Nový hororový hit zbúral rekordy. Do slovenských kín dorazí už tento týždeň

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Päť nocí u Freddyho je v kinách hitom

Práve včas v období Halloweenu prichádza do slovenských kín nový horor, ktorý vo svete zbúral hneď niekoľko rekordov. O tento úspech sa postarali štúdiá Universal a Blumhouse, známe pre svoje nízkorozpočtové horory, ktoré dokážu v kinách zarobiť poriadny balík. Výnimkou nie je ani novinka Päť nocí u Freddyho (Five Nights at Freddy’s), ako informuje portál Variety. Adaptácia známej videohernej série je po otváracom víkende v kinách veľkým hitom.

Filmová adaptácia rozpráva príbeh Mikea (Josh Hutcherson), mladého otca 10-ročnej dcérky Abby, ktorý si našiel novú prácu. Zamestná sa ako nočný strážnik v zatvorenej prevádzke bývalej pizzerie Freddyho Fazbeara, čo sa môže na prvý pohľad zdať ako jednoduchá a pohodová robota. Avšak, prežiť päť nocí stráženia opustenej pizzerie sa rýchlo mení na boj o život. Mike stojí proti animatronickým zvieracím maskotom, dobre známym z úspešnej hernej predlohy.

Päť nocí u Freddyho
Zdroj: themoviedb.org

Najúspešnejší otvárací víkend štúdia Blumhouse

Päť nocí u Freddyho zabodoval nielen v Amerike, a to aj napriek simultánnemu vydaniu ako v kinách, tak aj na streamovacej službe Peacock. Z rozpočtu 20 miliónov amerických dolárov zarobil horor vo svojom otváracom víkende 78 miliónov dolárov v Severnej Amerike a 130 miliónov dolárov celosvetovo. Také čísla sa očakávali až na konci pôsobenia filmu v kinách.

Už teraz sa mu podarilo prekonať Halloween končí, ktorý si za rok 2022 zarobil 104 miliónov amerických dolárov. Aktuálne atakuje Halloween zabíja (133 miliónov), pričom obe časti série Halloween mali takisto simultánnu premiéru v kinách, aj na platforme Peacock. Tam sa takisto teší veľkej obľube, je nasledovanejším od svojho vydania (26. októbra) a zároveň najväčším lákadlom nových predplatiteľov online služby.

Päť nocí u Freddyho
Zdroj: themoviedb.org

Diváci milujú, kritici kritizujú

Zárobok je síce skvelý, no David A. Gross z poradenskej firmy Franchise Entertainment Research verí, že hybridným vydaním v kinách aj online film stráca na príjme z lístkov.

„Prémiový zážitok zo sledovania hororového filmu je sedieť bok po boku v tmavej miestnosti, skákať, dýchať a smiať sa v kinosále plnej cudzích ľudí. Publikum, ktoré si ho tento víkend pozrie doma, sa tohto zážitku nedočká.“

Zároveň sa opäť potvrdilo, že diváckym hitom môže byť aj kritikmi zle hodnotená snímka. Server Rotten Tomatoes zaznamenal nízke hodnotenie 26 % od kritikov, zatiaľ čo skóre od divákov predstavuje 88 %.

Slovenská premiéra hororu Päť nocí u Freddyho je naplánovaná na 2. novembra 2023. Pôjdete si nový hit užiť do kina? Dajte nám vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -