Za transfóbne vtipy ju vyhodili z Mandaloriána, teraz sa ide súdiť s Disney. Herečku podporí Elon Musk

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Gina Carano sa bude súdiť za vyhodenie zo seriálu Mandalorián

Herečka Gina Carano má za sebou športovú kariéru, kedy hviezdila v MMA. Po nej sa rozhodla objaviť aj na filmovom plátne či televíznych obrazovkách. Jej herecká kariéra ale skončila alebo dostala minimálne významnú stopku v roku 2021. Gina Carano bola vtedy vyhodená štúdiom Disney zo seriálu Mandalorián za svoje vyjadrenia na sociálnych sieťach.

Herečka sa po vyše dvoch rokoch ale plánuje so štúdiom Disney a jeho dcérskou spoločnosťou Lucasfilm, ktorá má na starosti Star Wars, súdiť, informuje Variety. Žaloba podaná na kalifornskom federálnom súde vychádza z nezákonného ukončenia a diskriminácie. Carano v nej tiež žiada o to, aby jej Lucasfilm zaplatil odškodné vo výške minimálne 75 000 amerických dolárov a preobsadil ju.

Cara Dune a Mando
Zdroj: themoviedb.org

Herečka si v spomínanom Star Wars seriáli zahrala Caru Dune, bývalú rebelku, z ktorej sa stala žoldnierka. V Mandaloriánovi, ktorý vychádza na Disney+, si zahrala v prvých dvoch sériách, pričom jej postava sa mala dočkať aj vlastného spin-offu. Ten sa po jej vyhodení ale v tichosti zrušil.

Súd má financovať spoločnosť Elona Muska

Caraninu žalobu financuje Elon Musk. Ten totiž sľúbil, že bude platiť za právne kroky ľudí, ktorí tvrdia, že ich diskriminujú na základe príspevkov na Twitteri/X. A to aj napriek tomu, že pôvodný príspevok herečka dala na svoj instagramový príbeh.

Vedúci obchodných operácii v X, Joe Benarroch, povedal vo vyhlásení, že „ako znak záväzku spoločnosti X Corp. k slobode prejavu sme hrdí na to, že môžeme poskytnúť finančnú podporu pre súdny spor Giny Carano, čím jej umožňujeme žiadať obhájenie svojich práv na slobodu prejavu na X a schopnosti pracovať bez šikanovania, obťažovania alebo diskriminácie.“

Dôvodom herečkinho vyhodenia bola séria kontroverzných príspevkov – spochybňovala efektivitu rúšok počas pandémie ochorenia COVID-19, podporovala Donalda Trumpa alebo pridávala transfóbne vtipy. Posledným klincom do rakvy bol ale príspevok, v ktorom prirovnala byť Republikánom v dnešnej dobe k tomu, aké bolo byť Židom počas Holokaustu.

„Židov bili na uliciach nie nacistickí vojaci, ale ich susedia… dokonca aj deti. Keďže sú dejiny upravené, väčšina ľudí si dnes neuvedomuje, že aby sa dostali do bodu, keď by nacistickí vojaci mohli ľahko zhromaždiť tisíce Židov, vláda najskôr prinútila ich vlastných susedov, aby ich nenávideli jednoducho za to, že sú Židia. Ako sa to odlišuje od toho niekoho nenávidieť za jeho politické názory?“

Herečke sa nepáči dvojitý meter

Príspevok o holokauste, ktorý dala von vo februári 2021, ju stál teda hereckú úlohu. V rovnaký deň, ako vyšiel príspevok, štúdio Lucasfilm a herecká agentúra UTA, ktorá ju zastupovala, ju vyhodili. Žalobu ale voči UTA nemieri, keďže Disney má byť príčinou, pre ktorú sa jej agentúra zriekla.

Podľa žaloby Disney vyžadovalo viacero aktov nápravy za príspevky, ktoré Carano vydala. Ona ich ale považovala za neprijateľné. Tlačilo sa napríklad na Caraninho publicistu, ktorý sa mal ospravedlniť. Carano sa zároveň mala stretnúť s prezidentkou štúdia Lucasfilm, Kathleen Kennedy, a 45 ďalšími zamestnancami, ktorí patria do skupiny LGBTQ+. Carano odmietla, následkom čoho ju krátko na to vyhodili.

Kathleen Kennedy
Kathleen Kennedy; Zdroj: lucasfilm.com

Žaloba ďalej obsahuje niekoľko „Star Wars odkazov“. Podľa nej Disney a Lucasfilm „dali jasne najavo, že v ich impériu je prijateľná iba jedna ortodoxia v myslení, reči alebo čine, a že tí, ktorí sa odvážili spochybniť alebo nedokázali plne vyhovieť, boli netolerovaní.“

V neposlednom rade žaloba poukazuje na diskrimináciu. Ukazuje to cez príspevky na sociálnych sieťach ďalších Star Wars hercov – Pedra Pascala a Marka Hamilla. V ich príspevkoch boli Donald Trump a jeho priaznivci prirovnávaní k Adolfovi Hitlerovi a nacistom. Nad politickými vyhláseniami mužských hercov Disney prižmúrilo oko a nemali z toho žiadne profesionálne alebo finančné dôsledky.

Ako podľa vás táto žaloba dopadne? V prospech herečky alebo filmového giganta?

Zdroje: screenrant.com, variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -