Prepad o 1,3 milióna ľudí, Disney+ sa trápi. Nápravné kroky tvrdo dopadnú aj na vás

Nenechajte si ujsť

Disney+ naďalej stráca predplatiteľov

Druhá najväčšia streamovacia služba sveta sa pochválila svojimi výsledkami, no tie majú pre Disney+ rozpačitú príchuť. Služba vďaka agresívnym krokom miereným na šetrenie síce dokázala zvýšiť svoj zisk, z hľadiska celkového počtu predplatiteľov však naďalej padá. V poslednom kvartáli 2023 sa globálny počet platiacich divákov prepadol o 1,3 milióna, informuje Variety.

Pre Disney+ ide o zlé správy, keďže najväčší konkurent Netflix dokázal za rovnaké obdobie narásť o masívnych 13 miliónov nových predplatiteľov. Kým Netflix si upevnil vedúcu pozíciu globálneho lídra a presiahol 260 miliónov predplatiteľov, Disney+ naďalej padá. Zo 164 miliónov abonentov na konci 2022 sa platforma prepadla na súčasných 150 miliónov.

Prejavilo sa aj zdražovanie

Veľkú zásluhu na tom nesie strata vysielacích práv kriketu, ktorá Disney+ v juhozápadnej Ázii, predovšetkým v Indii, stála stratu miliónov platiacich zákazníkov. Služba sa však nemôže vyhovárať iba na tento región, keďže za posledný kvartál padala aj na ďalších trhoch. V Severnej Amerike ubudlo 400-tisíc divákov, mimo Indie strata predstavuje ďalších 900-tisíc.

Dôvody straty predplatiteľov platforma nekomentuje, na odlive predplatiteľov sa však aspoň sčasti muselo podpísať zvyšovanie cien predplatného. Na Slovensku k nemu došlo v októbri minulého roka, kedy služba zdražela zo 7,99 € na 9,99 €. Pád Disney+ sa však podľa šéfa spoločnosti Boba Igera už zastavil a v ďalšom kvartáli prezident Disney očakáva 5 až 6 miliónov nových predplatiteľov.

Služba totiž do svojej ponuky začína v USA integrovať aj obsah streamovacej platformy Hulu, ktorej podiel plánuje odkúpiť od konkurencie. U nás je väčšina produkcie Hulu automatickou súčasťou Disney+.

trailer the marvels
Zdroj: themoviedb.org

Tvrdé kroky sa začínajú vyplácať

Z finančného hľadiska je to pre Disney+ výrazne pozitívnejšie. Služba je pre Disney síce naďalej stratová a zaznamenala stratu približne 420 miliónov dolárov, v rovnakom období 2022 však táto strata predstavovala 1,4 miliardy. Šéf konglomerátu Bob Iger je preto odhodlaný dostať Disney+ do čiernych čísel do konca tohto roka.

Podobne ako v minulom roku, ani teraz to nebude bezbolestná cesta. Služba šetrí, kde sa dá, čo pociťujú aj predplatitelia na Slovensku. Iba nedávno platforma napríklad z obsahu v tichosti odstránilo desiatky svojich starších filmov a seriálov. Služba tiež šetrí na investíciach do nového obsahu, čo sa prejaví na menšom počte noviniek. Namiesto nich sa chce Disney sústreďovať na kvalitu. Slováci sa môžu pripraviť aj na zákrok proti zdieľaniu účtov, ktoré služba plánuje po vzore Netflixu čoskoro zakázať.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -