Krutá realita: Po českých TV staniciach prídeme o ďalšie, ak JOJ a Markíza nepovolia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Prídeme navždy o české TV stanice a budú ubúdať ďalšie?

V súčasnosti sa na Slovensku rieši otázka ďalšieho šírenia českých televíznych programov. Viacerí diváci prišli o české TV stanice Prima Cool, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi a ďalšie. Čo bude nasledovať? Budú vyradené aj maďarské, rakúske alebo poľské programy?

Šírenie a ponúkanie zahraničných televíznych programov je odborná téma, ktorá sa ľahko môže zmeniť na politickú a podľa Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky (TÚSR) by preto mali všetci dotknutí bez zbytočných emócií zasadnúť za okrúhly stôl a vysvetliť si postoje.

Pozeranie filmov a ovladac
Zdroj: unsplash.com

Opäť na to doplatí bežný televízny divák

Výzva televízií JOJ a Markíza na blokovanie medzinárodných programov šírených českými televíznymi stanicami vyvolala vlnu nevôle a otázok medzi ich šíriteľmi – telekomunikačnými operátormi, televíznymi divákmi a širokou verejnosťou. Obavy zo vzniknutej situácie prejavili české krajanské a kultúrne spolky a o situáciu sa zaujíma veľvyslanec Českej republiky na Slovensku. Na situáciu zareagoval Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, ktorý vedie prešetrovanie vo veci možného porušenia ustanovení zákona o ochrane hospodárskej súťaže.

TÚSR sa obrátila na Radu pre mediálne služby (RpMS) a v neformálnej diskusii dospeli k záveru, že v súčasnosti žiadna zákonná povinnosť ani rozhodnutie kompetentného orgánu nebráni, aby operátori šírili na území Slovenskej republiky české televízne programy, ku ktorým majú vysporiadané autorské práva.

RpMS vysvetlila, že do 31. 7. 2022 sa vzťahovala na operátorov povinnosť poskytovať retransmisiu programovej služby len so súhlasom jej pôvodného vysielateľa. V prípade neplnenia povinnosti mala právomoc operátorov sankcionovať. V aktuálne platnom zákone, ktorý je účinný od 1. 8. 2022, už táto povinnosť zakotvená nie je. Zákon o mediálnych službách nezakladá ani žiadnu právomoc pre vysielateľov, ktorá by im umožňovala nariaďovať prevádzkovateľom retransmisie obsah ich programovej ponuky.

prima logo
Zdroj: Prima

Tlak na vyradenie českých programov z ponuky je sporom medzi televíznymi vysielateľmi a prevádzkovateľmi retransmisie – operátormi. Situácia sa medzičasom skomplikovala, jeden z veľkých operátorov sa rozhodol vyradiť české programy a vyzval ostatných, aby ich vyradili aj oni. Časť operátorov sa rozhodla zaradiť do ponuky novú, atraktívnu programovú službu výmenou za vyradenie časti českých, iní vyradenie odmietajú.

Treba dôjsť k rozumnej dohode

RpMS sa už v minulosti v rámci svojej činnosti zaoberala témou vyraďovania českých programových služieb z ponuky prevádzkovateľov retransmisie. Diskusia v tom čase spočívala najmä v tom, že niektorí českí vysielatelia nedisponovali právami na šírenie svojich programových služieb mimo územia Českej republiky.

RpMS aj aktuálne deklaruje, že je ochotná zorganizovať okrúhly stôl a vstúpiť do procesu ako mediátor. Avšak, len ak o to bude záujem zo strany všetkých relevantných inštitúcií a zástupcov dotknutých subjektov.

TÚSR následne oslovila Asociáciu prevádzkovateľov káblových televízií (APKT) a počas neformálnej komunikácie dospeli k zhode, že zorganizovanie okrúhleho stola prispeje k vysvetleniu postojov, nejasností a k uvoľneniu napätia.

Zdroj: TÚSR

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -