Šialený skutočný príbeh z Wall Street. Do kín prichádza komediálna dráma plná áčkových hercov

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Itafilm 5. októbra uvedie do kín komediálnu drámu Lúzri z Wall Street, o obyčajných nehrdinoch, ktorí spoločnými silami ukázali megamiliónový prostredník veľkým hráčom na finančných trhoch. Populárnych filmov podľa skutočných udalostí na Wall Streete už vzniklo dosť a aj tento adrenalínový príbeh o najabsurdnejšom súboji Dávida s Goliášom neskutočne pobaví každého diváka, hoci nemá šajnu o investovaní. Lebo radi fandíme slabším sympaťákom, čo vedia spojiť sily, aby dostali veľkého namysleného sebca – hoci to pôvodne vlastne ani nemali v pláne.

Scenáristky Rebecca Angelo a Lauren Schuker Blum kedysi pracovali ako reportérky pre Wall Street Journal. Svoje skúsenosti pretavili do scenára, ktorý vychádza z knihy The Antisocial Network od Bena Mezricha. Uznávaný režisér Craig Gillespie (Ja, Tonya; Cruella) to zase vie s emóciami publika, a tak nám polopatisticky a s humorom sebe vlastným predstaví, o čom bol neslávne známy GameStop Wall Street škandál, ktorý zachvátil USA začiatkom roku 2021 a vyeskaloval až do vypočúvania pred americkým Kongresom. Zabudnite na nudné lekcie o peniazoch a investovaní, nečakajte morálne poučky, je to v prvom rade neodolateľne drzá zábava s famóznymi hereckými výkonmi.

Obyčajný malý amatérsky investor Keith Gill (Paul Dano), cez deň priemerné koliesko v poisťovacom gigantovi a po večeroch občasný youtuber, presvedčí svojich fanúšikov na sociálnych sieťach, aby stavili na úspech stagnujúcej spoločnosti GameStop. Zjednodušene povedané – ak firma uspeje, zarobia na tom. Finanční harcovníci z Wall Street, ako napríklad Gabe Plotkin (Seth Rogen) a jeho hedžový fond, ju naopak považujú za neperspektívnu. Kto by si počas lockdownu kupoval videohry v GameStop predajni, keď si ich môže stiahnuť za pár sekúnd z netu? A tak stavia na jej neúspech, aby zarobili.

Lúzri z Wall Street
Zdroj: Itafilm

Hodnota akcií však začne strmo stúpať a vášnivé čety malých investorov sú plné euforických emotikonov, kam až hodnotu tohto klenotu dostanú. Chýr sa šíri kontinentom ako lesný požiar a mení sa na spoločenské hnutie. Takže… ostrieľaní investori prídu o majland, kým Gill a jeho fanúšikovia na burze zarobia milióny. Navyše sú medzi týmito dvoma protipólmi ešte sprostredkovatelia, ktorí si plnia vrecká na každej jednej stávke, či pre alebo proti… až kým niekto nezatiahne ručnú brzdu. Na pohľad naivná amatérska investícia tak v krátkom čase spustí ošiaľ a odkryje prehnitý systém celej Wall Street, obzvlášť keď sa ješitní milionári s urazeným egom nechcú vzdať „svojich“ peňazí.

Film je plný áčkových hereckých výkonov – okrem skvelého Paula Dana a Setha Rogena v Lúzroch z Wall Street hviezdia aj Pete Davidson, Nick Offerman, Sebastian Stan, Anthony Ramos, America Ferrera, Shailene Woodley a Vincent D’Onofrio.

Lúzri z Wall Street
Zdroj: Itafilm

Autori film predstavili na tohtoročnom Torontskom filmovom festivale a už teraz žne nadšené recenzie od kritikov (85 % na Rotten Tomatoes): „Diváci budú odchádzať z kina s úsmevom. Budú mať pocit, že sa stali súčasťou čohosi väčšieho.“ Liam Crowley, COMICBOOK.COM.

Komediálna dráma Lúzri z Wall Street prinesie správnu dávku drzo zábavného adrenalínu do jesenných kín od 5. 10. 2023.

Synopsa: Komediálna dráma o tom, ako vyd*bať s miliardármi, inšpirovaná skutočnými udalosťami. V roku 2021 obyčajný malý investor Keith Gill (Paul Dano) investuje svoje životné úspory do stagnujúcej spoločnosti GameStop a cez internet presvedčí svojich fanúšikov, aby urobili to isté. Vďaka tomu akcie firmy šialene vystrelia nahor a všetci finančníci z Wall Street, ktorí stavili peniaze na neúspech spoločnosti na trhu, prídu o majland. Milionári sú však na svoje peniaze citliví a toho, čo im podľa nich právom patrí, sa tak ľahko nevzdajú.

Zdroj: TS Itafilm

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -