Neskutočná drzosť. Obľúbený prehliadač inštaluje aplikácie do počítača bez vášho súhlasu

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prehliadač inštaluje služby bez súhlasu používateľov

Brave je nástroj na prehliadanie internetu, ktorý sľubuje a otvorene sa hlási k ochrane súkromia jeho používateľov. Preto je krok, o ktorom informoval aj portál The Verge, o to viac škandalóznym. Zistilo sa totiž, že tento internetový prehliadač inštaloval používateľom služby bez toho, aby udelili svoje povolenie.

Ako prvý si problém všimol Ghacks, ktorý upozornil, že od minulého roku ste spolu s Brave na svoj Windows sťahovali aj VPN služby spoločnosti. To bez ohľadu na to, či ste ich chceli. Konkrétne sa jednalo o Brave VPN Service a Brave VPN Wireguard Service.

internetový prehliadač brave
Zdroj: Brave

Situáciu komentuje aj viceprezident spoločnosti

Firewall + VPN sú extra služby v rámci plateného predplatného za 9,99 dolára mesačne. Zostávajú neaktívne, až kým si ich používateľ nezaplatí. Ak tak ale spraviť nechcete, máte smolu – služby už jednoducho ostanú nainštalované na vašom zariadení spolu s prehliadačom. Rozhodne tak ide o poriadne netransparentný krok, ktorý je o to ironickejší, pretože ho vykonala spoločnosť, ktorá si na transparentnosti zakladá.

Preto situáciu komentoval prostredníctvom webu GitHub aj Brian Clifron, viceprezident spoločnosti Brave. Hovorí, že služba zostáva neodštartovaná, kým ju používateľ sám nespustí. Dodáva, že na ich oficiálnej stránke bola zmena oznámená prostredníctvom bezpečnostných aktualizácií.

Brave VPN služby
Zdroj: githubusercontent.com

Kontroverznú povesť ťažko napravia

Služby sa týkajú výhradne operačného systému Windows a užívatelia si ich môžu sami pozrieť, v aplikácii Services sú označené ako Brave VPN a Brave Wireguard. Dočasným riešením je kliknúť na ne pravým tlačidlom myši a pri možnosti Typ spustenia zvoliť Zakázané. Kým však Brave od základu nezmení inštalačné chovanie, je možné, že aktualizácia tieto služby obnoví.

Možnosťou je aj odinštalovanie internetového prehliadača a jeho opätovná inštalácia, tento raz však bez administrátorských práv. Takto nebude môcť program nainštalovať dodatočné služby. Zatiaľ nie je jasné ani to, či budú odstránené už z doteraz nainštalovaných verzií. Jedno je však isté – odhalenie tejto praktiky sa ukázalo ako poriadne kontroverzné a vyvolalo vlnu negatívnych reakcií. Zdá sa, že obozretnosť je na mieste aj keď ide o program, ktorý by mal používateľov ubezpečiť o ochrane ich súkromia.

Čo hovoríte vy na to, že internetový prehliadač Brave inštaluje VPN služby bez súhlasu používateľa? Využívate tento nástroj alebo poznáte niekoho, kto ho má? Budete kontrolovať, či služby nemáte aj vy? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -