Slováci im neprišli na chuť. Tieto celosvetovo uznávané filmy majú na CSFD mizerné hodnotenie

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Skvelé filmy, ktoré Slováci a Česi neobľubjú

Hneď skraja vás chceme upozorniť na fakt, že v žiadnom prípade nechceme týmto článkom hanobiť portál CSFD.cz, ktorý mnohí denne navštevujeme. Hodnotenie na CSFD totiž nie je o CSFD, ale o používateľoch. Tí  hodnotia filmy hviezdičkami, pričom môžu použiť aj nelichotivé slovo odpad. A filmy v tomto rebríčku niekoľko takýchto zlých hodnotení schytali. Na medzinárodnej úrovni však majú na portáloch ako Rotten Tomatoes alebo IMDB pomerne vysoké hodnotenie. Takýchto filmov sme našli viac, pretože vám dnes ukážeme, ktoré skvelé filmy majú na CSFD dosť mizerné hodnotenie, aj keď sú skvelé.

1. Black Panther: Navždy Wakanda (2022)
CSFD – 59 % / Rotten Tomatoes – 94 %

Po tragickej smrti Chadwicka Bosemana sa pokračovanie komiksového hitu muselo zaobísť bez predstaviteľa Black Panthera. Režisér Ryan Coogler (Creed) si s tým však poradil celkom dobre. Film totiž zarobil viac ako 850 miliónov dolárov a získal 5 nominácii na Oscara. Coogler tak rozhodne nesklamal, no používatelia na CSFD si to zjavne nemysleli.

Už prvý diel Black Panther (2018) má na databáze hodnotenie 67 %, tým pádom sa nachádza v dobre známych šedých číslach. Pričom vo svete je tento film velebený. Druhé pokračovanie Black Panthera má na Rotten Tomatoes hodnotenie až 94 %, pričom na CSFD sa film nedostal ani na 60-percentnú hranicu.

2. Lady Bird (2017)
CSFD – 66 % / Rotten Tomatoes – 79 %

Režisérka Greta Gerwig sa aj vďaka tomuto filmu preslávila. Tínedžerská dráma s prvkami komédie zožala úspech ako v kinách, tak aj medzi kritikmi. Na Rotten Tomatoes získal film až 79 %. Takejto priazne sa však tvorcovia filmu na česko-slovenskej databáze nedočkali.

Podľa tamojších užívateľov je tento na 5 Oscarov nominovaný film hodný len hodnotenia 66 %. A to aj napriek všade chválenému výkonu Oscarom ocenenej herečky Saoirse Ronan.

3. Všetko, všade, naraz (2022)
CSFD – 67 % / Rotten Tomatoes – 86 %

Film Všetko, všade, naraz od režisérov Daniela Kwana a Daniela Scheinerta získal až 11 nominácii na Oscara. Z toho 7 nominácií tvorcovia premenili na zisk zlatej sošky. Medzi držiteľmi najprestížnejšieho ocenenia bola aj herečka Jamie Lee Curtis. Oscara sa dočkal aj herec Key Huy Quan, ktorý si kedysi ešte ako chlapec zahral v kultovom filme Indiana Jones a Chrám skazy (1984). Originálna komédia s prvkami drámy a fantasy sa tešila aj diváckej obľube. V kinách film totiž zarobila viac ako 100 miliónov dolárov. Jeho rozpočet pritom predstavoval „len“ 25 miliónov dolárov.

Na RT má Všetko, všade, naraz veľmi vysoké hodnotenie až 86 %. Presne ako sa na oscarovú bombu patrí. Používatelia na česko-slovenskej databáze však majú iný názor a mnohí z nich hodnotili tento cenený film len ako odpad.

4. Barbie (2023)
CSFD – 64 % / Rotten Tomatoes – 83 %

Barbie sa v tomto roku stala absolútnym hitom. Film režisérky Grety Gerwig s Margot Robbie a Ryan Goslingom sa totiž tešil obrovskej diváckej priazni. Môžu za to aj skvelý marketing, ktorý využil, že bola Barbie v kinách v rovnakom čase ako Oppenheimer (2023) režiséra Christophera Nolana. Tento súlad „temnej“ a „ružovej“ diváci veľmi ocenili.

Barbie má na Rotten Tomatoes hodnotenie až 83 %. Česko-slovenských užívateľov však tento neuveriteľný hit až tak nebavil. Diváci z Česka a Slovenska zrejme očakávali nejakú roztomilú komédiu a nečakali ódu na feminizmus. Pričom práve tento aspekt filmu sa vo svete divákom veľmi páči.

5. The Hunger Games (2012)
CSFD – 67 % / Rotten Tomatoes – 81 %

Film, vďaka ktorému sa preslávila oscarová hviezda Jennifer Lawrence. Príbeh o bojovníčke Katniss Everdeen divákov uchvátil. Film mal v kinách veľký úspech. Tvorcom prvého diela zo série sa podarilo zarobiť takmer 700 miliónov dolárov. Rozpočet pritom predstavoval necelých 80 miliónov dolárov. Ešte v tom istom roku si Jennifer zahrala vo filme Terapia láskou, vďaka ktorému získala zatiaľ svojho jediného Oscara. K tomuto filmu jej však určite dopomohla sláva, ktorú vďaka sérii Hunger Games získala.

Tento fantasy film si na Rotten Tomatoes diváci naozaj cenia. Aj preto má vysoké hodnotenie až 81 %. Na česko-slovenskej databáze sa však kultový prvý diel série dočkal len chabého hodnotenia, a to 67 %.

6. M3GAN
CSFD – 58 % / Rotten Tomatoes – 78 %

Horor z produkcie spoločnosti Blumhouse zarobil 177 miliónov dolárov. Za myšlienkou bábiky ako vraždiaceho robota stojí kreatívny mág James Wan (V zajatí démonov). Myšlienka filmu divákov uchvátila a každý chcel onú roztomilú beštiu vidieť. Horory bežne mávajú nízke hodnotenie, kvôli svojej jednoduchosti postáv či samotného príbehu.

No M3GAN má na Rotten Tomatoes skvelé hodnotenie 78 %. Slovenskí a českí diváci sa však domnievajú, že ide len o priemerný horor, ktorý si nezaslúži ani to, aby sa dostal na 60-percentnú hranicu.

Zdroj: csfd.cz, rottentomatoes.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -