Amerika a Rusko zvádzajú preteky o prvý film natočený vo vesmíre. Stihne to Tom Cruise ako prvý?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

História sa opakuje. Počas studenej vojny bol pojem vesmírne preteky definovaný ako politicko-vedecká súťaž v objavovaní vesmíru medzi USA a Sovietskym zväzom. O niekoľko desaťročí neskôr zvádzajú Spojené štáty a Rusko ďalší boj o prvenstvo. Tentokrát sa krajiny pretekajú o prvý film natočený vo vesmíre. Prvým hercom mimo planéty Zem mal byť 58-ročný Tom Cruise, pokiaľ ho nepredbehne ruská konkurencia.

V roku 2020 bolo oznámené, že spoločnosť SpaceX Elona Muska a NASA spoja sily, aby produkovali prvý vesmírny film. Táto česť pripadla tomu najpovolanejšiemu, hviezde akčných filmov Tomovi Cruisovi. Nebezpečné kaskadérske kúsky nakrúca sám bez dablérov, takže návšteva vesmíru bola len otázkou času. Spolu s ním poletí 55-ročný režisér Doug Liman (Na hrane zajtrajška), s ktorým spolupracoval na niekoľkých projektoch.

Tom Cruise vesmír
Zdroj: everything-geek.com

Výprava do vesmíru má odštartovať v októbri. Cestovať majú raketou Crew Dragon od SpaceX, ktorá mieri na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Názov projektu zatiaľ nepoznáme, avšak na starosť si ho zobralo štúdio Universal Pictures. Na výrobu akčného dobrodružného filmu vo vesmíre vyhradili rozpočet 200 miliónov amerických dolárov. No podľa nových informácií to môže Rusko stihnúť skôr.

Prvý film natočený vo vesmíre

Začiatkom týždňa ruská vládna vesmírna organizácia Roscosmos oznámila, že neskôr tento rok plánuje natočiť film vo vesmíre. Dráma s pracovným názvom Challenge hľadala a našla vhodných kandidátov na let do vesmíru. Už 5. októbra odštartuje z ruského kozmodrómu Bajkonur 36-ročná herečka Julia Peresild a 37-ročný režisér Klim Šipenko. Challenge vyrozpráva „príbeh chirurgičky, ktorá sa vydá na misiu za operáciou kozmonauta príliš chorého na okamžitý návrat na Zem.“

Challenge
Zdroj: spacenews.com

Peresild aj Šipenko už prešli kreatívnym aj zdravotným procesom výberu, pričom ich špeciálny tréning na vesmírny let započne 1. júna. Zahŕňať bude odstredivé a vibračné testy, lety v lietadle s nulovou gravitáciou a výcvik s padákom. Roscosmos vyberal z tisícok uchádzačov, pričom Peresild porazila 19 žien, ktoré sa usilovali o hlavnú úlohu. Výrobu má na starosti ruská štátna televízia TV Channel One.

Julia Peresild je známa vďaka ruským drámam vrátane Bitky o Sevastopoľ alebo The Edge. Režisér Klim Šipenko natočil v roku 2019 komédiu Sedlák, ktorá zarobila viac ako 42 miliónov dolárov. Skúsenosti má aj s vesmírnym žánrom vďaka dráme Saljut-7. Mimo réžie sa venuje aj herectvu, scenáristike a produkovaniu.

Ako podľa vás dopadnú moderné vesmírne preteky medzi USA a Ruskom? Stihne to Tom Cruise pred ruskou výpravou? Vaše názory nám napíšte do komentárov.

Zdroj: bbc.com, hypebeast.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -