Po Slovensku budú opäť jazdiť špeciálne autá Google. Nie každý ich privíta

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Po Slovensku budú opäť jazdiť špeciálne autá Google

V jarných a letných mesiacoch budú znovu po slovenských cestách jazdiť špeciálne autá, ktoré budú zachytávať panoramatické snímky pre službu Street View. Špeciálne Street View autá uvidíte v mestách po celom Slovensku, vrátane Bardejova, Košíc, Spišskej Novej Vsi, Nitry, Nových Zámkov, Komárna, Banskej Štiavnice, Brezna, Zvolena, Levoče, Ružomberka, Čadce, Bratislavy a ďalších. Niektorí ľudia však s nimi budú mať veľký problém.

„Od spustenia služby na Slovensku v roku 2012 boli snímky Street View aktualizované už niekoľkokrát,“ hovorí Iva Fialová, komunikačná manažérka Googlu pre Čechy a Slovensko. Dopĺňa, že „Zameraním tohtoročného snímania budú najmä mestské a medzimestské komunikácie.“

street view
Zdroj: snímka obrazovky / Google Maps

Populárnymi lokalitami na slovenskom Street View sú kultúrne a historické pamiatky ako Spišský hrad, Bratislavský hrad či Oravský hrad. Nájdete tam aj slovenské prírodné krásy ako napríklad Štrbské pleso, Popradské pleso, Jaskyňa Domica či Ochtinská aragonitová jaskyňa.

Všetky zhromaždené snímky sú spracované pomocou technológie, ktorá rozmazáva tváre ľudí a poznávacie značky áut. Street View ponúka funkciu dodatočného rozmazania snímok (jednotlivca, auta, domu a pod.), o ktoré je možné požiadať stlačením tlačidla „Nahlásiť problém“ v pravom dolnom rohu ľubovoľného obrázka. Následne vás Google vyzve o bližšie informácie, aby mohol žiadosť spracovať.

Problém so súkromím trápi ľudí, autá Street View neprivítajú všetci

Napriek bezpečnostným opatreniam Googlu sa niektorí ľudia stále sťažujú na narušenie súkromia. V roku 2019 firma dokonca zaplatila 13 miliónov dolárov na urovnanie súdneho sporu, informoval CNN Business.

Kritici služby Street View sa zameriavajú najmä na potenciálne zneužívanie nasnímaných obrázkov cudzími ľuďmi. Aj keď Google rozmazáva tváre či poznávacie značky vozidiel a môžete dodatočne požiadať o rozmazanie iných fotografií, mnohí ľudia o tom možno nevedia. Cenzurovanie pomocou rozmazania taktiež nemusí stačiť. Stále sú totiž vidieť obrysy, zvyšok tela daného človeka a podobne. Niektorých ľudí tak dokážete rozpoznať aj s rozmazanou tvárou.

nahlasenie
Zdroj: snímka obrazovky / Google Maps

Podľa slov Viney Kumara, experta na kybernetickú bezpečnosť, môžu používatelia taktiež zneužívať službu pre nájdenie potenciálnych cieľov na vlámanie – či už ide o obchody, rôzne predajne alebo aj súkromné objekty a domy. Študovaním obrázkov zo Street View môžu podľa Kumara zlodeji získať cenné informácie o zabezpečení objektu a naplánovať si lúpež bez toho, aby tam museli fyzicky chodiť. Tým sa zločinci chránia pred možným odhalením.

Služba Street View zachytila už vyše 280 miliárd snímok vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Street View používatelia nájdu panoramatické snímky aj z atraktívnych či nedostupných miest. Medzi nimi aj zábery z Amazónie, Antarktídy, Machu Picchu, Veľkého kaňonu, Benátok, Eiffelovej veže, Burj Khalifa či Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -