Čierna komédia Invalid od tvorcov Kanditáta a Amnestií už vo februári

Nenechajte si ujsť

Invalid v kinách už vo februári

Divoké 90. roky, divoká šuštiaková móda, magneťáky a iné vychytávky z dovozu. V tomto nie tak dávnom období sa odohráva príbeh prostého údržbára Laca (Hološka). Je cholerik s nervami príliš blízko u pr… ale svoju prácu údržbára v múzeu má rád. Lenže občas sa človek ocitne na nesprávnom mieste v nesprávnom čase a z Laca je náhle Invalid. Invalid túžiaci po pomste. To vyústi do šialenej nálože komických dialógov, situácií a scénok, v ktorých sa z Laca stáva úplne iný človek. Alebo nie tak úplne.

Invalid, Gregor Hološka, 2023
Gregor Hološka v úlohe horúcokrvného údržbára Laca, Zdroj: AZYL Production

 

To všetko má svoju pokročilú vizuálnu podobu a výbornú kameru. Spôsob, akým je film nakrútený, neprinesie hluché a pokojné momenty. Má svoju energiu a tempo, ktoré sa pre žáner bizarnosťami nabitej komédie, hodia. Tým sa Invalid podobá na iné diela rovnakých tvorcov z pred rokov, aj keď ich Invalid nakoniec prekonáva.

Zvučných mien je hneď niekoľko

V hlavnej úlohe sa objaví Gregor Hološka, ktorého zdravé nohy budú mať značne obmedzený čas na scéne. Postavu verného kamaráta Gaba stvárnil nezameniteľný Zdeněk Godla. V Čechách známy herec predovšetkým vďaka komediálnym úlohám si zahrá bizarnú úlohu, v ktorej sa jeho postava nestihla prezliecť do niečoho normálneho. V ďalších úlohách sa objavia mená ako Helena Krajčiová (manželka), Daniel Fischer a Ivo Gogál (policajná dvojka, ktorej zdrhne aj vozičkár), Svätopluk Malachovský (politik), Peter Šimun (sused), Michal Kubovčík, Oľga Belešová a mnoho iných.

Do scén sa pritom pripletú aj mená známe z nehereckého sveta. Patrik „Rytmus“ Vrbovský v úlohe vlasatého „mafiána“, youtuber Gogo ako náhodný chodec, či Michal Dušička (Majk Spirit) v úlohe policajta. Pozorné oči diváka však musia byť pripravené na oveľa viac prekvapení a detailov. Sú to rôzne úpravy scény, detaily 90-tych rokov a drobnosti na ktorých si dali tvorcovia záležať, alebo tých pozorných majú rozosmiať.

Invalid 2023, Azyl production, Sáva Popovič a Rytmus
Sáva Popovič a Patrik Rytmus Vrbovský, Zdroj: FB stránka Invalid

 

Film z produkcie AZYL production

Čoskoro v kinách uvedená novinka Invalid pochádza z produkcie AZYL production (predovšetkým Maroš Hečko a Peter Veverka). Tvorcovia, ktorí majú za sebou už úspešné filmy Kandidát (2013) a Amnestie (2019) aj tentoraz využili ako režiséra Jonáša Karáska a kameramana Tomáša Juríčka. Diváka, ktorého oslovili doterajšie filmy produkcie, nepochybne zaujme aj Invalid. Čierna komédia, ktorej príprava sa týkala rokov 2020 a 2021, už z prvých snímkov vydaných počas vlaňajška dávala tušiť, že sa máme na čo tešiť.

Trailer koniec-koncov len potvrdil dohady. Film plný drsného humoru, zúrivosti, nadávok a pomsty možno nebude možné uzavrieť na týchto slovách a možno ho niektoré z nich aj vystihujú. Komédia nabitá akciou, hercami, situáciami, množstvom detailov, bizarností, či dokonca nostalgie, sa spája s množstvom známych mien. Stále to pritom nebude to jediné, na čo sa môže divák tešiť. Nakrúcanie prebiehalo na rôznych miestach Bratislavy. Napríklad v budove Prírodovedného múzea – Slovenského národného múzea pri nábreží Dunaja v unikátnych priestoroch haly, ale tiež v bratislavskej Rači a Trnave.

Kmeťoband a Rytmus pre film nakrútili aj videoklip. Rómsku verziu slávnej piesne Modusu s názvom „Úsmev“, samozrejme so súhlasom pôvodných autorov Janka Lehotského a Kamila Peteraja.

Slovenskú premiéru má komédia Invalid 9. februára 2023.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -