Toto sú tie najlepšie ale aj najhoršie finálové epizódy tých najslávnejších seriálov!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Beží to niekoľko rokov a my diváci prežívame osudy rôznych postáv. Keď sa majú dobre, tešíme sa s nimi, keď je to naopak, tak s nimi smútime a keď sa zamilujú, tak im to zo srdca prajeme. Skrátka sledujeme ich seriálové životy, až kým nepríde koniec. A práve to je kameňom úrazu väčšiny slávnych a obľúbených seriálov. Niektorí tvorcovia sa s tým však popasovali statočne a priniesli nám veľkolepé finále plné napätia či emócií. Tak či onak, tieto najlepšie a najhoršie finálové epizódy len dokazujú, že nie je dôležité ako seriál začne, ale ako skončí.

1. Skvelé: Frasier (1993-2004)

najlepšie a najhoršie finálové epizódy
Zdroj: theguardian.com

Je pompézny, namyslený, nafúkaný, takmer v každom rozhovore spomenie, že študoval na Harvarde. Na druhej strane je ale veľmi vtipný, srdečný, dobrý, múdry a samozrejme sympatický. Dr. Frasier Crane patrí medzi najslávnejšie televízne postavy. Jeho vtipné scénky, ktoré dopĺňali jeho brat Niles, otec Martin a fyzio-terapeutka Daphne či kolegyňa z rádia Roz, sme sledovali celých 11 rokov. Každý fanúšik netrpezlivo očakával, s kým napokon Frasier skončí.

Napokon to bola sympatická majiteľka zoznamovacej agentúry, ktorú si zahrala britská herečka Laura Linney (Ozark). Toto zakončenie určite neuspokojilo každého, pretože nešlo o nejakú osudovú ženu z Frasierovej minulosti ale o komplexne novú postavu. Napokon ale diváci uznali, že medzi ňou a Frasierom je skvelá chémia a že nielen Frasier sa dočkal skvelého konca ale aj celé obsadenie tohto kultového sitkomu.

2. Zlé: Ako som spoznal vašu mamu (2005-2014)

najlepšie a najhoršie finálové epizódy
Zdroj: usatoday.com

Seriál Ako som spoznal vašu mamu nás sprevádzal cestou Teda Mosbyho za svojou vysnívanou láskou. Celých 9 sérií sme s Tedom hľadali tú pravú a popritom riešili osudy jeho priateľov a to Marshalla, jeho manželky Lily, bizarného ale zábavného kamaráta Barneyho a jeho ex Robin. Počas sérií sa dej okolo tejto partie poriadne zamotával, až to vyústilo do 9. série, v ktorej sme už konečne spoznali Tedovu budúcu manželku. Tú si zahrala herečka Cristin Milioti, známa z filmov Vlk z Wall Street či Palm Springs. Napokon sa však tvorcovia rozhodli, že Teda vrátia naspäť k Robin a to tým, že Tedovu manželku a matku jeho detí napokon zabijú. A že dôvodom, prečo Ted hovorí toto všetko svojim deťom je to, že chce pozvať Robin na rande a bojí sa, čo by na to povedali.

Môžeme povedať, že tvorcovia s divákmi tak trochu „vybabrali“. Nielen, že zabili postavu, na ktorú sme sa celé tie roky tešili, ale dokonca poslali hlavného hrdinu späť do toxického vzťahu, ktorý sa skončil už na konci druhej série.

3. Skvelé: The Office (2005-2013)

najlepšie a najhoršie finálové epizódy
Zdroj: looper.com

Jeden z najslávnejších seriálov 21. storočia je rozhodne sitkom The Office. Napriek tomu, že ide o remake, diváci si rýchlo obľúbili hlavné a vedľajšie postavy, ktoré priam úžasným spôsobom viedol výborný Steve Carell v úlohe Michaela Scotta. Ten sa však zo seriálu porúčal po 7. sérii a vedenie prenechal Edovi Helmsovi (Stu zo série Vo štvorici po opici). Herec sa s tým síce pasoval celkom zdatne, no divákom skrátka chýbal ten šialený, avšak sympatický humor Michaela Scotta.

Počet otravných postáv narastal a divácky záujem zase ubúdal. Bolo preto extrémne dôležité, aby finále dopadlo čo najlepšie. A to sa aj stalo. Dwight sa konečne oženil s Angelou, s ktorou mal aj dieťa a práve ich svadba bola centrom celej epizódy. Tej sa zúčastnil aj Michael a preniesol najlepšie „That’s what she said“ v históriiMusíme priznať, že The Office zatvorila svoje brány na tej najvyššej úrovni.

4. Zlé: Ty (2018-2023)

najlepšie a najhoršie finálové epizódy
Zdroj: radiotimes.com

Netflix v roku 2018 prekvapil svojich divákov seriálom Ty s Pennom Badgleym (Gossip Girl) v hlavnej úlohe. Ten stvárnil postavu Joea, sympatického a dobre vyzerajúceho vraha a psychopata, ktorý v obľube sleduje svoje obete a objekty lásky. Seriál bol plný prekvapení a dobrých zvratov a udržal si svoju kvalitu celé tri série. V tej štvrtej sa však nový človek na poste režiséra rozhodol vytvoriť z pikantného trileru akúsi detektívku a celé to tým pokazil. Musíme však povedal, že prvé tri série boli veľmi lákavé, technicky brilantne natočené a čo sa obsadenia týka, herecky veľmi snaživé.

5. Skvelé: Sopranovci (1999-2007)

Sopránovci
Zdroj: looper.com

Mafiánsky seriál Sopranovci v našich končinách možno nie je až taký slávny, avšak v USA ho považujú za televíznu legendu. Seriál sa sústredí na život mafiána Tonyho Soprana, ktorý chcel oddeliť svoj „pracovný“ život od toho súkromného. Len málokedy sa mu to však podarí. Vo finálovej epizóde vidíme, ako sa s rodinou ukrýva v kaviarni, pričom naňho poľujú snáď všetci mafiáni a takisto ho hľadá aj FBI. Sledujeme, ako sa Tony Soprano pozerá na dvere reštaurácie a na zákazníkov, ktorí vychádzajú a vchádzajú. Každý z nich totiž môže znamenať ich koniec.

A zrazu obraz stmavne a je koniec. Ale pre divákov. Možno by sa vám zdalo, že ich príbeh nie je uzavretý a skutočne nie je. A taktiež by vám mohlo pripadať divné, že sme v rámci konceptu najlepšie a najhoršie finálové epizódy zaradili Sopranovcov takto. Ale fanúškovia seriálu si nemohli želať lepší koniec. Ako totiž uzavrieť anti-hrdinu v podobe mafiána? Zabiť ho tvorcovia nemohli, pretože to by diváci neuniesli. A tak tu máme otvorený koniec, ktorý poukazuje na to, že život Sopranovcov je skrátka nepredvídateľný.

6. Zlé: Dva a pol chlapa (2003-2015)

Dva a pol chlapa
Zdroj: businessinsider.com

Kedysi to bol jeden z najlepších sitkomov na svete. A aj napriek poklesu v posledných troch sériách si držal vysoké skóre sledovanosti. Finálovú epizódu Dva a pol chlapa by sme však mohli pokojne označiť za „šaškáreň“. Po ôsmich rokoch skvelej šou sa tvorca a hlavný producent sitkomu Chuck Lorre rozhodol, že už ďalej neznesie Sheenove excesy a škandály a tak slávneho herca vyhodil. Jeho postavu v seriáli zavraždil a nahradil ho iným slávnym hercom, Ashtonom Kutcherom. Tomu je sitkomové prostredie veľmi blízke, keďže sám sa preslávil vďaka komediálnemu seriálu Tie roky sedemdesiate. Jeho postava menom Walden Schmidt však nedokázala poriadne zaujať miesto po Charliem Harperovi. Vo finálovej epizóde sme sa však dozvedeli, že Charlie celé tie roky žil a že ho uniesla jeho šialená susedka Rose. Tá ho držala v pivnici vo svojej „jaskyni“ na spôsob Mlčania jahniat.

Všetci vrátane jeho brata Alana sa boja, že ich Charlie zabije, čo je samozrejme vysoko absurdné. Napokon však v predposlednej scéne vidíme, ako sa istý človek, ktorý zozadu vyzerá ako Charlie, blíži k dverám a zabije ho jeho klavír, ktorý naňho zletí. A v poslednej scéne zase vidíme producenta Chucka Lorrea, ktorý sedí na režisérskej stoličke a hovorí: „Ja som vyhral“. Avšak hneď po týchto slovách vidíme, ako naňho taktiež padá klavír. No nie je toto jeden z najtrápnejších pokusov, ako ukončiť kvalitný seriál?

7. Skvelé: Breaking Bad (2008-2013)

Perníkový tatko
Zdroj: looper.com

Musíme povedať, že na rozdiel od Game of Thrones si Breaking Bad držal svoju vysokú úroveň až do poslednej epizódy, ktorá skončila maximálne epicky. Waltera Whitea stále hľadá protidrogové, preto sa drží v ústraní. Napriek tomu sa mu však podarí dostať sa do bytu svojej ženy a rozlúčiť sa ako s ňou, tak so svojím synom. Taktiež im zanechal značnú hotovosť, ktorú profitoval z výroby drog. Od niekdajších kumpánov Jesseho Pinkmana sa však Walt dozvedá, že ho uniesla banda gangstrov a to Heisenberg nemôže nechať len tak.

Preto zostrojí ultra-brutálny guľomet a s pomocou tejto hračky Jesseho zachráni. Sám však umiera na následky strelných rán a dočkal sa tak svojho tragického konca. Urobil však to, o čo sa celé tie roky snažil. Zabezpečil svoju rodinu a zachránil Jesseho pred temným osudom. V rámci konceptu „najlepšie a najhoršie finálové epizódy“ predstavuje finále Breaking Bad akýsi zlatý klinec večera.

8. Zlé: Gossip Girl (2007-2012)

Gossip Girl
Zdroj: looper.com

Stanica CW v roku 2007 prišla so skvelým seriálom z prostredia bohatých Manhattanských tínedžerov, na základe populárnej knižnej série Gossip Girl. Dej seriálu sa točí okolo záhadného internetového portálu, ktorý prakticky kyberšikanuje všetkých navôkol. A to vrátane Sereny van der Woodsenovej a Blair Waldorfovej, dvoch bohatých dedičiek.

V priebehu sérií sa však seriál začal vymykať spod kontroly, o čom svedčí aj zbytočne dramatická posledná séria, pričom posledná epizóda odhalila aj identitu záhadnej Gossip Girl. A napokon sme zistili, že za tým všetkým stoji chlap a nie žena. Dan Humphrey, chudobný chlapec z Brooklynu, ktorý celé tie roky „ťahal za nitky“. Prekvapujúce bolo, že všetky jeho obete sa s tým totálne zmierili a dokonca jeho najväčšia obeť, Serena, si Dana bez problémov vzala.

9. Skvelé: Priatelia (1994-2004)

Priatelia
Zdroj: koimoi.com

Toto finálne by si mal pozrieť Chuck Lorre, pretože Marta Kauffman a David Crane odviedli pri ukončení možno najslávnejšieho sitkomu všetkých čias skvelú prácu. Hlavnou témou vo finálovej epizóde bolo sťahovanie sa Monicy a Chandlera do vlastného domu a odchod Rachel do Paríža. Ross sa však nevie zmieriť s tým, že o Rachel príde, preto na poslednú chvíľu za ňou prifrčí na letisko a vyzná jej lásku. Zmätená Rachel však napriek tomu odchádza do lietadla. No to nestihlo ani vzlietnuť a Rachel chcela vystúpiť a bežať za Rossom. A napokon sa jej to aj podarilo. V poslednej scéne vidíme, ako sa slávna šestica lúči s bytom, ktorý všetci dobre poznáme a ešte si zájdu na kávičku, ako inak, do Central Perku.

10. Zlé: Scrubs (2001-2010)

Scrubs
Zdroj: scrubs.fandom.com

Tento obľúbený a záživný sitkom z lekárskeho prostredia si niesol známku svojej kvality celých 8 sérií. Dej sa točil okolo mladého Dr. Johna Doriana, ktorý sa snaží akosi prežiť v neustálom tlaku a pracovnom nasadení. Pomocnú ruku mu podáva jeho najlepší priateľ Turk, ktorý je taktiež doktorom. Nesmieme zabudnúť ani na jeho objekt lásky Dr. Elliot Reedovú, na Turkovu manželku, sestričku Carlu, či na Dorianovho večne naštvaného mentora Dr. Coxa.

Tvorca seriálu Bill Lawrence sa so Scrubs rozlúčil emotívnym momentom v 8. sérii. Lenže keď seriál prešiel zo stanice NBC do ABC, dostal ešte jednu sériu, čo však bolo absolútne zbytočné. Celá 9. séria bola totiž plná nových postáv, o ktorých sme nič nevedeli, vtipnosť ubúdala, naopak narastali obavy fanúšikov, ako to celé skončí. A v rámci kategórie najlepšie a najhoršie finálové epizódy radíme finále Scrubs za druhú priečku po Dva a pol chlapa. Avšak určite nepatrí medzi tie najlepšie.

Toto sú tie najlepšie a najhoršie finálové epizódy, ktoré nás buď nadchli alebo nesmierne sklamali. Ktorý by ste sem ešte zaradili?

Zdroj: looper.com

Mohlo by sa ti páčiť

4 COMMENTS

  1. A čo Dexter? S tým prvým finále, kde utiekol SIM sa dokázala vyrovnať viac. No tá mnohými fanúšikmi vymodlená nová finálna séria, 9. séria bola celá jedna veľká katastrofa a nedalo sa to ani pozerať. Po 3. časti som to vzdala, nové postavy a zbytočný návrat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -