Čo sa stane, keď obyčajní ľudia ošklbú miliardárov vďaka memes? | Lúzri z Wall Street RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Príbeh starý ako svet samotný. Bohatí zneužívajú chudobných, ktorí trpia, len aby elita zväčšila svoj už tak nechutne objemný majetok. Z útrob pochybného Reddit fóra Wall Street Bets však vystúpi na verejnosť finančný analytik Roaring Kitty, ktorý spustí finančnú revolúciu. Podarilo sa filmárom úspešne spracovať tento skutočný príbeh aj s poriadnou dávkou humoru? Alebo ide o trápnu hru na modernú komédiu?

Recenzia na film Lúzri z Wall Street

Nie som mačka,“ hovorí s vážnou tvárou Keith Gill pred americkým kongresom počas vyšetrovania možného finančného podvodu. To, čo tomu predchádzalo, je naozaj šialený skutočný príbeh, v ktorého centre je notoricky známe Reddit fórum Wall Street Bets. Na ňom užívatelia diskutujú (okrem čierneho humoru a hlúpych memes) o nezvyčajných stratégiách na nákup cenných papierov.

Lúzri z Wall Street
Zdroj: Itafilm

Jedným z nich je aj Roaring Kitty – Revúce mačiatko. Ten predstaví svoje investičné portfólio, ktoré stojí primárne na akciách upadajúcej americkej spoločnosti GameStop. Aj s neserióznym menom si získa serióznu pozornosť stále väčšieho počtu amatérskych investorov, ktorí začnú vsádzať na jeho stratégiu.

To vzbudí pozornosť aj u veľkých nadnárodných spoločností, ktoré investujú proti GameStop (GME). Vsádzajú na to, že hodnota bude klesať. Vďaka Roaring Kitty však hodnota rapídne stúpa a oni tým pádom strácajú miliardy dolárov. Táto zhoda okolností ľudí len povzbudí v tom, aby začali do GME vkladať ešte viac peňazí. Konečne prišla príležitosť pomstiť sa chamtivým boháčom a ešte na tom zarobiť. Chobotnica nadnárodných korporácií má však dlhé chápadlá a spraví všetko preto, aby tí, ktorí za touto finančnou revolúciou stoja, čo najviac trpeli.

Toto by ste nevymysleli

Tri predchádzajúce odstavce v skratke popisujú spleť skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v rokoch 2020 a 2021 v najhorších momentoch koronavírusovej krízy COVID-19. Takto fantastickej predlohe nemohol odolať ani režisér Craig Gillespie (Cruella; Ja, Tonya) a scenáristi, ktorí pracovali napríklad na seriáli Orange Is the New Black či filme Sociálna sieť.

sebastian stan
Zdroj: themoviedb.org

Príbehovo tvorcovia poňali tento film takmer ako dokument. Udalosti rozprávajú chronologicky (s výnimkou úplného úvodu na upútanie pozornosti), medzi scénami sa často objavujú vstupy rozprávača a úryvky zo sociálnych sietí. Medzi nimi spoznáte aj viacero skutočných influencerov, no čo vás zaručene pobaví viac sú pomerne časté montáže tých najlepších memes o tejto finančnej revolúcii.

Dokumentárne prvky sa nevytrácajú ani v momentoch, kedy filmári rozprúdili svoju kreativitu a jemne dotvorili drámu a načasovanie udalostí pre lepší efekt. Do veľkej miery je však príbeh verný realite. A to aj v malých momentoch, ako napríklad v momente, kedy sa jeden z manažérov veľkej investičnej skupiny rozhodne na poslednú chvíľu ukončiť svoj živý vstup v televízii. Pobaví vás to a opäť vám to pripomenie, že sa nepozeráte na vymyslený príbeh.

Síce nie sú vymyslené samotné udalosti, ale vyskytuje sa tu umelé dramatizovanie istých momentov. Scenár sa snažil rozdeliť všetky udalosti do hŕstky fáz, kedy GameStop stúpal, klesal, stúpal a zasa klesal. Každej udalosti predchádzala istá nálada postáv a nasledovný rast alebo pád hodnoty je z príbehového hľadiska očakávaný. V konečnom dôsledku je tak príbeh trochu repetitívny, aj keď tvorcami mierne dofarbený, aby mali udalosti viac dramatický spád.

luzri z wall street
Zdroj: themoviedb.org

V skutočnosti bolo len málo momentov, kedy hodnota GameStopu zo dňa na deň stúpla alebo klesla o astronomické percentá, film sa však tvári, ako keby sa to dialo pomaly každý jeden deň, čo je trochu zavádzajúce.

Príbeh nejedného smiechu

Povestne nevyspytateľný pohyb akciového trhu vo filme sledujeme nielen z pohľadu protagonistu Roaring Kitty a nesympatických miliardárov (antagonistov), ale aj očami bežných ľudí. Študenti, ošetrovateľka, zamestnanec GameStop. Aj títo skutoční ľudia boli fanúšikmi Keitha Gilla a investovali, aj keď nie každému sa to vyplatilo.

Tieto postavy si taktiež prechádzajú svojimi vlastnými príbehmi, pričom v kontexte filmu žiaľ uberajú čas, ktorý sme sa mohli radšej detailnejšie venovať titulnému súboju Roaring Kitty vs. investičné skupiny. Každý dej je však pomerne zaujímavý, aj keď sú na jedno kopyto. Perfektne však hovoria o stigme, ktorá stále obklopuje investovanie do cenných papierov. S humorom ukazujú, prečo sa toho ľudia vlastne boja a tak trochu nám dávajú najavo, že aj my by sme sa toho mali stále trochu báť.

herec z filmu
Zdroj: themoviedb.org

S humorom je rozprávaný vlastne celý príbeh. Mám problém si v tomto momente spomenúť na scénu, v ktorej by nebol použitý vtip. Sú tak akurátne vulgárne, dodávajú príbehu ľahšiu atmosféru (no neuberajú od serióznosti dôležitejších tém), jednoducho sa v kine zaručene zabavíte. A o to viac, ak sa vyznáte do internetovej kultúry, alebo patríte do Generácie Z.

Herci a technická stránka

Jednoznačne najzábavnejšia dynamika celého filmu je tvorená bratmi Keithom a Kevinom Gillom, ktorých si zahrali Paul Dano a Pete Davidson. Toto nepravdepodobné komediálne duo perfektne zafungovalo. Podobne vtipnú dvojicu tvorili aj herci Sebastian Stan a Rushi Kota, ktorí sa predstavili ako tvorcovia aplikácie na investovanie Robinhood (Vlad Tenev a Baiju Bhatt).

Na druhú stranu, populárni komediálni herci Nick Offerman a Seth Rogen zasa stvárnili serióznejšie postavy. Samozrejme, nádych humoru srší v tomto filme zo všetkých strán, aj zo strany chladnokrvných investorov, no aj tieto „menej usmievavé“ charaktery im skvelo sadli.

Všeobecne by som tým rád pochválil aj samotný kasting, ktorý je pri filmoch podľa skutočných udalostí nesmierne dôležitý. Herci boli skvelí a na svoje úlohy sa veľmi hodili.

Lúzri z Wall Street
Zdroj: Itafilm

Recenzia na film Lúzri z Wall Street – Zhrnutie

Lúzri s Wall Street sú komediálnym zhrnutím ságy GameStopu, ktorá sa odohrala počas COVID-19. Príbeh novodobej finančnej revolúcie má aj napriek skvelému humoru stále dostatočnú dávku serióznosti, upozorňuje na znevýhodnenie bežného človeka v modernej spoločnosti. Dej je mierne dramatizovaný a naratívne sa hýbe vpred miestami umelo a náhodne. Skvelí herci však zaručia, že pri pozeraní sa nebudete nudiť a ešte sa pri tom niečo naučíte o svete financií. Z týchto dôvodov si film odnáša hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -