Okuliare Vision Pro od Apple pobláznili Ameriku. Ulice vyzerajú ako v sci-fi filme

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Okuliare Apple Vision Pro pobláznili ľudí

Spojené štáty majú od piatka, 2. 2., veľkú technologickú novinku. Sú ňou okuliare Vision Pro od technologického giganta Apple. Okuliare umožňujú používateľom vidieť aplikácie v priestore okolo seba. Tieto aplikácie vedia ovládať rukami, očami aj hlasom. Aj napriek vysokej cene 3 499 dolárov (cca 3237 eur) ich hneď začali kupovať a následne aj používať mnohí záujemcovia.

Výrobok je zatiaľ dostupný iba v Amerike, kde tamojších obyvateľov úplne pobláznil. Videá na sociálnych sieťach ukazujú, že okuliare používajú nielen v domácnosti, ale aj vonku – či už v doprave, kaviarňach alebo aj pri bežnej chôdzi cez ulicu. Obľúbenosť produktu je teda nesmierne vysoká, aj keď nadmerné používanie v exteriéroch začína vyvolávať u ľudí otázky ohľadom bezpečnosti.

Apple opäť skočilo do neprebádaných vôd

Spoločnosť naposledy nový produktový rad predstavila približne dekádu dozadu, kedy na trh uviedla Apple Watch. Dovtedy sa o chytré hodinky pokúšali viacerí, no nepodarilo sa im uchytiť na trhu. Spoločnosť Apple ale opakovane ukázala, že vie predať aj produkty, na ktorých konkurenčné firmy pohoreli. Bolo to tak s smart hodinkami a úspech sa im zrejme podarí aj teraz na poli s VR okuliarmi.

O okuliare s rozšírenou realitou sa predtým pokúšal napríklad Microsoft, no neúspešne. Apple má ale opäť potenciál to zmeniť, keďže okuliare majú veľa skvelých funkcií. Za ich pomoci môžete ovládať aplikácie, počúvať hudbu, volať cez FaceTime či sledovať filmy. Zároveň ich viete prepojiť s celou svojou „Apple rodinou“ – MacBookom, iPhonom, iPadom, iCloudom či Apple Watch.

Okuliare dokážu vytvoriť akúsi virtuálnu kanceláriu, kde sú ikonky vedľa seba. Tiež dokáže vytvoriť virtuálnu klávesnicu, na ktorej viete písať. Nie je to ale jediná možnosť, cez Bluetooth si viete pripojiť aj jej reálnu klávesnicu či iné komponenty ako napríklad myš.

Vision Pro má aj pár nevýhod, medzi ktoré patrí pomerne vysoká hmotnosť samotných okuliarov – 600 až 650 gramov. Do toho nie je započítaná externá batéria, ktorá je k okuliarom pripojená káblom. To je ďalšia nepraktická vec, keďže chodiť s trčiacim káblom môže byť nepríjemné, pričom šnúra môže často zavadzať.

Kedy okuliare prídu na Slovensko?

Ako som spomínal vyššie, okuliare si môžu zakúpiť zatiaľ iba obyvatelia USA. Ďalšie krajiny si na túto Apple novinku budú ale musieť počkať. Podľa stránky Medium bude uvádzanie do ďalších krajín ešte chvíľu trvať. Používatelia v Kanade a Veľkej Británii ich budú mať dostupné až niekedy koncom tohto roka.

Do Európy (vrátane Slovenska) by mali doraziť až začiatkom roka 2025. Stránka Medium informuje, že v Európe príde pravdepodobne najprv do krajín ako Francúzsko a Nemecko. Dôvodmi, pre ktoré okuliare prídu k nám s ročným meškaním, majú byť zložitosť technológie, prispôsobenie operačných systémov európskym jazykom aj zložitosť orientácie na rôznorodom európskom trhu​​.

Čo hovoríte na technologickú novinku od Apple? Tiež si ju plánujete zadovážiť?

Zdroje: medium.com, novinky.cz

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -