10 najlepších filmov podľa skutočných udalostí, na ktoré dodnes nedokážeme zabudnúť

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie filmy podľa skutočných udalostí

Vraví sa, že život píše tie najlepšie príbehy. A podľa všetkého je to pravda. Už dlhodobo totiž tie najlepšie recenzie kritikov a ohlasy divákov získavajú filmy, ktorých predloha pochádzala zo skutočného života. Väčšinou sa točia podľa slávnych osobností, ktoré ovplyvnili celý svet. Alebo ktorých príbeh by sme mali všetci vidieť. Vieme, že aj vy obľubujete tieto sfilmované skutočné príbehy, a preto sme si pre vás pripravil rebríček, v ktorom sú tie najlepšie filmy podľa skutočných udalosti. Ktorý z týchto úžasných kúskov si zaslúžil prvú priečku?

10. Zodiac (2007)

David Fincher je majstrom napätia. Jeho kariéra sa venuje výhradne trilerom, aj keď sem tam spraví výnimku. Každopádne, toto je jeho ďalší majstrovský kúsok. Tentokrát si posvietil na skutočného vraha, ktorému média dali prezývku Zodiac.

Väčšinou sa zameral na milenecké páry, ktoré si chceli trochu užiť na odľahlejšom mieste. Mal také ego, že polícii dokonca posielal šifrované správy, podľa ktorých by ho mohli chytiť. Prípad tohto sériového vraha doslova posadol štyroch detektívov, ktorých si zahrali Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards a Robert Downey Jr. Napriek svojej dĺžke by sa napätie vo filme dalo krájať a okrem brilantnej Fincherovej réžie podali skvelé výkony aj menované herecké hviezdy.

9. Sociálna sieť (2010)

Vyššie sme uviedli, že sa David Fincher väčšinou zameriava na trilery, ale že občas urobí výnimku. A tou výnimkou je taktiež kultový film Sociálna sieť. Ten právom získal až 8 nominácií na Oscara.

Film opisuje príbeh Marka Zuckerberga, študenta Harwardu, z ktorého sa však stala mediálna hviezda a jeden z najmladších miliardárov. Fincher opisuje každý moment vzniku sociálnej siete známej ako Facebook. Nevynecháva takmer žiadny detail, a takisto dáva dosť priestoru skvelým hercom ako Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake či Armie Hammer. Najväčšia hviezda celého filmu však stojí za kamerou a je to práve režisér David Fincher.

8. Šťastie na dosah (2006)

Film s hereckou hviezdou Willom Smithom opisuje príbeh chudobného a slobodného otca Chrisa Gardnera. Ten sa snaží predať skutočne biedne lekárske nástroje, aby tak mali on a jeho syn aspoň na nejaké jedlo. Horšie to už zrejme byť nemôže, no istá nádej svitla, keď sa Chris dostane do výberového programu pre burzových maklérov.

Motorom celej tejto srdcervúcej drámy je herecký koncert Willa Smitha, ktorý si za svoj výkon vyslúžil svoju druhú nomináciu na Oscara. Veľmi dôležitý je predovšetkým jeho vzťah so synom, ktorého si zahral skutočný syn Willa Smitha Jaden. V USA sa film stal kinohitom a po celom svete zarobil viac ako 300 miliónov dolárov a každému človeku na pokraji chudoby dodal nádej.

7. Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (2016)

Mel Gibson sa rozhodol sfilmovať skutočný príbeh bývalého amerického vojaka Desmonda Dossa. Ten sa rozhodol narukovať do vojny, aby pomohol USA v boji proti fašistom. Problém však bol v tom, že z hĺbky svojej duše odmietal nosiť zbraň. Napriek tomu, že sa kvôli tomuto presvedčeniu dostal pred vojenský súd, nakoniec ho poslali na front ako záchranára. A z Dossa sa stal skutočný záchranca.

V marci roku 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Americkí vojaci sa dostali do veľmi ťažkej situácie a namiesto toho, aby sa Doss ukryl, rozhodol sa zachrániť životy 75 vojakov. Ak si toto nezaslúži hollywoodske sfilmovanie a zaradenie do rebríčka najlepšie filmy podľa skutočných udalosti, tak už potom nič.

6. Bohemian Rhapsody (2018)

Tento už kultový hudobný epos sa venuje životu excentrického a nesmierne talentovaného umelca Freddieho Mercuryho. Jeho život bol rovnako excentrický ako jeho vystupovanie. Od jeho prvého stretnutia s kapelou Queen, až po jeho sólovú kariéru a legendárny koncert na Live Aid. Všetkým tým, čím si prešiel Freddie Mercury, si akoby prešiel Rami Malek, ktorý bol za svoj výnimočný výkon odmenený Oscarom.

Celkovo sa táto hudobná dráma oslavujúca predovšetkým hudbu stala komerčným megahitom a zarobila viac ako miliardu dolárov. Film Buzza Luhrmana Elvis, natočený na motívy života najslávnejšieho solóveho speváka Elvisa Presleyho, mu mal konkurovať. Napokon však v kinách zarobil „len“ 300 miliónov dolárov. Preto je zatiaľ Bohemian Rhapsody TOP hudobná dráma v kategórii najlepšie filmy podľa skutočných udalosti.

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. Neviem, ale s poradím nesúhlasím. Schindlerov zoznam bol úspešný tak v USA, ale v Európe to bol prepadák. Bohemian Rapsody, či Statočné srdce neboli natočené podľa skutočných udalostí, ale na motívy skutočných udalostí (napríklad Fredy Mercury bol diagnostikovaný na AIDS až pár rokov po live aid koncerte, nie pred ním). To by tam rovno mohol byť aj film z českej produkcie Ján Žižka. A nechce sa mi veriť, že všetky filmy podľa skutočného príbehu sú len z americkej produkcie. Čo film o pánovi Witonovi, ktorý zachránil desiatky detí? Ako filmy v rebríčku sú super, sú založené na osobách, ktoré naozaj žili, v niektorých sa píše, že sa vychádza z písanej predlohy. Ak vychádzame z knižných predloh, kde je utrpenie Ježiša Krista od Mela Gibsona, ktorý sa zapísal do histórie tým, že išiel presne podľa biblie, ešte aj postavy rozprávali v pôvodných jazykoch? Rád by som vedel, čo bolo filtrani pre takýto rebríček, či je to len verejné prezentovanie subjektívneho rebríčka obľúbených filmov s touto tematikou samotného autora. Chcelo by to lepšie si naštudovať danú tému a potom prezentovať výsledky. Ako vzor odporúčam kanál mojo na YouTube.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -