Zvládol Thor oživiť ikonickú filmovú sériu? | Muži v čiernom: Globálna hrozba RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Už nejaký ten rok žijeme vo filmovom svete, ktorému vládnu pokračovania, rebooty, remaky, spin-offy atď. Samozrejme, nie je na tom nič zlé, keďže pre štúdiá ide o istejšiu stávku a pre divákov o vzrušujúci návrat do sveta, ktorý si zamilovali. Je však ľahké to pokaziť. Dnešná Muži v čiernom: Globálna hrozba recenzia vám odhalí, čo sa oproti predchádzajúcim filmom pokazilo, ale aj to, čo sa vydarilo!

Muži v čiernom: Globálna hrozba
Zdroj: imdb.com

Muži v čiernom: Globálna hrozba RECENZIA

Muži v čiernom (Men in Black) už storočia pôsobia na Zemi ako ochrancovia. Počas rokov obyčajných ľudí zachránili nespočetne veľakrát. Sú zvyknutí bojovať s kadejakými zloduchmi z vesmíru, s ktorými si vždy nejakým spôsobom poradia. V novom dobrodružstve však čelia zatiaľ najväčšej výzve: zákernému dvojitému agentovi priamo v organizácii MIB.

Príbeh je vcelku priamočiary a jednoduchý. Podobný dej sme na filmovom plátne videli už nespočetne veľakrát. Žiaľ, tým sa hneď takto zo začiatku dostávam ku veľkému sklamaniu, ktoré vo mne novinka vzbudila nie preto, že by nebola zábavná, ale preto, že mala na viac. Toto viac sa jej však dosiahnuť nepodarilo, pretože sa o to ani nepokúsila.

Muži v čiernom: Globálna hrozba RECENZIA
Zdroj: inverse.com

Zahodený potenciál?

Novinka Muži v čiernom: Globálna hrozba bola perfektnou príležitosťou spraviť niečo nové, niečo pútavé, niečo, čo by sme nikdy nečakali. Miesto toho ale dostávame klasické akčné dobrodružstvo s množstvom komédie a vrtkavými zvratmi v príbehu. Je na tom niečo zlé? Nuž, veru ani nie. Štve ma však, že tvorcovia viac neriskovali.

Koniec koncov, nezáleží až tak na tom, čím film mohol byť ako na tom, čím je. No a tu je to jasné: Noví Muži v čiernom sú perfektnou zábavou. Že snímka nie je ničím špeciálna, to až tak nevadí, pretože stačí, že si pri nej oddýchnete a pobaví vás. Predsa len, práve o tom vždy bola séria filmov MIB.

Chris Hemsworth muži v čiernom
Zdroj: collider.com

Reštart série

Keď už je reč o ikonickej sérii, v ktorej novinka pokračovala, ako ju vlastne vystihla? Nuž, ako diváci z názvu vieme, že sa nachádzame v tom istom svete, ktorý sme videli už v rokoch 1997, 2002 a 2012. Chýba nám však ten ozajstný pocit z legendárnych prvých dvoch filmov. V krátkosti, obtiažne sa to opisuje, ale novému filmu sa nepodarilo naplno okopírovať pôvodnú atmosféru, vďaka ktorej sme si obľúbili klasických agentov K a J.

Z problému však novinka spravila svoju silnejšiu stránku. Agentmi totiž tentokrát sú M (Tessa Thompson) a H (Chris Hemsworth), ktorí sú skvelou dvojicou. Hodia sa k sebe nielen ako postavy, ale aj ako herci, čo len umocňuje ich skvelý vzťah na plátne. Ich neustále podpichovanie a vtípky dodávajú filmu ako-takú dušu, povedal by som teda, že tieto dve postavy sú zvládnuté na jednotku.

muži v čiernom liam neeson
Zdroj: teaser-trailer.com

Nové aj staré tváre?

Dostali sme sa ku postavám, ktoré sú v prípade titulných hrdinov takmer dokonalé. Skvelý cynický humor a nadhľad má aj agentka O (Emma Thompson), pričom mojim absolútnym favoritom je Pešiačik (Kumail Nanjani). Jeho uštipačný humor zľahčoval atmosféru, čo vôbec nevadí, pretože v rámci emocionálnej hĺbky a ťažkých chvíľ tento film aj tak zlyháva.

Neférovo sa tvorcovia scenára Matt Holloway, Art Marcum a Lowell Cunningham zachovali k ostatným postavám. Ako-tak sa dal obľúbiť agent C (Rafe Spall), no absolútnemu klišé spadli charaktery Rizy (Rebecca Ferguson) a agenta T (Liam Neeson). Zmarený potenciál fantastických hercov naozaj nepotešil.

pešiačik
Zdroj: medium.com

Pocit z jazdy

V poradí štvrtý film série Muži v čiernom nenadchne skalných fanúšikov pôvodných snímok. Určite sa však zapáči tým, ktorým sa predchádzajúce časti páčili tiež, ale nepovažovali za skvosty kinematografie. Táto séria taká ani nikdy nemala byť. Podľa môjho názoru teda nemá význam sa vŕtať v problémoch, o ktoré sa Globálna hrozba nezaujímala, pretože na nich pri filmoch tohto druhu nezáleží. (Prídeš, sadneš, zasmeješ, odídeš.)

Tu ide o celkový pôžitok. A ten je skvelý. Humor je síce občas detinský, ale taktiež celkom milý. Kontrastne vie byť aj inteligentný. Podobne sú na tom aj aspekty ako réžia, hudba či efekty. Je to jedna veľká pozliepanina, no pozerá sa na ňu dobre a nudiť vás určite nebude. Teda sú to Muži (a ženy) v čiernom.

Zdroj: geektyrant.com

Zhrnutie – Muži v čiernom: Globálna hrozba

Režisér F. Gary Gray z produkčného hľadiska neohromil, no nový film je stále zábavným zážitkom. Veľkou slabinou je nedostatočne rozvinutý a v zvláštnych miestach ponaťahovaný príbeh. Novinka neskúšala nič špeciálne, hrozila teda stereotypmi a klišé, no z tých sa vyhrabala vďaka niektorým silným postavám. Celkovo si s tým všetkým film Muži v čiernom: Globálna hrozba zaslúžia hodnotenie 6,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -