Klamú nás. Tieto športové filmy podľa skutočných udalostí sú všetko, len nie pravdivé!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Hovorí sa, že tie najlepšie príbehy píše sám život. Nič proti tomu nemáme, ale život nie vždy píše napínavé príbehy, ktoré sa vyostria v posledných minútach. To už skôr zariaďujú scenáristi, ktorí tieto príbehy spíšu a upravia si ich tak, aby boli čo najviac „cool“. Viac ako podanie skutočných udalostí, je totiž dôležitý divácky ohlas a zarobené peniaze. Dnes vám preto ukážeme športové filmy podľa skutočných udalostí, v ktorých sú niektoré veci maximálne zveličené či skreslené.

Športové filmy, podľa skutočných udalostí

1. Kokosy na snehu (1993) si väčšinu vecí vymysleli

športové filmy podľa skutočných udalostí
Zdroj: people.com

Jedným z dôvodov, prečo je bobovanie na Zimných olympijských hrách populárne, je aj film Kokosy na snehu. Ten zobrazuje štyroch Jamajčanov, ktorí sa vôbec po prvý raz v histórii Karibských ostrovov dostali na popredie v rámci zimného športu. Vedie ich pritom bývalý profesionálny bobista, držiteľ zlatel medaile zo ZOH Irvin Irv Blitzer. Členov tímu tvoria traja bývalí šprintéri a ich kamarát Sanka Coffie.

V skutočnosti to bolo trochu inak. Členov tímu síce tvorili šprintéri, ale boli to profesionálni vojaci. Dôležitým faktorom vo filme je aj nepriateľstvo zo strany reprezentantov iných krajín. V skutočnosti organizátori hrdo vítali Jamajskú reprezentáciu. Pre dobré medzinárodné vzťahy to bol totiž úžasný krok vpred.

Veľmi šťastný z tohto filmu nebol ani skutočný tréner bobistov z Jamajky, George Fitch. Vo filme je totiž jeho postava hraná Johnon Candym, spájaná s podvádzaním a alkoholizmom. V skutočnosti mal tento chlapík obrovský rešpekt, ako u svojich zverencov, tak aj v očiach organizátorov. Samotný Fitch však chápal, že pre účely filmu musela mať jeho postava odlišný charakter.

2. Splnený sen (2009) hnevá skutočného Micheala Ohera

športové filmy podľa skutočných udalostí
Zdroj: imdb.com

Vo filme so Sandrou Bullock vidíme mladého Michaela Ohera, ktorý vyrastá vo veľmi zlých podmienkach. Ujme sa ho bohatá manželka z predmestia Leigh Anne Touhyová, ktorá v ňom hneď od začiatku vidí talentovaného hráča amerického futbalu. Vo filme vidíme, ako ho Leigh učí samotné základy tohto športu a napokon sa z Michaela stane hviezda NFL. Tento príbeh ocenený aj Oscarom pre Sandru Bullock a je síce krásny, ale poriadne skreslený.

Sám Micheal Oher priznáva, že hral futbal ešte dávno predtým, ako sa ho rodina Touhyovcov ujala. Skutočnosť bola taká, že Michael len potreboval poriadne rodinné zázemie, ktoré mu táto rodina poskytla. Akonáhle ho mal, nepotreboval nič viac k tomu, aby sa stal športovou hviezdou.

3. Skutočný Frank Dux z Krvavého športu (1988) bol šarlatán

Jean Claude Van Damme
Zdroj: maxim.com

Kariéru slávneho herca Jean-Claude Van Dammea odštartoval film z prostredia bojových umení s názvom Krvavý šport. Ten sa zakladal na skutočnom príbehu vojaka Franka Duxa, ktorý údajne vyhral majstrovský titul v ilegálnom turnaji zvanom Kumite. Taktiež vraj stanovil nový rekord v počte knockoutov na číslo 58.

Všetky tieto informácie sú však maximálne pochybné. Takisto skutočný Dux nevlastní meč z turnaja Kumite. Sám tvrdí, že ho predal, aby zaplatil misiu na záchranu detí od nejakých pirátov. Taktiež jeho cena z turnaja Kumite, ktorý sa konal v Hongkongu, bola len náhodou vyrobená v San Franciscu. Všetky tieto detaily sú diskutabilné a mnohí sú preto presvedčení, že skutočný Dux, ktorý bol predlohou pre film, je iba šarlatán. Každopádne, diváci si aj napriek mnohých pochybnostiam tento obľúbený športový film užili, aj keď realita, ktorú vykresľuje, je pravdepodobne len vymyslená.

4. Film Rivali (2013) popisuje vymyslenú rivalitu

Rvali
Zdroj: youtube.com

Napriek tomu, že je film Rivali nesmierne kvalitný a obľúbený, hlavná myšlienka celého príbehu je vymyslená. Dej filmu sa točí okolo dvoch jazdcov F1 a to Nikiho Laudu a Jamesa Hunta. Obaja v tomto športe excelovali a získali titul Majstra sveta. To je pravda. Čo už ale pravda nie je, je fakt, že medzi nimi bola obrovská rivalita.

Samozrejme, že obaja chceli víťaziť a získavať trofeje, no takisto spolu istý čas bývali v jednej izbe a dokonca Lauda pomohol Huntovi, keď mal problémy s drogami a alkoholom. Viac ako rivali to boli priatelia, vo filme režiséra Rona Howarda to však vyzerá úplne inak.

5. Film Hidalgo (2004) je prakticky totálny výmysel

Viggo Mortensen
Zdroj: brego.net

Hidalgo je jedným z najznámejších filmov Vigga Mortensena mimo série Pán Prsteňov. V tomto príbehu si zahral jazdca Franka T. Hopkinsa. Na základe jeho spomienok sa vytvoril scenár, v ktorom Hopkins vyhrá diaľkové dostihy v púšti, ktoré sa konajú raz za 1000 rokov.

To však nie je pravda. V Saudskej Arábii sa nikdy žiadne podobné dostihy nekonali, preháňať kone na takú vzdialenosť a ešte v púšti by totiž bolo maximálne kruté. Spochybniť sa dajú aj memoáre Franka T. Hopkinsa, ktoré mnohí knižní kritici opisujú skôr ako fantasy príbehy. Produkciu filmu Hidalgo zastrešovala spoločnosť Disney. Producenti, samozrejme, verili, že s nálepkou „podľa skutočnej udalosti“ zarobia viac, avšak netušili, že práve na tento nie až tak komerčný film sa vhrnú overovači faktov.

Tak čo, ktoré športové filmy podľa skutočných udalostí podľa vás zavádzajú najviac? Dokážete tvorcom odpustiť zmeny v príbehu, aby z neho vznikol lepší film? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: ranker.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. Ďalší vymyslený článok založený na klamstvách a fabulaciách. Autor ešte k tomu použil clickbait nadpis. Je mi z vás trápne. Hunt a Lauda boli skutočne rivali, stačí si prečítať zopár článkov, pre fanúšikov F1 rozhodne aj knihy o obidvoch pretekárov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -