Drastické obmedzenie pre všetky Xboxy. Množstvo Slovákov si už na svojej konzole nezahrá

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Veľa ľudí si už na svojom Xboxe nezahrá

Microsoft pristúpil k nepopulárnemu rozhodnutiu, ktoré spustilo obrovskú vlnu kritiky. Týka sa herných konzol Xbox. Všeobecne sa hernému segmentu technologického giganta darí, napríklad aj vďaka titulu Starfield narástli predaje Xbox Series X/S o 76 %, podotýka Game Empress. A zatiaľ čo spoločnosť má ďalší dôvod na radosť, hráčom pribudol dôvod na pohoršenie. Na nové výrazné obmedzenie upozorňuje Windows Central.

Mnohí hráči pre svoj Xbox používajú neoficiálne príslušenstvo. Dôvody majú na to rôzne, napríklad im nevyhovuje oficiálny gamepad, chcú vyššiu mieru personalizácie alebo jednoducho preferujú nižšiu cenu spoločností ako HyperX, Trust, 8BitDo a mnohých ďalších. Ak medzi nich patríte, dávajte pozor: Od 12. novembra 2023 vám možno už nebude fungovať.

Niektoré zariadenia, aj keď nepochádzajú priamo z výroby Microsoftu, by mali aj naďalej fungovať, pretože sú autorizované. Zoznam takéhoto príslušenstva nájdete na oficiálnej stránke Xbox. Ak však používate ovládač of firmy, ktorá s Microsoftom nemá oficiálne partnerstvo, máte smolu. Po pripojení do Xboxu s najnovšou verziou sa vám na obrazovke zobrazí error 0x82d60002 s nasledujúcim hlásením:

„Používanie neautorizovaného príslušenstva kompromituje váš herný zážitok. Z tohto dôvodu bude neautorizované príslušenstvo zablokované od 12. novembra 2023. Pre pomoc pri jeho vracaní sa skontaktujte s výrobcom alebo obchodom, v ktorom ste ho zakúpili.“

Situácia sa dotýka napríklad aj populárneho výrobcu Brook Gaming, ktorý sa špecializuje na alternatívne gamepady pre Xbox. V oficiálnom vyjadrení na Twitteri píšu, že ich celá situácia mrzí a „tím inžinierov Brook sa zaviazal vyvinúť riešenie, aby sa dosiahla kvalita a funkčnosť produktov.“

brook gaming
Zdroj: Twitter / Brook Gaming

Dôvody za výrazným obmedzením

Nespokojní hráči nedokážu pochopiť, prečo by to Microsoft robil. Oficiálne stanovisko je také, že je to všetko pre ochranu hráčov. Znemožnenie používania neoficiálneho hardvéru údajne zníži riziko získania neférových výhod v online hrách. Toto celoplošné rozhodnutie však ovplyvní aj mnoho nevinných používateľov.

Na nie priame znefunkčnenie, ale obmedzenie funkčnosti sa sťažujú aj hráči s rôznymi joystickmi či volantmi napríklad od značky Thrustmaster. Jeden používateľ na Reddite poznamenal, že po septembrovej aktualizácii na Xbox One mu prestal správne fungovať volant v hrách F1 2021 a Grid Legends.

Na druhú stranu, Microsoft sa snaží rozširovať ponuku neoficiálnych ovládačov poskytovaním jednoduchšieho procesu licencovania takéhoto hardvéru. Výrobcovia tretích strán majú taktiež po novom možnosť oficiálne registrovať s Xboxom aj bezdrôtové gamepady.

Rozhodnutím chce teda Microsoft podľa všetkého zvýšiť počet vydaných licencií na neoficiálne príslušenstvo, za čo spoločnosť inkasuje nemalé peniaze. Nepriamo tým taktiež ovplyvnia predaje. Mnoho hráčov jednoducho pre istotu zvolí oficiálny gamepad, aj keď tie od spoločností ako napr. Razer či Turtle Beach by nemali byť nijak obmedzené. Treba mať na pamäti, že priame blokovanie sa týka len firiem, ktoré nemajú oficiálnu licenciu, no svoje produkty aj tak prezentujú ako kompatibilné s Xboxom.

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -