Seriál WandaVision nám odhalil históriu organizácie S.W.O.R.D. a meno jej zakladateľa. Bol ním Nick Fury?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 21 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

História organizácie S.W.O.R.D.

Seriál WandaVision nám so svojou štvrtou epizódou odpovedal na mnoho otázok, ktoré vyvolali prvé tri epizódy. Jednou z nich bola určite aj otázka toho, čo je to organizácia S.W.O.R.D., ktorú sme doteraz mohli poznať len z komiksov. Štvrtá epizóda nám dokonca ukázala, aká bola história organizácie S.W.O.R.D a ktorá známa Marvel postava stála za jej založením.

V komiksoch nám pojem S.W.O.R.D. predstavil v roku 2004 scenárista a režisér Joss Whedon (Avengers, Avengers: Vek Ultrona). Skratka organizácie znamenala Sentient World Observation and Response Department, čo vieme preložiť ako Vnímajúce Pozorovanie Sveta a Oddelenie Odozvy. Išlo o akúsi odnož organizácie S.H.I.E.L.D., ktorá bojovala proti mimozemským hrozbám.

sword mcu s.w.o.r.d.
Zdroj: tekdeeps.com

V MCU sme sa v najnovšom projekte tiež dočkali S.W.O.R.D.-u, pričom je ale odlišný od toho komiksového. Skratka znamená Sentient Weapon Observation and Response Division, čo sa dá preložiť ako Vnímajúce Pozorovanie Zbraní a Oddelenie Odozvy. Organizácia sa tak v MCU zameriava na všetko, čo má potenciál byť zbraňou – ako napríklad superhrdinovia tvoriaci vlastnú realitu.

Kto stojí za vytvorením tejto organizácie?

Na rozdiel od komiksovej verzie, filmová verzia nemá žiaden vzťah s organizáciou S.H.I.E.L.D. a vznikla ako samostatná organizácia. Za jej vytvorením stojí Maria Rambeau, kamarátka superhrdinky Carol Danvers. Mariu veľmi ovplyvnili udalosti filmu Captain Marvel a preto pár rokov po udalostiach filmu (odohrávajúcom sa v roku 1995) založila túto organizáciu a stala sa aj jej riaditeľkou.

maria rambeau sword
Zdroj: screenrant.com

Pilotka známa aj pod prezývkou Photon (odkaz na jeden zo superhrdinských aliasov v komiksoch, ktorý mala jej dcéra Monica) sa tak stala akousi modernou verziou Peggy Carter, ktorá bola spoluzakladateľkou S.H.I.E.L.D.-u. Maria stála za budovaním tejto organizácie až do jej smrti, ktorú spôsobila rakovina dva roky po tom, čo Thanos luskol prstami v Avengers: Infinity War.

Ako vyzeral S.W.O.R.D. pred lusknutím a ako po ňom?

Ochrana pred vesmírnymi národmi ako napríklad národ Kree viedla organizáciu k zameraniu sa na vesmírne programy a misie. Ich súčasťou bola napríklad aj dcéra Marie Rambeau, Monica, jedna z hlavných postáv štvrtej epizódy WandaVision. Po Thanosovom lusknutí v roku 2018 organizácia prestala s vesmírnym programom, keďže im zmizla polovica zamestnancov.

S.W.O.R.D._Headquarters história organizácie sword
Zdroj: marvelcinematicuniverse.fandom.com

Vesmírne misie nahradilo ale nové smerovanie a S.W.O.R.D. sa zameral na nanotechnológie, umelú inteligenciu a robotiku. V roku 2020 nahradil riaditeľku Mariu Rambeau, ktorá zomrela, riaditeľ Hayward, ktorý bol pre lusknutie jediným možným kandidátom na post riaditeľa. Riaditeľom bol aj po Hulkovom lusknutí, keď sa S.W.O.R.D-u naspäť vrátila polovica zamestnancov.

Riaditeľ Hayward tak má teraz úlohu nájsť týchto zamestnancov, ktorí boli na rôznych misiách, avšak nikto nevie, kam ich to po lusknutí vrátilo. Prvou zamestnankyňou, ktorá sa vrátila do organizácie po troch týždňoch od lusknutia a začala pracovať, bola Monica Rambeau. A to aj napriek tomu, že sa ešte zmierovala so smrťou matky a dočasným zákazom lietania.

Monica Rambeau a Jimmy Woo wandavision
Zdroj: tomsguide.com

Riaditeľ ju tak poslal na misiu do New Jersey s agentom FBI, z ktorého sa vykľul Jimmy Woo (policajt z filmu Ant-Man a Wasp), kde riešili novovzniknutú realitu Wandy Maximoff. S.W.O.R.D. na obrazovkách teda debutoval ešte len v tomto seriáli, ale dá sa predpokladať, že v budúcnosti bude úloha tejto organizácie v MCU podobná ako bola úloha S.H.I.E.L.D.-u doteraz.

Čo hovoríte na organizáciu S.W.O.R.D.? Akú bude mať podľa vás úlohu v budúcnosti v MCU? Svoje názory nám dajte vedieť do komentárov!

Zdroje: screenrant.com, en.wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -