iPhony sú až príliš obľúbené. Vláda USA žaluje Apple, technologický gigant má „ráznu“ odpoveď

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Americká vláda žaluje Apple

Apple má vážny problém. Vláda USA ho obvinila z tvorby a udržiavania monopolu smartfónov. Americké ministerstvo spravodlivosti (U.S. Department of Justice – DOJ) tvrdí, že konkrétne kroky tohto obľúbeného výrobcu sťažili konzumentom rozhodnutie vymeniť svoj iPhone za konkurenčný telefón. Viac detailov nájdete v oficiálnej tlačovej správe DOJ.

Rezort spravodlivosti sa spojil so 16 ďalšími štátnymi a obvodnými prokurátormi a oficiálne začal súdny spor s Applom pre „monopolizáciu alebo pokus o monopolizáciu trhu so smartfónmi“.

Niet divu, keďže iPhone valcuje rebríčky predajov už niekoľko rokov po sebe. Apple dominoval v predajoch aj v roku 2023, prvých 7 najpredávanejších smartfónov roka patrilo práve tejto značke. Jeho jediným skutočným konkurentom je Samsung, no priepastný rozdiel sa len rozširuje.

apple
Zdroj: Apple

Bavíme sa tu o celosvetových štatistikách, pričom v USA je to ešte jednoznačnejšie. Apple si drží zreteľné prvenstvo s až 61-percentným podielom na trhu (GlobalStats). iPhony nemajú v Spojených štátoch amerických žiadnu skutočnú konkurenciu. Obľúbenosť iPhonov však nie je jediný dôvod, prečo DOJ žaluje Apple.

Všetko pre to, aby boli jednotkou na trhu

Medzi ďalšie dôvody patria konkrétne praktiky, ktorými si Apple zabezpečil podiel na trhu vyše 60 %. Ministerstvo spravodlivosti USA menovalo aj nasledujúce aktivity, vďaka ktorým podozrievajú spoločnosť z budovania monopolu:

  • Blokovanie aplikácií na hranie hier cez cloud, ktoré by znížili požiadavky na drahý hardvér.
  • Limitovanie funkcionality smart hodiniek 3. strán, kvôli čomu je pre používateľov Apple Watch ťažšie vymeniť svoj telefón pre problémy s kompatibilitou.
  • Rušenie „super-aplikácií“, ktoré zahŕňajú množstvo iných programov a môžu používateľom iPhonov uľahčiť výmenu za konkurenčné zariadenie.
  • Potláčanie kvality posielania SMS správ medzi iPhonmi a Androidmi.
  • Blokovanie snáh vývojárov 3. strán pre vytvorenie konkurenčných digitálnych peňaženiek pre iPhone.
vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Námestníčka generálneho prokurátora amerického ministerstva spravodlivosti Lisa Monaco uviedla, že Apple „držal v šachu konkurenciu“ a „zadusil celý priemysel,“ uvádza The Verge. Spoločnosť sa v poslednej dobe podľa Monaco „posunula z prinášania revolúcie pre trh so smartfónmi ku brzdeniu jeho vývoja.“

Apple sa bude „rázne brániť“

Ku samotnému súdnemu sporu sa už stihol vyjadriť aj samotný Apple. Vyjadrenie sprostredkoval portál 9to5Mac.

V spoločnosti Apple každý deň inovujeme, aby sme tvorili technológie, ktoré ľudia milujú – navrhujeme produkty, ktoré spolu fungujú, chránia súkromie používateľov a tvoria pre ľudí magický zážitok,“ predstavuje sa technologická spoločnosť v oficiálnom vyhlásení a ohrádza sa voči vzneseným obvineniam:

„Tento súdny spor ohrozuje našu identitu a princípy, ktoré odlišujú Apple na drsne konkurenčnom trhu. Ak bude úspešný, zabrzdí našu snahu prinášať technológie, ktoré ľudia od Applu očakávajú – kde dochádza ku stretu hardvéru, softvéru a služieb. Nastavilo by to taktiež nebezpečný precedens, poskytujúc vláde veľkú kontrolu nad tvorbou technológií pre ľudí.“

Apple vo svojom typicky PR-ladenom prednese tvrdí, že technológie tvorí ako službu ľuďom a mali by sme byť vďační, že máme možnosť si kúpiť ich produkty. Následne sa nás snaží presvedčiť, že žiadna vláda by im do ich práce nemala zasahovať – len tým zhoršia výsledný produkt. Firma berie obvinenia vážne a obáva sa, že potenciálne im ovplyvnia biznis, a nenechá to len tak:

Veríme, že tento súdny spor sa mýli vo faktických aj právnym záležitostiach a budeme sa pred ním rázne brániť,“ uzatvára Apple svoj komentár.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Z firmy, ktorá prinášala zaujímavé a nové technológie sa stala firma, zameraná na maximalizáciu zisku a totálne potláčanie a blokovanie konkurencie a pokroku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -