Všetky nenatočené filmy zo série Indiana Jones. Aké nápady tvorcovia nakoniec zamietli?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Nenatočené Indiana Jones filmy

Písal sa rok 1981 a do kín prišiel film Dobyvatelia stratenej archy. Za jeho ideou stál mladý úspešný režisér George Lucas, pričom o samotnú réžiu sa postaral jeho dobrý priateľ Steven Spielberg. Táto dvojica priniesla jednu z najviac ikonických postáv, ktorá sa po viac ako 40 rokoch teší už skoro piatim filmom. Archeológ Indiana Jones mohol mať projektov aj viac, pričom dnes sa pozrieme na všetky jeho nenatočené filmy.

Prvý film bol natoľko úspešný, že sa dočkal aj štyroch pokračovaní. Indiana Jones a Chrám skazy (1984), Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989) a Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky (2008) opäť zrežíroval Spielberg. Záverečný diel, po ktorom Harrison Ford zavesí hranie postavy na klinec, zrežíroval James Mangold. Indiana Jones a Nástroj osudu príde do kín 29. júna 2023.

Indiana Jones
Zdroj: edition.cnn.com

Indiana Jones and the Castle of Blood

Nie všetky filmy sa tešili najväčšej obľube. Chrám skazy bol až príliš temný a hororový, pričom kvôli nemu bolo vytvorené v Amerike hodnotenie PG-13. Kráľovstvo krištáľovej lebky zas malo nižšiu kvalitu. Tieto filmy ale aspoň vznikli. Na rozdiel od idey s voľne preloženým názvom Indiana Jones a Zámok krvi. Po Chráme skazy chcel ísť Spielberg opäť do miernejšieho žánru, no Lucas chcel naopak pritvrdiť.

Lucas si preto najal scenáristku Diane Thomas (Honba za diamantom), aby napísala scenár, ktorý by sa odohrával v strašidelnom dome. Veľa sa o ňom ale nevie. Niektoré časti vraj ale boli použité neskôr v scenári pre taktiež nevyrobený film Indiana Jones and the Monkey King. Malo ísť o úvodnú sekvenciu v Škótsku, kde Indy skúmal strašidelný hrad. Spielberg nápad odmietol, pretože táto „ducharina“ sa mu až príliš podobala na ním napísaný film Poltergeist.

Chrám skazy
Zdroj: theasc.com

Indiana Jones and the Lost World

Lucas sa teda po nevydarenom pokuse snažil Spielberga presvedčiť inak. Otváracia scéna nového scenáru mala vyzerať nasledovne – Naháňačka na motorkách, Indy jazdí na tej svojej po Veľkom čínskom múre a objaví skryté údolie plné dinosaurov. Plánovali, že sa do filmu vráti aj postava Marion Ravenwood a chceli predstaviť aj jej otca Abnera, ktorého spomínali v prvom filme.

Zároveň by šlo, podobne ako v prípade Chrámu skazy, o prequel film, ktorý by sa odohrával pred udalosťami prvej časti. Nanešťastie, čínska vláda nedovolila film Indiana Jones a Stratený svet natočiť v ich krajine, a preto ho dvojica nikdy nenatočila. Paradoxom ale je, že Spielberg o pár rokov na to natočil film o dinosauroch (Jurský park), pričom práve jeho pokračovanie nieslo názov Stratený svet: Jurský park.

Indiana Jones a dinosaury
Zdroj: dinotoyblog.com

Indiana Jones and the Monkey King

Ďalší nápad na film, ku ktorému napísal scenár tentoraz Chris Columbus (Gremlins). Indiana Jones a Opičí kráľ či alternatívne Indiana Jones a Záhrada života mal mať začiatok v Škótsku, kde by Indy bojoval s po krvi žízniacim duchom baróna Seamusa Seagrova III. Neskôr by sme sa presunuli do Afriky hľadať Záhradu nesmrteľných broskýň, čínskeho ekvivalentu Svätého grálu.

Prvá verzia scenára zároveň obsahovala aj kmene kanibalov, japonských pirátov či nacistu s robotickým ramenom. Ukázať sa mal aj nejaký Indyho študent či nová láska, Dr. Clare Clarke. Film sa mal končiť sekvenciou, v ktorej Opičí kráľ predsedal záhrade a Indy mal podobne ako v prvom filme voľbu, čo urobí. Druhá verzia scenára však z Opičieho kráľa spravila úplného záporáka filmu.

indiana jones 5 natáčanie
Zdroj: linkedin.com

Mala tam byť aj scéna, ktorá sa podobala na scénu z Columbusovho neskoršieho filmu Harry Potter a Kameň mudrcov. Indy tam mal byť nútený hrať nebezpečnú hru obrovských šachov. Dočkať sme sa mali nemŕtvych, ktorých pomocou magickej palice oživil Opičí kráľ, či svadby Indyho a Clare. Ideu ale nakoniec tvorcovia zavrhli, pretože obsahovala príliš veľa kontroverzných rasových prvkov. Za to dostali kritiku pri Chráme skazy.

Indiana Jones and the Saucermen from Mars

Po pomerne úspešnej trilógii sa v 90. rokoch rozhodol Lucas do ďalšieho príbehu zakomponovať aj mimozemšťanov. Najal si scenáristu Jeba Stuarta (Smrtonosná pasca). Indiana Jones a Ufóni z Marsu sme nakoniec z časti aj videli, keďže Stuartov scenár rozvinuli neskôr do Kráľovstva krištáľovej lebky – sekvencia v Nevade vo finálnom filme bol jeho nápad. Zároveň použili aj jeho pár ďalších nápadov.

Kráľovstvo kryštálovej lebky
Zdroj: lwlies.com

Napríklad mäsožravé mravce, alternatívnu scénu Indyho prežitia atómovej bomby a tiež jeho svadbu, avšak s inou ženou – Dr. Elaine McGregor. Stuart mal zároveň vo svojom scenári aj návrat Indyho otca Henryho Jonesa Sr., no chýbal v ňom Indyho syn Mutt či krištáľová lebka. Stuarta neskôr nahradil Jeffrey Boam, ale film sa nakoniec nespravil kvôli príliš veľkej (a schopnej) konkurenci v sci-fi žánri.

Indiana Jones and the City of the Gods

Na začiatku 21. storočia prišiel Spielberg s myšlienkou na film, v ktorom Indyho napadnú nacistickí vojaci po konci druhej svetovej vojny. Na napísanie scenára si najal Franka Darabonta (The Walking Dead). V jeho prvom návrhu bolo možné vidieť návrat Marion Ravenwood aj predstavenie Indyho tínedžerskej dcéry. Príbeh sa mal točiť okolo nacistických vojakov, ktorý po vojne utiekli do Južnej Ameriky.

indiana jones 5
Zdroj: nbcnews.com

Chceli Indyho vystopovať a pomstiť sa mu za smrť priateľov. Spielberg nakoniec nápad na Indiana Jones a Mesto bohov odmietol z dvoch dôvodov. Prvý, nechcel zľahčovať nacistov po zrežírovaní Schindlerovho zoznamu. Druhý, Lucas trval na tom, že do toho budú kvôli obdobiu studenej vojny zapojení Sovieti. V ďalšom návrhu sa opäť vrátili ku konceptu s mimozemšťanmi a lebkou, no odstránil to, že Indy a Marion majú dieťa.

O to požiadal sám Spielberg. Darabontov scenár sa preslávil po vydaní štvrtého filmu, keďže ho všetci považujú za lepšiu verziu Kráľovstva krištáľovej lebky. Jeho verzia bola reálnejšia a neobsahovala bizarné sci-fi prvky. Ford a Spielberg boli so scenárom spokojní, no Lucas v ňom chcel viac vylepšených sci-fi prvkov. Najal si preto scenáristu Jeffa Nathansona, ktorý napísal koncept s názvom Indiana Jones and the Atomic Ants (Atómové mravce). Aj jeho verziu neskôr prepísali.

Vieme, ako dopadli natočené, aj ako dopadli nenatočené Indiana Jones filmy. Čo myslíte, ako na tom bude posledný Indyho film – Nástroj osudu? Ak by ste mohli, ktorý z nenatočených filmov by ste radi videli?

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -