Oprava katastrofy ich stála majland. Neuveríte, koľko vývojári vrazili do Cyberpunk 2077

Nenechajte si ujsť

Herná katastrofa, ktorá sklamala celý svet

Len samotný vývoj a marketing Cyberpunk 2077 stál viac ako 400 miliónov dolárov. Aj napriek tomu, že išlo o jednu z najdrahších hier súčasnosti, pri vydaní bola z polovice rozbitá a kritika na štúdio CD Projekt Red sa valila z každej strany. Tri roky opráv a poriadny balík peňazí však napokon zaistili hre skutočný happy ending. A vďaka poslednej správe pre investorov už presne vieme, koľko to celé stálo.

Nebolo cesty späť

Na Cyberpunk 2077 pracovalo vyše 1200 vývojárov a v čase vydania hry to bol jediný živý projekt v poľskom štúdiu. Možnosť na hru zabudnúť a presunúť sa na iný projekt teda nepripadala do úvahy, predovšetkým z hľadiska financií. CD Projekt Red mal v tej dobe aktíva v hodnote približne 500 miliónov dolárov a zanechať za sebou nevydarený projekt v hodnote 400 miliónov by rozhodne nebol najrozumnejší krok. Neostávalo teda nič iné, než spraviť zásadné rozhodnutia.

V jadre hry nebol problém, skôr vonkajšok bol akosi narýchlo zlepený. Všetko sa začalo meniť už mesiace po vydaní hry. CD Projekt Red postupne väčšinu bugov opravil, približne rok a pol po vydaní prišli aj skutočné next-gen verzie hry a spoločne s patchom 1.5 zmizli aj posledné zvyšky chýb. Do kariet poľskému štúdiu zahral aj Netflix seriál Edgerunners, ktorý na hru prilákal ďalších hráčov.

Vyšlo to na poriadny balík

Len niekoľko dní dozadu sme sa dočkali prvého a jediného rozšírenia herného obsahu v podobe expanzie Phantom Liberty, kde si dôležitú úlohu zahral aj Idris Elba.

Rozšírenie zozbieralo perfektné hodnotenia a prinieslo so sebou ultimátny patch 2.0, ktorý hru zdokonalil ako po technickej, tak po hernej stránke. Už v dobe písania článku si expanzia našla cestu k viac ako 3 miliónom hráčov a základnú hru si kúpilo už viac ako 25 miliónov hráčov.

Cyperpunk 2077 Phantom Liberty
Hodnotenia expanzie Phantom Liberty Zdroj: OpenCritic.com

Koľko to celé stálo? Opravné práce na konzolách stáli cez 40 miliónov dolárov a vývoj expanzie Phantom Liberty viac ako 85 miliónov dolárov. Celkovo tak CD Projekt RED vrazil do vývoja od vydania hry ďalších 125 miliónov dolárov. Je dosť pravdepodobné, že ide o jeden z najdrahších, ak nie vôbec najdrahší, prídavok do hry vôbec.

Budúcnosť už vyzerá ružovejšie

Dokončenie expanzie bolo kľúčové aj pre budúcnosť samotného štúdia. Je to práve teraz, keď CD Projekt RED prechádza do plného vývoja ich ďalšej hry. Nie je tajomstvom, že sa niekedy dočkáme aj pokračovania Cyberpunk 2077. Na pláne je však aj ďalší Zaklínač, preto by sme druhú časť futuristickej FPS hry tak skoro rozhodne čakať nemali.

Čoskoro by podľa posledných náznakov mala prísť do obchodov aj kompletná edícia Cyberpunk 2077, ktorá bude obsahovať aj expanziu Phantom Liberty. Jej presný dátum vydania však zatiaľ nepoznáme.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -