10 filmových prepadákov, ktoré tvorcov stáli príšerne veľa peňazí!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Aj filmové prepadáky si zaslúžia pozornosť… V súčasnosti kiná nie sú tak preplnené ako kedysi. A filmy sú čoraz drahšie, takmer každý veľkofilm stojí viac ako sto miliónov dolárov. V roku 1991 práve za túto sumu natočil James Cameron kultový film Terminátor: Deň zúčtovania. A v tom čase to bola naozaj astronomická suma. Dnes je to klasika, keďže filmy väčšinou obsahujú drahé CGI efekty či ešte drahšie kulisy. Takisto aj platy hercov sa brutálne zvýšili.

Natočiť úspešný film je tak nesmierne problematické, navyše vás môžu potupiť aj zlé recenzie od populárnych kritikov. Tým chceme len povedať, že nie každý film z tohto zoznamu si zaslúžil prerobiť, ale skrátka sa to stalo. Dnes vám preto ukážeme tie najznámejšie filmové prepadáky, ktoré tvorcom nepriniesli žiadny zisk.

1. Mačky (2019)

filmové prepadáky
Zdroj: adme.media

Síce sme vyššie uviedli, že v tomto rebríčku sa objavia aj kvalitné filmy, ale v tomto prípade to neplatí. Tento muzikál má na portáli IMDb skutočne mizerné skóre len 2,8/10.

Niet divu, že Mačky divákov vôbec nezaujali, a to aj napriek veľkému rozpočtu, ktorý predstavoval až 95 miliónov dolárov. Celkovo sa producentom podarilo zarobiť len 75 miliónov dolárov, a to aj s účasťou hviezd ako sú Idris Elba, Taylor Swift či Judi Dench.

2. 47 Roninov (2013)

filmové prepadáky
Zdroj: adme.media

Aj napriek účasti takej milovanej hviezdy, akou je Keanu Reeves, si tento film nedokázal na seba zarobiť. Negatívne recenzie ovplyvnili aj divákov v Japonsku, od ktorých sa čakal najväčší zisk.

Celkovo si film zarobil len 175 miliónov, a to s rozpočtom 150 miliónov dolárov. Pričom takmer 50 % tržieb zhltli kiná a distribučné spoločnosti, takže 47 Roninov skončil v strate.

3. Amsterdam (2022)

filmové prepadáky
Zdroj: adme.media

Amsterdam bol medzi kritikmi dlho očakávaný. O to väčšie bolo sklamanie nielen kritikov, ale aj divákov. Tým sa nepáčila hlavne réžia Davida O. Russella, ktorý má na konte aj filmy ako sú Terapia láskou, Fighter či Špinavý trik.

Film s rozpočtom 80 miliónov dokázal zarobiť len 31 miliónov. Najväčšia časť rozpočtu zrejme šla na platy hercov, ako sú Christian Bale, Margot Robbie, Rami Malek, Zoe Saldana či Robert De Niro.

4. Osamelý jazdec (2012)

filmové prepadáky
Zdroj: adme.media

Osamelý jazdec vôbec nie je zlý film, nie je však ani úžasný. Rozpočet tohto počinu však predstavoval astronomických 375 miliónov dolárov. Aby bol Osamelý jazdec ziskový, musel by zarobiť minimálne 650 miliónov dolárov. O tom by však producenti z Disney mohli len snívať.

Realita bola oveľa tvrdšia a film s Johnnym Deppom či Helenou Bonham-Carterovou zarobil len 260 miliónov. Dodnes patrí Osamelý jazdec medzi vôbec najväčšie prepadáky slávneho štúdia.

5. Deepwater Horizon: More v plameňoch (2017)

filmové prepadáky
Zdroj: adme.media

Katastrofický film natočený podľa skutočných udalosti divákov zaujal a chvály sa dočkal aj od kritikov, avšak nie natoľko, aby zarobil viac ako 122 miliónov. Je to síce pekná suma, no s rozpočtom 110 miliónov dolárov by film musel zarobiť minimálne 220 miliónov, aby vôbec neprerobil. Podľa niektorých kritikov sa za neúspechom filmu skrýva fakt, že je skôr pre staršie publikum.

6. Múmia (2017)

Múmia
Zdroj: adme.media

Remake kultového dobrodružného filmu vyniesol štúdiu Universal 410 miliónov dolárov. Náklady na tvorbu filmu a reklamnú kampaň však nakoniec zhltli až 345 miliónov. Predpokladá sa, že Múmia by musela zarobiť aspoň 450 miliónov, aby dorovnala svoj rozpočet. To znamená, že štúdio Universal stratilo 60 až 100 miliónov dolárov.

7. Matrix: Resurrections (2021)

Matrix
Zdroj: adme.media

Začiatkom milénia tvorcovia filmu Matrix zbúrali kiná po celom svete a vytvorili nezabudnuteľný a jednoznačne legendárny kúsok. Kvôli úspechu prvého dielu z roku 1999 sa z Matrixu stala trilógia, ktorú určite radíme medzi úspešné série.

Po viac ako 15 rokoch sa tvorcovia rozhodli oživiť túto sériu štvrtým dielom. Ten ale na divákov nezapôsobil, bol totiž plný priemerných hereckých výkonov a krásne vizuálne efekty už dnes na divákov nefungujú tak ako kedysi. Posledný diel Matrixu stál 190 miliónov dolárov, pričom zarobil len 150 miliónov a dnes patrí medzi najväčšie filmové sklamania, z hľadiska diváckeho aj finančného.

8. Posledný duel (2021)

Posledný duel
Zdroj: adme.media

Medzi filmové prepadáky musíme bohužiaľ zaradiť aj toto skvelé dielo režiséra Ridleyho Scotta. Napriek tomu, že šlo o skvelo obsadený (Adam Driver, Matt Damon, Ben Affleck) a majstrovsky zrežírovaný historický film, tvorcom sa so 100-miliónovým rozpočtom podarilo zarobiť len mizerných 30,5 milióna dolárov.

9. Terminátor: Temný osud (2019)

Terminátor
Zdroj: adme.media

V poradí šiesty diel Terminátora lákal divákov na návrat starých legiend v podobe Arnolda Schwarzeneggera a Lindy Hamilton. Veľkým lákadlom bol aj návrat otca tejto série, teda Jamesa Camerona, tentokrát však v úlohe producenta.

Celkovo film zarobil 260 miliónov, čo je pomerne slušná suma, lenže nie s rozpočtom 190 miliónov dolárov, pričom náklady na reklamu zhltli okolo 80 miliónov dolárov. Film by po zohľadnení iných nákladov musel inkasovať aspoň 450 miliónov, aby sme ho nemohli zaradiť medzi filmové prepadáky. Niektoré série sú už skrátka mŕtve a ak producenti nechcú prichádzať o svoje milióny, mali by si to čím skôr uvedomiť.

10. Wonder Woman 1984 (2020)

Wonder Woman
Zdroj: adme.media

Druhý diel Wonder Woman s Gal Gadot a Chrisom Pineom rozhodne nenadviazal na skvelý úspech prvého dielu. Divákom sa nepáčil ako príbeh, tak spracovanie a dokonca ich nenadchli ani vizuálne efekty.

Rozpočet superhrdinského filmu z dielne Warner Bros. a DC predstavoval 200 miliónov dolárov. Tvorcom sa však podarilo zarobiť len 169 miliónov, čo znamená, že na tomto filme stratili približne 100 miliónov dolárov.

Aký je váš názor na tieto filmové prepadáky? Zaslúžili si tvorcovia týchto filmov prerobiť a stratiť tak desiatky či stovky miliónov dolárov?

Zdroj: adme.media

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -