Oficiálne: Apple prerušuje predaj smart hodiniek. Apple Watch vykradli cudzie patenty

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple musí pozastaviť predaj nových smart hodiniek

Spoločnosť Apple vstúpila na rozširujúci sa trh smart hodiniek ešte v roku 2015. Predstavením modelu Apple Watch dal kalifornský technologický gigant najavo, že plánuje bojovať o svoj podiel na trhu aj v tomto sektore nebojí sa konkurovať s Garminom alebo Samsungom. Teraz však majú Apple Watch problém, kvôli rozhodnutiu úradov musia okamžite prestať predávať najnovšie modely hodiniek. O správe ako prvý informoval portál 9to5Mac.

Apple Watch dobyli trh smart hodiniek, čo sa používateľov iPhonov týka. Firme nerobilo problém vytvoriť produkt, ktorý je jedinou rozumnou voľbou, ako už vlastníte smartfón z ich výroby. Kúpiť si iné smart hodinky ku iPhonu než Apple Watch jednoducho nie je rozumná voľba. Stratíte tým priveľa funkcionalít a softvérových vychytávok. Výnimkou sú možno vášniví športovci, ktorí často stále volia Garmin kvôli rozsiahlejším funkciám pri pohybe tela.

Podľa Statista bol v roku 2022 podiel na trhu pre Apple Watch vo výške 30 %. Aj v tomto sektore sa však naplno ukazuje sila ekosystému technologického giganta, keďže medzi majiteľmi iPhonov je podiel na trhu pre Apple Watch až 80 % (Counterpoint Research).

apple watch ultra 2
Zdroj: Apple

Nové hodinky vykradli cudzie patenty

Apple si svoj podiel na trhu vybojoval kvalitným produktom, s ktorým je drvivá väčšina zákazníkov spokojná. Od uvedenia prvého modelu v roku 2015 už spoločnosť predstavila viacero generácií, až po dnešné najnovšie kúsky Apple Watch Series 9 a Ultra 2. Oproti predchádzajúcim modelom obsahujú množstvo funkcií navyše, ktoré vyplývajú z hardvéru – plného množstva užitočných senzorov. Práve tu však Apple spravil chybu, jeden zo senzorov totiž porušuje patentové právo.

Senzor na meranie hladiny kyslíka v krvi je prítomný v Apple Watch už od 6. generácie z roku 2020. S tým mala problém spoločnosť Masimo, ktorá sa špecializuje na medicínske technológie, už po vydaní hodiniek a na Apple dokonca podala žalobu. Neskôr Masimo s prípadom oslovilo americkú Komisiu pre medzinárodný obchod (ITC) s tvrdením, že Apple neoprávnene použil viacero patentov v ich vlastníctve.

Patentový spor si teraz vyberá prvé obete. ITC totiž rozhodlo, že Apple musí prestať predávať modely Apple Watch Series 9 a Ultra 2, keďže pri ich výrobe skutočne porušili 2 patenty spoločnosti Masimo. Kalifornský gigant musí prestať predávať najnovšie hodinky v USA od 21. decembra 2023, respektíve v kamenných predajniach od 24. decembra 2023. Rozhodnutie ITC by ešte stále mohol vetovať americký prezident Joe Biden, ale len do 25. decembra. A keďže oválna kancelária situáciu ešte nekomentovala, predpokladá sa, že nijak nezakročia.

apple watch
Zdroj: Unsplash

Hovorca Apple Nikki Rothberg sa pre The Verge vyjadril, že „sú proti“ rozhodnutiu. Taktiež povedal, že „vyhľadávajú množstvo právnych a technologických riešení, ktoré zaručia, že Apple Watch budú stále dostupné zákazníkom.“

Treba podotknúť, že zmena sa týka len najnovších modelov predávaných v USA. Americkí zákazníci si stále môžu zakúpiť oficiálnou cestou staršie modely, prípadne Series 9 alebo Ultra 2 z druhej ruky. Vo zvyšku sveta zákaz neplatí. Rozhodnutie amerického úradu však môže spoločnosti Masimo dodať potrebné sebavedomie, aby so žalobou zamierili napríklad aj pred EÚ.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -