkurencii sa zdá, že SpaceX má mierne navrch. V ich portfóliu bude v budúcnosti pravdepodobne okrem výletu na ISS a obežnú dráhu aj napríklad let okolo Mesiaca. S ambíciami SpaceX rozhodne nešetrí. Uvidíme, ako sa tento boj o vesmírny turizmus vyvinie, ale určite pôjde o napínavý súboj, ktorý môže priniesť výrazný posun pri dobýjaní vesmíru.

Zdroj: theverge.com, engadget.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -