Okamžite je z nich fenomén. Okuliare Apple Vision Pro sú terčom kritiky najmä pre dva problémy

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple Vision Pro a problémy

V USA už sú dostupné VR / AR okuliare Vision Pro. Dá sa povedať, že Apple nimi úspešne pobláznil kontinent a čoskoro aj celý svet, keď sa v priebehu roka začnú predávať aj v Európskej únii. Zatiaľ nie je jasné, za akú sumu budú dostupné na Slovensku, no s americkou cenovkou 3499 dolárov môžeme očakávať cenu okolo 3500 eur a viac.

Ako dávnejšie informoval Bloomberg, používateľom na Vision Pro chýbajú dôležité aplikácie od gigantov ako YouTube, Spotify či Netflix. A to môže veštiť veľký problém pre Apple.

Veľkí vývojári vždy po vydaní novej platformy Apple využili príležitosť a čo najskôr priniesli kompatibilné verzie aplikácií, tento krok v prípade Vision Pro je teda naozaj nezvyčajný. Jedným z dôvodom môže byť aj agresívne nastavená provízia pre Apple z predajov aplikácií a služieb v rámci appiek. Určite k tomu prispieva aj fakt, že vývoj špecializovanej aplikácie pre tak komplexné zariadenie je náročný na náklady aj čas. No a do tretice je tu obmedzený počet používateľov – očakáva sa, že do konca roka bude Vision Pro vlastniť  „len“ 300 až 400 tisíc ľudí.

Jedinou záchranou pre Vision Pro je fakt, že používatelia majú prístup ku všetkým aplikáciám pre iPhone a iPad. Apple tvrdí, že „takmer všetky iPad a iPhone aplikácie môžu fungovať na visionOS, bez potrebných úprav“. Je tu však aj fakt, že vývojári sa môžu rozhodnúť, či budú ich verzie aplikácií pre iPad dostupné na Vision Pro, pričom vyššie spomínaní YouTube, Spotify a Netflix boli proti.

Cez internetový prehliadač to „nie je ono“

Používatelia tak začali hľadať alternatívy. Aplikácie síce sú funkčné cez internetový prehliadač Safari, no oproti natívnym riešeniam nie sú tak plynulé a chýbajú funkcie, ktoré by ste na zariadení za tri a pol tisíc očakávali. Aj preto zaznamenala mimoriadny úspech alternatívna aplikácia Juno za 4,99 dolára, ktorá dovolí pohodlnejšie sledovanie videí a uľahčí prístup ku zabudovaným funkciám Vision Pro.

 

Uverejnil/-a @christianselig
Zobraziť v Threads

 

Je možné, že Google si to všimol a pochopil tak, že bojkotovať Vision Pro nie je cesta. Zatiaľ čo pred pár týždňami ešte neexistovali žiadne informácie o tom, že by pracovali na samostatnej aplikácii YouTube, teraz došlo k výraznému posunu:

„Tešíme sa z vydania Vision Pro a podporujeme ho tým, že zaručujeme skvelú skúsenosť s používaním YouTube cez Safari. Zatiaľ sa s vami nepodelíme o žiadne špecifické plány, no môžeme potvrdiť, že chystáme aplikáciu pre Vision Pro,“ povedala hovorkyňa YouTube Jessica Gibbly pre The Verge.

YouTube teda predsa len prinesie vlastnú aplikáciu pre Vision Pro. Nevieme však, kedy. Určite ju však privítajú všetci používatelia, ktorí navyše dúfajú, že bude zabudovaná podpora pre existujúce 360-stupňové a VR videá.

Na YouTube existuje obrovský katalóg priestorových videí, ktoré však zatiaľ na Vision Pro prostredníctvom Safari nefungujú kvôli obmedzenému modelu vykresľovania WebXR. Cez Safari v skutočnosti nefungujú prakticky žiadne VR videá aj mimo YouTube, a práve preto je dôležité, aby vývojári priniesli natívne aplikácie so zabudovanou podporou.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -