Obrovská rana pre hráčov: Steam ukončil podporu pre ikonickú verziu Windowsu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Steam ukončil podporu pre obľúbenú verziu Windowsu

Aktuálne najpoužívanejší operačný systém Windows 10 je tu s nami už nejaký ten piatok. Používatelia postupne prechádzajú na ešte novšiu verziu Windows 11, stále však existuje hojný počet ľudí, ktorí fungujú na starších softvéroch. Windows 7 beží na takmer 3 % počítačov (StatCounter). To nie je nejaký závratný podiel na trhu, stále však ide o milióny používateľov. A ich životy sa ešte viac skomplikujú, keďže Steam ohlásil ukončenie podpory pre túto aj iné verzie starších operačných systémov.

Od 1. januára 2024 Steam oficiálne prestane podporovať operačné systémy Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1.

Steam
Zdroj: Steam

Je len málo ľudí, ktorým bude smutno za Windowsom 8. Pri „sedmičke“ však ide o trochu iné pocity. Táto verzia patrila medzi jednu z najlepších verzií operačného systému od Microsoftu, mnohí na ňu dodnes spomínajú len v tom najlepšom svetle. Napríklad portál Digital Trends označil Windows 7 za ten najlepší Windows, aký kedy vyšiel.

Windows 7 sa vytráca z počítačov

Aj napriek tomu používatelia začali prechádzať na novšie verzie. Windows 10 má nainštalovaných zhruba 70 % ľudí, najnovší Windows 11 už beží na 25 % všetkých počítačov. Samotný Windows 7 sa už definitívne presunul na cintorín, keďže Microsoft ukončil jeho podporu ešte 14. januára 2020. Podobný krok zo strany Steamu teda nie je prekvapením. Windows 8 stratil podporu od Microsoftu 10. januára 2023.

Existujúce inštalácie hernej platformy Steam by mali na počítačoch fungovať aj naďalej. Používatelia už však nedostanú žiadnu aktualizáciu, či už funkčnosti alebo bezpečnosti. Teoreticky sa vás teda zmena nemusí dotknúť, ak stále fungujete na Windowse 7, spoločnosť však odporúča, aby ste „aktualizovali na novšiu verziu.“ Steam dopĺňa, že už „nebudú môcť garantovať funkčnosť po tomto dátume [1. január 2024].“

podpora windows 10
Zdroj: YouTube / Digital Trends

Spoločnosť ukončuje podporu kvôli technickým obmedzeniam starších verzií. Steam vo svojej aplikácii používa vnorený Google Chrome na prehliadanie obsahu, ktorý už na Windowse 7 a 8 nefunguje správne. Budúce verzie aplikácie taktiež prinesú nové bezpečnostné opatrenia, ktoré budú podporované len od verzie Windows 10 a vyššie.

Nie je na čo čakať

Ako upozorňuje samotná spoločnosť Steam, používať neaktuálny softvér je potenciálne nebezpečné rozhodnutie:

„Počítače s týmito operačnými systémami sú pri pripojení na internet náchylné na infikovanie novým malwarom a iné zneužitia, ktoré nebudú opravené. Škodlivý softvér môže spôsobiť, že váš počítač, Steam a hry nebudú fungovať dobre alebo vôbec. Malware môže byť taktiež použitý na odcudzenie vašich údajov zo Steam účtu a iných služieb.“

Aj keď vám služba Steam možno bude fungovať na Windowse 7, s technickými problémami vám už nikto nepomôže. Je čas vkročiť do novej éry a aktualizovať na novšiu verziu. A keďže už aj Windows 10 má ohlásený dátum ukončenia podpory, prejdite rovno na „jedenástku“.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -