Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Koronavírus odstavil filmový priemysel

Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších bezpečnostných opatrení bolo zrušenie všetkých kultúrnych podujatí, čo viedlo k uzavretiu kín po celom svete. Filmový priemysel tak utŕžil veľkú ranu a štúdiá boli prinútené odložiť takmer všetky tohtoročné premiéry na neskôr, niektorých sa dokonca nedočkáme ani tento rok.

Podobne na tom boli aj filmové produkcie, ktoré museli pozastaviť natáčania veľkých projektov. Možnosť zažiariť tak dostali rôzne streamovacie služby a digitálne platformy, ktoré sa za posledné mesiace stali jednou z najobľúbenejších alternatív, ako môžu diváci konzumovať filmový a seriálový obsah.

Rôzne alternatívy sledovania filmov

Na túto situáciu sa museli adaptovať aj veľké štúdiá a spoločnosti, ktoré namiesto premiér v kinách priniesli svoje tituly priamo na digitálne platformy (VOD). Zapožičanie jedného filmu však stojí v priemere okolo 20 amerických dolárov, teda sumu, za ktorú je v prepočte možné zakúpiť dve vstupenky do kina. Niektorým divákom sledovanie filmových noviniek z pohodlia domova síce vyhovuje, no atmosféru premiéry v kine to jednoducho nedokáže nahradiť.

Vlastné alternatívy si našli aj kinári na Slovensku, pričom si niektoré spolky kín pripravili pre divákov online program filmov. Tento spôsob je pre divákov lacnejší a aspoň z časti dokázal imitovať fungovanie premietania v kine. Stačilo si len zakúpiť online lístok, dostaviť sa na určitý stream a spolu s inými fanúšikmi sledovať výnimočné filmy bez prerušenia, a to v najlepšej kvalite. Téme najlepších slovenských online kín sme venovali samostatný článok.

kedy sa otvoria kina na slovensku
Zdroj: archinfo.sk, dobrenoviny.sk

4. fáza uvoľňovania

Každopádne, od 20. mája bola spustená 4. fáza uvoľňovania, ktorá umožňuje organizáciu hromadných podujatí s maximálnym počtom 100 ľudí. Kiná tým pádom dostali zelenú, no aj napriek tomu sú kinosály stále zatvorené. Siete kín totiž stále čakali na upresnenie bezpečnostných podmienok spojených s otvorením kinosál, zatiaľ čo nedočkaví diváci čakajú na uverejnenie programu kín. Ako sme sa mohli dozvedieť, opätovné otvorenie kín nebude prebiehať vôbec tak jednoducho, ako by si väčšina mohla myslieť.

Viac sme sa dozvedeli dnes ráno v ranných novinách televíznej stanice TV JOJ, ktorej hosťom bol zástupca slovenskej siete kín CINEMAX Robert Kubička. Ten bližšie priblížil informácie ohľadom znovuotvorenia kín a všetkých bezpečnostných podmienok s ním spojeným.

Reakcia kinárov na predpis úradu verejného zdravotníctva bola okamžitá, čo znamená, že kinosály sú zatvorené už od 10. marca. Väčšina kín teda v stredu neotvorila, s čím sa následne spája aj téma týkajúca sa zamestnancov a brigádnikov v kinách. Robert poznamenal, že sa počty zamestnancov s trvalým pracovným pomerom zásadne nemenili. To sa samozrejme netýkalo brigádnikov, ktorí vzhľadom na situáciu nemali prácu.

Otvorenie kín sprevádza množstvo podmienok

Kinári a ich siete kín teda dostali súbor a súpis opatrení a predpisov, ktorý jasne naznačuje, že to nebude jednoduché, no naopak veľmi komplikované. Jedná sa o tri dôvody, ktoré značne obmedzujú klasickú prevádzku kín a premietanie filmov. Tým hlavným dôvodom je povinný rozostup divákov, ktorý znižuje kapacitu maximálne na 100 ľudí na jednu kinosálu. Tento počet však nie je reálny a uskutočniteľný, nakoľko pri dodržaní odstupu dvoch metrov je vzhľadom na veľkosť bežnej kinosály možné zaplniť približne len 20% priestoru.

Pri priemernej veľkosti kinosály, ktorá môže mať 150 miest, je teda maximálna návštevnosť okolo 30 ľudí. Väčšiu kapacitu tak môže naplniť len IMAX kinosála, ktorá svojou rozlohou ponúka omnoho viac miest. Priamo vedľa seba budú môcť sedieť maximálne dvaja ľudia, rozostup od nich na každú stranu budú predstavovať ďalšie dve miesta. Väčší počet návštevníkov, napríklad rodiny s deťmi, teda nebudú môcť sedieť priamo vedľa seba.

Ďalším ovplyvňujúcim faktorom je nutnosť pravidelnej dezinfekcie kinosál, pričom úrad verejného zdravotníctva vyžaduje, aby sa dbalo na hygienu a dezinfekciu po každom premietaní. Toto podľa slov zástupcu siete kín CINEMAX veľký problém nepredstavuje.

dating, chodenie, kino
zdroj: identity-mag.com

Pukance si pri filmoch neužijeme

Tým väčším problémom je fakt, že sa v kinách nesmú podávať pokrmy, nápoje a taktiež sa s nimi nesmie vstupovať do kinosál. Toto obmedzenie kinárov do značnej miery zaskočilo, nakoľko sa v 4. fáze uvoľňovania otvorili aj reštaurácie. “Predaj občerstvenia predstavuje pre prevádzkovateľov kín značný zdroj príjmu,” dodal Robert Kubička. Značným obmedzením je aj všeobecné zadanie pravidiel na Slovenku.

Presnejšie sa to týka nedeľňajšieho sanitárneho dňa pre všetky spoločnosti poskytujúce služby, čo zahŕňa aj kinosály. To vo svojej podstate nedáva zmysel, keďže kiná si budú sanitárne povinnosti plniť po každom premietaní. Fakt, že väčšina rodín navštevuje kultúrne zariadenia a kiná práve cez víkend, sa bude nepochybne zrkadliť aj na následných zárobkoch kín. Do múzeí a galérií sa môže chodiť aj v nedeľu, čo podľa slov pána Kubičku nedáva veľkú logiku.

Aké filmy najbližšie uvidíme v kinách?

Čo sa týka samotných filmov, tak kiná plánujú premietať aj staršie tituly, ktorých premietanie prerušil práve koronavírus. V pláne premiér sa teda nachádza niekoľko slovenských a českých titulov, ako aj veľkých amerických blockbusterov. Samostatnou témou bol očakávaný film Tenet od režiséra Christophera Nolana, ktorý zhodou náhod dostal dnes v noci druhý trailer.

Premiéra je zatiaľ stále naplánovaná na 16. júl 2020, no štúdio Warner Bros. stanovilo podmienku, že pri pôvodnom dátume vydania musí byť celosvetovo otvorených minimálne 80% kín. Veľkú rolu teda zohrajú kiná v Spojených štátoch, aj na základe ktorých sa rozhodne o dátume vydania filmu Tenet.

koronavírus zatvára kiná
Zdroj: Tyrone Siu/Reuters/theguardian.com

Kedy kinosály opäť otvoria svoje brány?

Určite nás nepotešila správa, že presný dátum znovuotvorenia kín zatiaľ nepoznáme. Robert Kubička zakončil rozhovor pozitívnou vidinou toho, že by sme sa v júli už konečne mohli vrátiť do kinosál. Kiná musia byť samozrejme dostatočne rentabilné na to, aby opäť otvorili svoje brány. Veríme, že sa už čoskoro opäť stretneme v pohodlí kinosály a užijeme si filmy tak, ako to ich tvorcovia naozaj mienia. Otvorenie kín už máme na dosah.

Na aký film sa po znovuotvorení kín najviac tešíte vy? Aký máte názor na otvorenie kín a s ním spojené predpisy? O svoje názory na danú tému sa s nami nezabudnite podeliť v sekcii komentárov.

Zdroj: Ranné noviny TV JOJ, Robert Kubička

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...