Majstrovské dielo, na ktoré ešte nie sú všetci pripravení | The Last of Us Part II RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Roland Brožkovič
Roland Brožkovič
Ahojte, volám sa Roland, mám 21 rokov a študujem masmediálnu komunikáciu v Trnave. Vo voľnom čase pozerám filmy, seriály, e-športy alebo hrám počítačové hry. Rád cestujem a objavujem nové miesta.

The Last of Us Part II RECENZIA

The Last of Us Part II RECENZIA – Najočakávanejšia hra roka síce vychádza až o týždeň, no novinári si ju mali možnosť zahrať a napísať recenziu omnoho skôr. Dnes už takéto niečo vôbec nie je štandardom a svedčí to o veľkej dôvere, ktorú autori vkladajú do svojho titulu. Dámy a páni, pripútajte sa! Čaká vás úžasná jazda plná emócií, brutality, nezabudnuteľných okamihov, ale aj kontroverzie. Je tu naša recenzia na The Last of Us Part II.

Legendárny prvý diel

Písal sa rok 2013, keď nám štúdio Naughty Dog, dovtedy známe najmä vďaka sériám ako Crash Bandicoot či Uncharted, prinieslo nový, neznámy titul s veľavravným názvom The Last of Us. Nikto však nevedel, čo od tejto hry čakať. Bude to len ďalší tuctový zombie titul? Neil Druckmann od začiatku tvrdil, že nie. Nakoniec sa ukázalo, že neklamal.

Príbeh Joela a Ellie sa zapísal do histórie videohier tými najväčšími možnými písmenami a získal si srdcia miliónov hráčov po celom svete. Bolo mu udelených cez 200 rôznych ocenení a azda neexistuje nikto, kto by o The Last of Us ešte nepočul.

seriál The Last of Us
Zdroj: theverge.com

Prečo bol teda tento titul taký úspešný? Ukázal nám, že aj hra môže zapôsobiť na city a ponúknuť takpovediac filmový zážitok, ktorý je ale zároveň vyvážený skvelým gameplayom. Chémia medzi hlavnými postavami je dychberúca a ich cesta naprieč postapokalyptickou Severnou Amerikou nezabudnuteľná. Mnohí považujú The Last of Us za  to najlepšie z minulej dekády, alebo dokonca za najlepšiu hru všetkých čias. A vôbec nie sú ďaleko od pravdy.

Pokračovanie oznámené ešte v roku 2016

Po takomto úspechu bolo jasné, že príde pokračovanie. Oznámenia sa fanúšikovia dočkali v roku 2016 na decembrovej konferencii PlayStation Experience, a v tej chvíli „vybuchol internet“. Trailer sľuboval príbeh pomsty, ale čo bolo hlavné, ukázal obe hlavné postavy z prvého dielu. Všetci sme boli vo vytržení, ostávalo už len počkať niekoľko rokov. Čakanie je už ale našťastie u konca. Ako teda dopadol druhý diel?

Ellie v lese
Zdroj: siee-press.com

Ešte pred tým, než začnem, sa ale musím priznať, že použité screenshoty nie sú naše, nakoľko stále platí prísne embargo. Taktiež sa nemusíte báť žiadnych príbehových spoilerov, ani ničoho podobného. Videorecenziu, už s našimi vlastnými zábermi, vám prinesieme hneď ako hra oficiálne vyjde, čiže 19. júna.

Ellie je späť

Ellie, naša obľúbená postava, sa vrátila, no nie je to už žiadne malé dievčatko. Vyrástla, stala sa dospelejšou, brutálnejšou, a hlavne šikovnejšou. Podarilo sa jej zmieriť s ťažkým osudom a naučiť sa žiť vo svete plnom nástrah a nemŕtvych.

Ellie Seattle
Zdroj: siee-press.com

Je z nej bojovníčka, ktorá nemá problém sa o seba postarať. Svojich protivníkov chladnokrvne zabíja, no robí to veľmi nerada, a len preto, lebo musí. Iba tak totiž prežije v tomto krutom a nehostinnom svete.

Jemný náhľad do príbehu

Nie je žiadnym tajomstvom, že The Last of Us Part II nadväzuje na prvú hru. Ellie si žije pokojný život v Jacksone, kam prišla s Joelom na konci jednotky. Situácia sa upokojila a dokonca zažíva prvé romantické vzťahy. Tu sa ale stane niečo, čo sa stať nemalo. Niečo, čo zmení jej pohľad na svet. Viac vám povedať nemôžem, a ani nechcem. Musíte si to zahrať sami. Už z trailerov ale bolo jasné, že jej hnacím motorom bude pomsta.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Gameplay

Autori sa rozhodli stavať na skvelých základoch prvej hry a implementovali do nej niekoľko nových prvkov. Medzi tie patrí šplhanie po lane, plávanie, ležanie, či rozbíjanie skla. Nemáte síce lano stále so sebou, ako napríklad v Tomb Raider, no občas ho nájdete niekde pohodené a využijete ho. Plávanie je taktiež spravené veľmi dobre, voda sa správa realisticky a vy tak dokážete plávať na dva spôsoby, kraul a prsia.

Pre mňa je ale najvýraznejšou novinkou ležanie. Využijete ho napríklad pri prekonávaní prekážok, či schovávaní sa v tráve. Keď už sme pri tráve, tá sa stane vašim najlepším priateľom. V tej väčšej sa schováte aj pri čupení, no v menšej si budete musieť ľahnúť. Aj tak ale nepredstavuje dokonalý úkryt a protivníci si vás z menšej vzdialenosti ľahko všimnú.

Ellie gameplay
Zdroj: siee-press.com

Celkovo je tu umelá inteligencia na veľmi vysokej úrovni. Vaši protivníci už nie sú slepí a naozaj si všímajú svoje okolie. Každý z nich má navyše svoje emócie, a keď nájdu svojho mŕtveho parťáka, začnú šalieť a prežívať to. Jedna z mála vecí, čo by som v hre uvítal, je odťahovanie tiel, aby ich nebolo také jednoduché nájsť. Pretože keď niektorý z nich nájde mŕtvolu, okamžite dá vedieť ostatným.

Výraznou novinkou sú aj psy, ktoré prvýkrát stretnete asi po piatich hodinách, a budú vám značne znepríjemňovať život. Psy totiž začujú každý malý zvuk, dokážu vás jednoducho vyňuchať, alebo dokonca sledovať vašu pachovú stopu. Stealth postup sa tak stane oveľa náročnejším. Ich útokom sa radšej vyhnite, prvý ešte dokážete s dostatkom zdravia odraziť, druhý už ale býva smrteľný a končí brutálnou animáciou, ako vám pes dokúše tvár.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Ellie je veľmi šikovná a porazí aj zdatných chlapov. Je ale cítiť, že ide len o 50 kg vážiacu ženu a nie v každom súboji máte navrch. Lepší je preto stealth postup. K protivníkovi sa priplížite, chytíte okolo krku a buď ho použijete ako živý štít, alebo potichu zabijete. Titul sa hrá skvelo a hráč si na ovládanie zvykne veľmi rýchlo.

Hra vám nič nedaruje

The Last of Us Part II vám naozaj nič nedaruje. Ja som ju hral na strednej obtiažnosti, prehľadával každý jeden kútik, no aj tak som stále trpel nedostatkom surovín a nábojov. Z nájdených surovín si dokážete vyrábať rôzne výbušniny, vylepšovať zbrane, či získavať nové skilly. Ako príklad uvediem montáž tlmiča na pištoľ, čo využijete nespočetne veľakrát.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Keď už sme pri vylepšovaní zbraní, tá sa robí pomocou krásnej animácie. Ellie zbraň pred vami rozoberie a upraví. Je to spravené veľmi uveriteľne a detailne. Tieto stoly nemáte stále k dispozícii a narazíte na ne len občas. Preto si treba naozaj premyslieť, ktorú zbraň a ako vylepšíte. Je to ale veľmi originálny nápad.

Keďže je v hre málo nábojov, musíte zvážiť každý jeden výstrel. Logickejšou voľbou je preto tichý postup, no ani ten nie je jednoduchý. Nič také ako siluety postáv tu nehľadajte. Jediným vašim pomocníkom je režim načúvania, pomocou ktorého ako-tak vidíte blížiacich sa protivníkov, no celé to nie je príliš presné a funguje to len na krátku vzdialenosť.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Samozrejme, časom si viete túto schopnosť, ako aj ďalšie, vycibriť. Medzi tie patria dlhšie zdravie, rýchlejšie liečenie, rýchlejšie prebíjanie a podobne. Veľakrát sa tak stane, že vás nepriateľ nemilo prekvapí. V takomto prípade sa treba čo najskôr dostať zo zovretia a vhodnou kombináciou úhybov a protiútokov zneškodniť nepriateľa.

Veľmi minimalisticky je vyriešené aj HUD. Nič také ako minimapu tu nečakajte. Ako jediné sa vám v pravej dolnej časti obrazovky zobrazuje ukazovateľ zdravia a zbrane. Musíte si tak dávať veľký pozor.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Skvelé animácie a herecké výkony

Hra má mimoriadne kvalitné animácie. Tie totiž nie sú robené ručne, ale cez systém motion capture. Ten funguje tak, že sa reálnym hercom umiestnia na telá senzory a sleduje sa ich pohyb. Len na tvári ich majú niekoľko desiatok. Extrémne detailná je tak mimika tváre. Dokážete z nej presne vyčítať ich pocity, radosť, smútok, bolesť, strach, či beznádej.

Nenapadá mi žiaden iný titul, ktorý by sa The Last of Us Part II v tomto dokázal vyrovnať. Pochvalu si zaslúžia aj samotní herci. Najviac však vyniká Ashley Johnson, predstaviteľka Ellie. Podáva výkon hodný Oscara. Jej komentáre sa vám vryjú do pamäte a s postavou si vytvoríte veľmi blízky vzťah.

Ashley Johnson
Zdroj: fromthegrapevine.com

Brutalita na každom kroku

Slabšie povahy by mohli mať s hrou isté problémy. Vyobrazená brutalita je oproti ostatným titulom na inom leveli a hoci možno niektoré obsahujú viac krvi, tu to celé pôsobí reálne a vierohodne. Postavy vyjadrujú bolesť ako skutoční ľudia a vám ich tak príde miestami až ľúto. Keď do niekoho strelíte brokovnicou, alebo ho necháte vybuchnúť, rozletí sa do všetkých strán. Ellie svojich protivníkov nešetrí a nemá problém ukončiť boj neľudským spôsobom. Verte mi, nie je to príliš pekný pohľad.

Miestami až hororová atmosféra

V The Last of Us Part II nájdete aj pasáže, pri ktorých sa budete skutočne báť, a vývojári neboli skúpi ani na jumpscary. Verte mi, nie je ich málo. Ak prechádzate tmavou chodbou, svietite len vašou baterkou, v pozadí vám hrá napínavá hudba, počujete zombíkov všade okolo vás a v zásobníku máte 3 náboje, nie je vám všetko jedno.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Keď už ale sme pri baterke, tá je spravená priam bravúrne. Lom svetla a tiene tu vyzerajú skoro skutočnejšie, než v realite. Autori sa s tým naozaj vyhrali do posledného detailu.

Viacero hrateľných postáv

Nie je žiadnym tajomstvom, že budete hrať za viacero postáv. Bolo to jasné už z trailerov. Ide o veľmi zaujímavý a dobrý nápad. Hru to ešte viac oživilo. Nemôžeme vám síce povedať o aké postavy ide, no máte sa na čo tešiť. Stačilo pozorne sledovať zverejnené videá.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Zúfalý postapokalyptický svet

The Last of Us ide ruka v ruke aj tajomný postapokalyptický svet. Titul je zasadený niekoľko rokov po vypuknutí pandémie. Zo sveta sála neistota a beznádej. Ľudia už jednoducho prestali veriť v záchranu civilizácie a naučili sa žiť s tým, čo majú. Vytvárajú si rôzne menšie či väčšie kolóny, ktoré medzi sebou bojujú. Jednou z nich je aj WLF, proti ktorej budete bojovať.

Príroda ukazuje svoju silu, budovy sa rozpadávajú a všetko je zarastené. Vonku však stále blúdi množstvo zombíkov, ktorí predstavujú obrovskú hrozbu. Okrem klasických Runnerov či Clickerov sa objavil jeden nový druh. Nazýva sa Shambler. Ide o pomalého, veľkého, no veľmi nebezpečného tvora. Z jeho zovretia niet úniku. Neodporúča sa k nemu približovať, pretože zo seba vypúšťa mrak leptavej látky.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Nádherná grafika

The Last of Us Part II je graficky na veľmi vysokej úrovni, o tom niet pochýb. Je až neuveriteľné, ako dokáže základná konzola PlayStation 4 ponúknuť takýto vizuál. V porovnaní s Uncharted 4, predošlou hrou od štúdia Naughty Dog, ktorá beží na rovnakom engine, je grafika reálnejšia. Zatiaľ čo Nathan Drake mal akoby viac kreslený vizuál, tu je všetko ostrejšie a uveriteľnejšie.

Uncharted 4 navyše trpel problémom vykresľovania do vzdialenosti. Autori tam museli pridať obyčajné 2D obrázky, a bolo to badať. Pri The Last of Us Part II už ale nič také nehrozí. Stále je tu ale cítiť nedostatok výkonu PS4.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Pokiaľ sa jedná o hlavné trasy, vizuál je bezchybný. Keď z nich ale trocha odbočíte, je vidieť znížené textúry kvôli výkonu. To je ale niečo, s čím autori nemohli nič robiť, a nemožno im to vyčítať. Stále ale ide o jeden z najlepších herných vizuálov, aké som kedy videl. Som zvedavý, ako bude vyzerať na PlayStation 5.

Čakali ste grafický downgrade? Asi vás sklamem, nič také sa nekoná. Ba práve naopak. V porovnaní s prvými trailermi je grafika na ešte lepšej úrovni. Takéto niečo sa často nevidí. Osobne som snáď ešte v živote nezažil, aby finálny produkt vyzeral lepšie, než ako bol prezentovaný.

Zvuk a foto režim

Aby ste si hru naplno užili, odporúčam použiť slúchadlá. Dokonale si tak vychutnáte zvuky, ktoré sú tu veľmi dôležité. Často krát sa na ne musíte spoľahnúť. Zvuk vás napríklad upozorní aj na to, ak vás vidí nepriateľ.

Gustavo Santaolalla opäť nesklamal a do hudby vložil svoju dušu. Gitara je navyše dôležitou súčasťou hry, keďže ide o obľúbený hudobný nástroj Ellie. Počas príbehu sa s ňou stretnete viackrát, a neraz to bude veľmi emotívne.

Ellie s gitarou
Zdroj: siee-press.com

Hra už klasicky obsahuje aj foto režim. Fanúšikovia momentiek si tak opäť nájdu svoju obľúbenú hračku, ktorá ponúka rôzne filtre, rámy, odstránenie postáv a množstvo ďalšieho.

Veľká kontroverzia

Pred pár mesiacmi unikli na internet detaily z príbehu hry a spustila sa vlna kritiky, nenávisti a kontroverzie. Sony dokonca muselo vypnúť počítadlo lajkov a komentáre pod trailermi. Niektorým ľudom totiž náramne prekáža, že Ellie, hlavná postava, je homosexuálna. Nevedia sa cez tento problém dostať, čo je nepochopiteľné.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Treba si ale uvedomiť, že žijeme v 21. storočí. Áno, aj mne by prekážalo, keby to bolo celé nasilu. Ako človek, ktorý už hru dohral, vám ale hovorím, že táto téma v hre nie je absolútne vôbec nasilu a dokonale spadá do príbehu.

Niektorí teda môžu mať problém s orientáciou hlavnej postavy, mysliac si, že hra nasilu presadzuje LGBT motívy. Našťastie, títo ľudia sú v mizernej menšine a titul láme rekordy v predobjednávkach.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

Skvelá optimalizácia

Optimalizácia, ako je už u PlayStation exkluzivít zvykom, nepredstavuje žiaden problém. Hra beží na základnej PS4 v rozlíšení 1080p, zatiaľ čo vylepšená verzia na PS4 Pro na slušných 1440p. V oboch prípadoch sa skalopevne drží na 30FPS. Ja som hral ešte na prvej PS4 z roku 2013 a nezaznamenal som žiadne pády snímkovania.

Horšie je to už ale s hlučnosťou konzoly. Niekedy som mal pocit, že mi vzlietne a nájdem ju u susedov. Týmto problém trpí aj Pro verzia. Za to už ale vývojári z Naughty Dog nemôžu a Sony snáď pri svojej konzole budúcej generácie lepšie vyrieši inak zúfalé chladenie.

The Last of Us Part II
Zdroj: siee-press.com

The Last of Us Part II RECENZIA – Zhrnutie

The Last of Us Part II je majstrovské dielo, na ktoré nie sú pripravení úplne všetci. Je určená pre moderných ľudí s otvoreným myslením, ktorí si chcú zahrať to najlepšie, čo nám súčasná generácia konzol ponúka. Hre prakticky nemám čo vytknúť. Nezažil som ani žiadne väčšie bugy, a to som hral nepatchnutú verziu.

Ide o úžasný a prekrásny titul, ktorý ponúka nezabudnuteľný príbeh plný emócií a zvratov. Hrateľnosť je vyladená do dokonalosti a nič jej nechýba. Asi jediné, čo by som uvítal, je manipulácia s telami, ale to je už len detail. Po jej konci sa len zastavíte, počas záverečných titulkov si v hlave znova premietnete celú hru a poviete si, že to stálo za to. The Last of Us Part II nemôžem dať žiadne iné hodnotenie, ako 10/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -