Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Nenechajte si ujsť

Nick Fury dostane vlastný seriál a hra Among Us 2 bola zrušená! – RESTART #2

Rýchly súhrn noviniek zo sveta filmov, seriálov a hier s názvom RESTART vám budeme prinášať každý utorok a piatok o 19:00! Druhú časť okrem...

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Koronavírus odstavil filmový priemysel

Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších bezpečnostných opatrení bolo zrušenie všetkých kultúrnych podujatí, čo viedlo k uzavretiu kín po celom svete. Filmový priemysel tak utŕžil veľkú ranu a štúdiá boli prinútené odložiť takmer všetky tohtoročné premiéry na neskôr, niektorých sa dokonca nedočkáme ani tento rok.

Podobne na tom boli aj filmové produkcie, ktoré museli pozastaviť natáčania veľkých projektov. Možnosť zažiariť tak dostali rôzne streamovacie služby a digitálne platformy, ktoré sa za posledné mesiace stali jednou z najobľúbenejších alternatív, ako môžu diváci konzumovať filmový a seriálový obsah.

Rôzne alternatívy sledovania filmov

Na túto situáciu sa museli adaptovať aj veľké štúdiá a spoločnosti, ktoré namiesto premiér v kinách priniesli svoje tituly priamo na digitálne platformy (VOD). Zapožičanie jedného filmu však stojí v priemere okolo 20 amerických dolárov, teda sumu, za ktorú je v prepočte možné zakúpiť dve vstupenky do kina. Niektorým divákom sledovanie filmových noviniek z pohodlia domova síce vyhovuje, no atmosféru premiéry v kine to jednoducho nedokáže nahradiť.

Vlastné alternatívy si našli aj kinári na Slovensku, pričom si niektoré spolky kín pripravili pre divákov online program filmov. Tento spôsob je pre divákov lacnejší a aspoň z časti dokázal imitovať fungovanie premietania v kine. Stačilo si len zakúpiť online lístok, dostaviť sa na určitý stream a spolu s inými fanúšikmi sledovať výnimočné filmy bez prerušenia, a to v najlepšej kvalite. Téme najlepších slovenských online kín sme venovali samostatný článok.

kedy sa otvoria kina na slovensku
Zdroj: archinfo.sk, dobrenoviny.sk

4. fáza uvoľňovania

Každopádne, od 20. mája bola spustená 4. fáza uvoľňovania, ktorá umožňuje organizáciu hromadných podujatí s maximálnym počtom 100 ľudí. Kiná tým pádom dostali zelenú, no aj napriek tomu sú kinosály stále zatvorené. Siete kín totiž stále čakali na upresnenie bezpečnostných podmienok spojených s otvorením kinosál, zatiaľ čo nedočkaví diváci čakajú na uverejnenie programu kín. Ako sme sa mohli dozvedieť, opätovné otvorenie kín nebude prebiehať vôbec tak jednoducho, ako by si väčšina mohla myslieť.

Viac sme sa dozvedeli dnes ráno v ranných novinách televíznej stanice TV JOJ, ktorej hosťom bol zástupca slovenskej siete kín CINEMAX Robert Kubička. Ten bližšie priblížil informácie ohľadom znovuotvorenia kín a všetkých bezpečnostných podmienok s ním spojeným.

Reakcia kinárov na predpis úradu verejného zdravotníctva bola okamžitá, čo znamená, že kinosály sú zatvorené už od 10. marca. Väčšina kín teda v stredu neotvorila, s čím sa následne spája aj téma týkajúca sa zamestnancov a brigádnikov v kinách. Robert poznamenal, že sa počty zamestnancov s trvalým pracovným pomerom zásadne nemenili. To sa samozrejme netýkalo brigádnikov, ktorí vzhľadom na situáciu nemali prácu.

Otvorenie kín sprevádza množstvo podmienok

Kinári a ich siete kín teda dostali súbor a súpis opatrení a predpisov, ktorý jasne naznačuje, že to nebude jednoduché, no naopak veľmi komplikované. Jedná sa o tri dôvody, ktoré značne obmedzujú klasickú prevádzku kín a premietanie filmov. Tým hlavným dôvodom je povinný rozostup divákov, ktorý znižuje kapacitu maximálne na 100 ľudí na jednu kinosálu. Tento počet však nie je reálny a uskutočniteľný, nakoľko pri dodržaní odstupu dvoch metrov je vzhľadom na veľkosť bežnej kinosály možné zaplniť približne len 20% priestoru.

Pri priemernej veľkosti kinosály, ktorá môže mať 150 miest, je teda maximálna návštevnosť okolo 30 ľudí. Väčšiu kapacitu tak môže naplniť len IMAX kinosála, ktorá svojou rozlohou ponúka omnoho viac miest. Priamo vedľa seba budú môcť sedieť maximálne dvaja ľudia, rozostup od nich na každú stranu budú predstavovať ďalšie dve miesta. Väčší počet návštevníkov, napríklad rodiny s deťmi, teda nebudú môcť sedieť priamo vedľa seba.

Ďalším ovplyvňujúcim faktorom je nutnosť pravidelnej dezinfekcie kinosál, pričom úrad verejného zdravotníctva vyžaduje, aby sa dbalo na hygienu a dezinfekciu po každom premietaní. Toto podľa slov zástupcu siete kín CINEMAX veľký problém nepredstavuje.

dating, chodenie, kino
zdroj: identity-mag.com

Pukance si pri filmoch neužijeme

Tým väčším problémom je fakt, že sa v kinách nesmú podávať pokrmy, nápoje a taktiež sa s nimi nesmie vstupovať do kinosál. Toto obmedzenie kinárov do značnej miery zaskočilo, nakoľko sa v 4. fáze uvoľňovania otvorili aj reštaurácie. “Predaj občerstvenia predstavuje pre prevádzkovateľov kín značný zdroj príjmu,” dodal Robert Kubička. Značným obmedzením je aj všeobecné zadanie pravidiel na Slovenku.

Presnejšie sa to týka nedeľňajšieho sanitárneho dňa pre všetky spoločnosti poskytujúce služby, čo zahŕňa aj kinosály. To vo svojej podstate nedáva zmysel, keďže kiná si budú sanitárne povinnosti plniť po každom premietaní. Fakt, že väčšina rodín navštevuje kultúrne zariadenia a kiná práve cez víkend, sa bude nepochybne zrkadliť aj na následných zárobkoch kín. Do múzeí a galérií sa môže chodiť aj v nedeľu, čo podľa slov pána Kubičku nedáva veľkú logiku.

Aké filmy najbližšie uvidíme v kinách?

Čo sa týka samotných filmov, tak kiná plánujú premietať aj staršie tituly, ktorých premietanie prerušil práve koronavírus. V pláne premiér sa teda nachádza niekoľko slovenských a českých titulov, ako aj veľkých amerických blockbusterov. Samostatnou témou bol očakávaný film Tenet od režiséra Christophera Nolana, ktorý zhodou náhod dostal dnes v noci druhý trailer.

Premiéra je zatiaľ stále naplánovaná na 16. júl 2020, no štúdio Warner Bros. stanovilo podmienku, že pri pôvodnom dátume vydania musí byť celosvetovo otvorených minimálne 80% kín. Veľkú rolu teda zohrajú kiná v Spojených štátoch, aj na základe ktorých sa rozhodne o dátume vydania filmu Tenet.

koronavírus zatvára kiná
Zdroj: Tyrone Siu/Reuters/theguardian.com

Kedy kinosály opäť otvoria svoje brány?

Určite nás nepotešila správa, že presný dátum znovuotvorenia kín zatiaľ nepoznáme. Robert Kubička zakončil rozhovor pozitívnou vidinou toho, že by sme sa v júli už konečne mohli vrátiť do kinosál. Kiná musia byť samozrejme dostatočne rentabilné na to, aby opäť otvorili svoje brány. Veríme, že sa už čoskoro opäť stretneme v pohodlí kinosály a užijeme si filmy tak, ako to ich tvorcovia naozaj mienia. Otvorenie kín už máme na dosah.

Na aký film sa po znovuotvorení kín najviac tešíte vy? Aký máte názor na otvorenie kín a s ním spojené predpisy? O svoje názory na danú tému sa s nami nezabudnite podeliť v sekcii komentárov.

Zdroj: Ranné noviny TV JOJ, Robert Kubička

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Toto sú predobjednávkové bonusy hry Spider-Man: Miles Morales. Medzi nimi aj dva kostýmy

Predobjednávkové bonusy hry Spider-Man: Miles Morales Hra Spider-Man: Miles Morales odhalila svoje predobjednávkové bonusy na PlayStation 4. Hráči, ktorí si titul zakúpia pred vydaním (12....

Vieme, kedy sa kazašský reportér Borat vráti v pokračovaní. Film Borat 2 si pozrieme online

Pripravte sa, komický kazašský reportér Borat sa vráti ešte tento rok. Pred pár mesiacmi bol herec a komik Sacha Baron Cohen zahliadnutý pri nakrúcaní...

5 nových hier na Steam, o ktoré si možno nezakopol a stoja za povšimnutie (september)

Na Steam vychádza denne nespočetne veľa noviniek, niekedy je náročné všimnúť si všetky z nich a preto sme sa na tie najnovšie hry v...

Hlavný zloduch Marvel seriálu Hawkeye bol odhalený. Poznáte túto komiksovú postavu?

MCU seriál Hawkeye je na ceste a štúdio Marvel nám stále neodhalilo hlavnú zápornú postavu, ktorá bude znepríjemňovať život Clintovi Bartonovi. Toho si samozrejme...

Blumhouse chystá adaptáciu knihy Stephena Kinga, Podpaľačka. Kto si zahrá jednu z hlavných úloh?

Blumhouse a kniha Podpaľačka Blumhouse chystá adaptáciu knihy Podpaľačka. Film vychádza z predlohy jednej z najznámejších kníh Stephena Kinga, ktorú vydal ešte v roku 1984....