Navštívili sme filmové miesta v New Yorku. Vydajte sa s nami po stopách Spider-Mana či Sám doma

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Filmové miesta v New Yorku

Vitajte v meste, ktoré nikdy nespí. Ikonický New York je obľúbenou lokáciou filmárov a jeho ulice môžete pri prvej návšteve spoznať z klasík ako Spider-Man, Sám doma 2: Stratený v New Yorku i seriálov Sex v meste či Ako som spoznal vašu mamu.

Pri našej návšteve sme zistili, že fanúšik filmu zbytočne nepotrebuje itinerár so všetkými známymi lokáciami z televíznych obrazoviek. Pri spoznávaní Manhattanu, Brooklynu alebo Bronxu sa tieto miesta samé ponúkajú, pokiaľ máte šikovné oko.

Mali sme tak možnosť prechádzať sa filmovými a seriálovými scénami, ktoré dobre poznáme. Preto sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným a niektoré z nich zachytiť a porovnať. Vydajte sa s nami po stopách filmového New Yorku!

Vtedy v Amerike

Naše kroky najskôr zavítali do mestskej štvrti Dumbo v Brooklyne. Práve tu sa nachádza hádam najviac ikonický záber na most Manhattan Bridge, ktorý spája Brooklyn s časťou Lower Manhattan.

Vtedy v Amerike
Manhattan Bridge, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Toto miesto milujú ako turisti, tak aj fotografi, keďže sa priamo medzi bytovkami týči časť mosta. Tento pohľad sa divákom naskytol v krimi Vtedy v Amerike (Once Upon a Time in America) z roku 1984. V hlavných úlohách sa predstavili známe „mafiánske“ mená ako Robert De Niro a Joe Pesci. Záber na most bol dokonca zvečnený aj na samom plagáte snímky.

Vtedy v Amerike
Vtedy v Amerike, Zdroj: tmdb.org

Malý tip pre turistov – v časti Dumbo popri moste môžete nakúpiť suveníry so skvelými cenami. Úplne rovnaké totiž nájdete aj na Manhattane, len s poriadnou cenovou prirážkou.

Minulé životy

Dva bloky odtiaľ, stále na strane Brooklynu, sa popri vode nachádza detský kolotoč Jane’s Carousel. Krásny výhľad na Manhattan Bridge si užívala aj dvojica hlavných postáv v romantickej dráme Minulé životy (Past Lives) z produkcie A24.

Minulé životy
Jane’s Carousel, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Nora (Greta Lee) a Hae (Teo Yoo) sedeli na kamenných schodoch priamo pri kolotoči, kde sme si stihli oddýchnuť aj my.

Minulé životy
Minulé životy, Zdroj: tmdb.org

Malý tip pre turistov – hneď za kolotočom nájdete podnik Time Out Market, ktorý okrem skvelého jedla ponúka vonkajšiu terasu na streche s nádherným výhľadom na Lower Manhattan.

Spider-Man: Návrat domov

Či už cestujete s nižším alebo vyšším rozpočtom, Staten Island Ferry je úplne bezplatným zážitkom, ktorý nepochybne odporúčame. Pravidelný trajekt ponúka miestnym i turistom prevoz medzi Manhattanom a Staten Islandom (kde môžete nájsť ďalšie lokácie z filmu Kráľ Staten Islandu či seriálu Mr. Robot).

Filmové miesta v New Yorku
Staten Island Ferry, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Nalodiť sa dá na stanici South Ferry, na najjužnejšom cípe Manhattanu blízko Battery Parku. Počas nášho výletu sme neplánovali navštíviť ostrov Liberty Island so sochou slobody, preto nás potešilo, že trajekt pláva pomerne blízko nej.

Spider-Man: Návrat domov
Spider-Man: Návrat domov, Zdroj: tmdb.org

Práve takúto loď (len verziu pre autá) sa snažil Peter Parker zachrániť vo filme Spider-Man: Návrat domov. Pavúči muž tu prerušil nelegálny obchod so zbraňami medzi Macom Garganom/Scorpionom a posádkou Adriana Toomesa/Vultura, čo malo za následok vážne poškodenie lode. Následne zasiahol Iron Man, ktorý celú situáciu zachránil.

Krotitelia duchov

Veľkou turistickou atrakciou v spodnej časti Manhattanu je sídlo Krotiteľov duchov. Hasičská stanica Firehouse, Hook & Ladder Company 8 bola ich domovom a naživo ju spoznáte aj vďaka vysvietenému logu známeho ducha v stopke.

Filmové miesta v New Yorku
Hook & Ladder Company 8, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Zaujímavosťou je, že aj napriek desiatkam turistov neustále stojacich priamo v bráne stanice, je Ladder 8 plne funkčnou hasičskou zbrojnicou. Návštevníkov prekvapuje, že miesto nie je múzeom.

Krotitelia duchov
Krotitelia duchov, Zdroj: tmdb.org

Poručík Leonard “Lenny” Kinnear, ktorý ako hasič pracuje už 20 rokov, serveru nyctourism prezradil: „Nie je to ako žiadne iné miesto, kde som pracoval. Pracoval som v každej mestskej časti. Žiadna iná hasičská zbrojnica nemá toľko civilnej interakcie,“.

Začarovaní

Boli ste vôbec v New Yorku, pokiaľ nemáte fotku z Brooklynského mosta? Pretože ja mám! A tiež sa priamo na ňom nakrúcali filmy ako Začarovaní (Enchanted), John Wick 2, Kate a Leopold alebo Sex v meste.

Filmové miesta v New Yorku
Brooklynský most, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Pohľad naň sme videli aj v The Amazing Spider-Man 2, kde Peter zanechal pre Gwen na moste obrovský odkaz vytvorený z pavučiny – I Love You.

Začarovaní
Začarovaní, Zdroj: Walt Disney Studios

Alebo tiež v Ja, legenda s Willom Smithom, kde je Brooklynský most doslova vyhodený do vzduchu v jednom z najemotívnejších bodov tohto filmu.

Sám doma 2: Stratený v New Yorku

Názov filmu hovorí za všetko, pokračovanie Sám doma je ikonou fanúšikovských lokácií v New Yorku. My sme si prešli hneď niekoľko z nich, hoci tou najznámejšou je 19-poschodový luxusný Hotel Plaza.

Filmové miesta v New Yorku
Hotel Plaza, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Honosné hotelové lobby je dostupné pre turistov, takže sa môžete postaviť presne tam, kde stál Macaulay Culkin ako malý Kevin McCallister. Ten za noc v hoteli zaplatil 1 100 amerických dolárov, dnes by vás jednodňový pobyt v podobnej izbe stál viac ako 3 500 dolárov.

Sám doma 2: Stratený v New Yorku
Sám doma 2: Stratený v New Yorku, Zdroj:
20th Century Fox

Izbová služba Kevina vyšla necelých 1 000 dolárov. Hotel však ubytovaným fanúšikom ponúka zážitkový balíček Sám doma, za ktorý si priplatíte necelých 2 000 dolárov. Ten obsahuje jazdu limuzínou po New Yorku, veľkú syrovú pizzu a špeciálne namixovanú zmrzlinu.

John Wick 2

Počas prechádzky New Yorkom narazíte na početné miesta z pokračovania Johna Wicka. Či už vyššie spomenutý Brooklynský most, alebo na budovu 1 Wall Street Court, ktorá vo filme predstavuje známy hotel pre vrahov – Continental Hotel. Ten sa dočkal aj vlastného seriálu.

Filmové miesta v New Yorku
Bethseda Terrace, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Naša fotografia pochádza z poslednej scény filmu, kde sa John stretol s Winstonom pri fontáne Bethesda Terrace v Central Parku. K fontáne so sochou anjela vedú schody s nádhernými piliermi v štýle viaduktu.

John Wick 2
John Wick 2, Zdroj: tmdb.org

Malý tip pre turistov – odporúčame navštíviť aj nádhernú metro stanicu World Trade Center PATH, kde sa vo filme John Wick 2 odohráva brutálna akčná prestrelka s tlmičmi.

Spider-Man 3

Prechádzkou po Central Parku sme natrafili aj na most Bow Bridge, ktorý bol zobrazený napríklad v snímke Spider-Man 3. Mary Jane tu čakala na Petera, ktorý jej priniesol kyticu kvetov. Ani to však nestačilo a na moste sa s ním rozišla.

Bow Bridge, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk, Sony Pictures

Most sa tiahne ponad rieku, ktorá ponúka romantické člnkovanie s jedným z najkrajších výhľadov na Central Park.

Sully: Zázrak na rieke Hudson

Snímka režiséra Clinta Eastwooda rozpráva skutočný príbeh núdzového pristátia lietadla, kedy kapitán „Sully“ Sullenberger zázračne dosadol na rieku Hudson. Zachránil tak život všetkým 155 cestujúcim a členom posádky.

Sully
Rieka Hudson, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk, Warner Bros. Pictures

Malý tip pre turistov – krásny výhľad na rieku Hudson ponúka vysunutý park Little Island, ktorý sa týči priamo nad vodou. Vstup je bezplatný a ponúka veľa zábavy aj pre tých najmenších.

Joker

Pokiaľ plánujete opustiť Manhattan a navštíviť mestskú časť Bronx, určite si nezabudnite zatancovať na schodoch Guason Stairs podobne ako Joker herca Joaquina Phoenixa.

Filmové miesta v New Yorku
Guason Stairs, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Tie sú, samozrejme, obľúbeným turistickým miestom filmových fanúšikov. Takže vám držíme palce, aby ste ich pri svojej fotke mali úplne prázdne. A samozrejme si pri tom nezabudnite pustiť skladbu Rock and Roll od Garyho Glittera, ktorá hrala aj vo filme.

Joker
Joker, Zdroj: tmdb.org

Malý tip pre turistov – Len pár minút pešo od schodov sa nachádza baseballový štadión Yankee Stadium. Či už ste fanúšikom tohto športu, alebo nie, ich zápasy ponúkajú pravý americký zážitok (a skvelý hot dog s kapustou).

Spider-Man 2

Pizza Time! Klasický americký trojuholník pizze je povinnou jazdou výletu v New Yorku. My sme si vybrali jeden z najznámejších v podniku Joe’s Pizza, ktorý sa preslávil najmä vďaka Spider-Manovi.

Filmové miesta v New Yorku
Joe’s Pizza, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Pán Aziz tu zamestnával Petera, až kým nedostal objednávku na 8 pízz, na ulici vzdialenej 44 blokov (takže ďaleko), s ostávajúcim časom 7 a pol minúty. Nasledovala „Pizza Time“ scéna, ktorá je dodnes obľúbeným filmovým meme.

Spider-Man 2
Spider-Man 2, Zdroj: Sony Pictures

Pôvodný podnik z filmu stál na ulici 233 Bleecker Street, dnes nájdete pobočky Joe’s Pizza po celom Manhattane. Je naozaj vynikajúca, skúsili sme všetky…

Ide len o sex

Pamätáte si na finálnu scénu romantickej komédie Ide len o sex (Friends with Benefits) s Justinom Timberlakeom a Milou Kunis? Ak nie, tak si určite spomeniete na scénku z animovaného Madagaskaru.

Filmové miesta v New Yorku
Grand Central Terminal, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk

Obe sa totiž odohrávajú na najznámejšej železničnej stanici v New Yorku, Grand Central Terminal. Tá je obľúbeným miestom turistov pre jej históriu, ako aj nádhernú architektúru.

Ide len o sex
Ide len o sex, Zdroj: Sony Pictures

Tiež sa tu nakrúcali snímky ako Muži v čiernom, Ja, legenda, Armagedon alebo Superman.

Krotitelia duchov: Mrazivá hrozba

Verejná knižnica New York Public Library je filmovou stálicou. Nakrúcali sa tu Raňajky u Tiffanyho, Spider-Man i Deň po tom.

Najnovšie sme ju videli v snímke Krotitelia duchov: Mrazivá hrozba, kde kamenný lev ležiaci pred knižnicou ožil a hlavným postavám narobil poriadnu škodu.

Krotitelia duchov: Mrazivé kráľovstvo
New York Public Library, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk, Sony Pictures

A tiež sme stáli presne tam, kde stál Tobey Maguire vo filme Spider-Man.

Spider-Man
New York Public Library, Zdroj: Adam Martiš / REWIND.sk, Sony Pictures

New York ponúka množstvo zážitkov ako z filmu a väčšinu lokácií sme na prvýkrát prebádať nestihli. O dôvod viac sa vrátiť a priniesť ďalšiu časť našich stôp týmto mestom.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -