Nemá konkurenciu. iPhone je suverénne najobľúbenejší smartfón 2023, Apple pokoril míľnik

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

iPhone je najobľúbenejší telefón na svete

Apple v roku 2023 dominoval, čo sa predajov smartfónov týka. A aj keď sme si na to už dlhodobo zvykli, nečakali sme, že technologický gigant pokorí ďalšiu métu. Viac o nej sa dozvedáme vďaka správe Counterpoint, ktorá odhaľuje globálne podiely na trhu predajov smartfónov za rok 2023.

Kalifornskej spoločnosti s nahryznutým jablkom sa podarilo v zozname 10 najpredávanejších telefónov 2023 obsadiť až prvých 7 miest. Absolútne neohrozeným kráľov predajov v minulom roku sa stal iPhone 14. Dáva to logiku, Apple tento modelový rad totiž predstavil v septembri 2022 a aj keď ich zákazníci kupovali ako teplé rožky ešte pred Vianocami, skutočne sa predaje rozbehli až na ďalší rok. iPhone 14 v roku 2023 predstavoval 3,9 % všetkých predaných smartfónov na svete.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Druhé miesto obsadil jeho veľký brat iPhone 14 Pro Max s 2,8-percentným podielom a iPhone 14 Pro tvoril 2,4 % všetkých predaných smartfónov. Apple pri tejto generácii Pro modelov predstavil nádhernú fialovú farbu, ktorá určite prispela ku jej úspechu.

Pokračovali staršie aj najnovšie modely

Miesto číslo 4 patrilo ešte staršiemu iPhonu 13 s 2,2 percentami. Zaujímavosťou je, že na zozname sa nenachádzajú jeho Pro verzie. Ide o bezpochyby najlacnejší iPhone v prvej desiatke, zjavne ho veľa zákazníkov preferovalo kvôli nižšej cene.

Piate miesto obsadil iPhone 15 Pro Max, aktuálne najviac vrcholný model všetkých Apple smartfónov s podielom 1,7 %. Menší iPhone 15 Pro, ktorý taktiež oslovil zákazníkov titánovým rámom, vynoveným dizajnom, lepšími kamerami a výkonom, predstavoval 1,4 % predajov. Rovnako dobre sa predával základný model iPhone 15, ktorý sa umiestnil na 7. mieste.

Je pozoruhodné, že sa stále nebavíme o najlepšie predávaných iPhonoch, ale všeobecne o najpredávanejších smartfónoch roku 2023. Apple sa umiestnil na prvých siedmich priečkach.

iphone
Zdroj: Apple

Prítomnosť troch modelov iPhonu 15 na zozname taktiež poukazuje na obľúbenosť novej generácie. Navyše treba myslieť na to, že iPhone 15 bol predstavený len v septembri 2023. Behom 3 mesiacov však dokopy tvorili 4,5 % predajov všetkých telefónov. Zaujímavosťou je aj to, že na zozname sa nenachádza žiadny iPhone Plus.

Do zoznamu sa vtesnal aj Samsung

8. najpredávanejším telefónom na svete 2023 sa stal Samsung Galaxy A14 5G s 1,4-percentným podielom. Nasledoval ešte lacnejší Galaxy A04e (1,3 %) a prvú desiatku uzatvára model Galaxy A14 4G s 1,3 %. Úspech týchto telefónov ťahali najmä vysoké predaje v Indii a USA.

Samsung má na zozname TOP 10 tri smartfóny a spolu s Applom ide o jednu z dvoch značiek, ktoré sa nachádzajú v prvej desiatke. Tento trend pokračuje už od roku 2021.

a05s
Zdroj: Samsung

Ako ďalej informuje organizácia Counterpoint, za rok 2023 bolo pokorených viacero rekordov. Za prvé, ide o doteraz najúspešnejší rok pre Apple, čo sa podielov na trhu týka. Taktiež celkový trhový podiel prvých desiatich smartfónov tvoril až 20 % všetkých predajov telefónov na svete. Rozmanitosť klesá a dominancia iPhonov narastá.

Čo sa týka roku 2024, môžeme predpokladať, že prvú priečku obsadí jeden z modelov 15. generácie iPhonov. Za 4. štvrťrok 2023 sa najpredávanejším smartfónom stal iPhone 15 Pro Max, predaje tohto modelu ženie vpred najmä obľúbenosť na čínskom trhu. Tamojší zákazníci stále viac preferujú veľké mobily. Môžeme tiež očakávať, že za rok 2024 sa na zozname už nebude nachádzať žiadny smartfón bez podpory 5G.

Čo hovoríte na štatistiky predajov smartfónov 2023? Prekvapila vás dominancia iPhonu? Čakali ste, že sa na prvom mieste objaví iné zariadenie? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -