Všetci sa kruto mýlia. Držali sme v ruke Samsung Galaxy S24, toto nás prekvapilo (prvé dojmy)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Prvé dojmy: Toto nás prekvapilo na Samsung Galaxy S24

Juhokórejský gigant Samsung predstavil svoj nový rad smartfónov Galaxy S24, Galaxy S24+ a Galaxy S24 Ultra. Novinky disponujú množstvom vylepšení, ktoré nemusia byť na prvý pohľad jednoznačné. Z fotiek sa môže zdať, že ide opäť raz o ten istý smartfón, no to je krutý omyl. Hovorím z vlastnej skúsenosti, keďže v mene redakcie REWIND.sk sme už mali možnosť držať v ruke. Aké sú naše prvé dojmy a čo nás najviac prekvapilo?

Poďme najprv na veci, ktoré si všimnete navonok ako prvé. Kvalitný výrobný proces Samsungu je poznať, základný model Galaxy S24 sa drží v ruke dobre, ostré a precízne hrany zaručujú pohodlnú manipuláciu. Nová generácia zbytočne nemení to, čo funguje – oproti Galaxy S23 sú teda rozdiely len minimálne. Aj na základnom modeli poteší matné sklo na zadnej časti tela, ktoré je nepatrne spojené s bočnými hliníkovými lištami. Naživo pôsobí veľmi prémiovo a solídne, aj keď ide o základný model.

nove smartfony
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

Model Galaxy S24+ sa od svojho menšieho brata líši len vo veľkosti, zvyšok tela je úplne totožný. Nájdete tu rovnaké fotoaparáty zasadené do zadnej časti smartfónu a rovnako ostré hrany na pohodlné držanie. Samotná manipulácia je už o niečo náročnejšia kvôli veľkosti displeja. Svojou šikovnosťou si nás jednoznačne získal základný model Galaxy S24, ktorý má tak akurát veľkosť na ovládanie aj jednou rukou. Práve ten by som jednoznačne odporúčal drvivej väčšine ľudí.

Galaxy S24 pôsobí staromódnejšie ako menšie modely

Tí, ktorí chcú to maximálne, čo Samsung ponúka, pochopiteľne zvolia model Galaxy S24 Ultra. Tu musím vyjadriť dve emócie: sklamanie a údiv. Začnime tou pozitívnou.

Galaxy S24 Ultra ponúka jemné vylepšenie v dizajne oproti predchádzajúcej generácii. Na prvý pohľad si všimnete ešte hranatejší dizajn a tenšie, len 8,6-milimetrové telo. Samsung vylepšil aj zopár detailov, napríklad zabudovaný stylus už tak nevytŕča zo spodnej strany smartfónu a zmenil sa aj vzhľad spodného reproduktoru. Príjemnou zmenou je aj robustný titánový rám.

Pomerným sklamaním je však porovnanie so základnejšími modelmi Galaxy S24 a Galaxy S24+. Tieto menšie smartfóny sú po dizajnovej stránke už na tak vysokej úrovni, že v mnohom prekonali TOP model Galaxy S24 Ultra. Ultra si musí aj vďaka zabudovanému stylusu zachovať hranatý rám, ale oblé okraje tela, na stranách, kde končí obrazovka – čo je jednoznačne dizajnový trend, ktorý je na odchode. Pôsobí tak staromódnejšie ako ploché Galaxy S24 a Galaxy S24+, ktoré majú ostré hrany a zaoblený rám v rohoch tela smartfónu.

samsung galaxy
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

Aj pri farebných prevedeniach majú základné modely lepšie dizajnové prevedenie ako Galaxy S24 Ultra. Dôvodom je titánový rám, ktorý sa Samsung rozhodol nefarbiť – pri zvolení napríklad fialového variantu tak farbu získa len zadné sklo a samotný rám vizuálne vyčnieva. Galaxy S24 a Galaxy S24+ pôsobia ucelenejšie aj v iných farbách, keďže sa mení aj farba hliníkového rámu.

Úchvatné displeje

Čo sa však stalo, keď sme konečne zapli smartfóny? Naprieč celým radom vás ohúri obrovský, jasný a ostrý displej Samsungu, ktorý pokrýva ešte väčšiu časť tela. Všetky modeli totiž majú menšie rámiky okolo zobrazovacieho panela. Zmena je najviac viditeľná na Galaxy S24 Ultra.

Samsung na žiadnom zo smartfónov nešetril, celá trojica má oslňujúce panely. Aj keď sme nemali možnosť ich vyskúšať na dennom svetle, s maximálnym jasom až 2600 nitov nebude s viditeľnosťou žiaden problém. A to ani na priamom slnku.

fotoaparat
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

Kto si všimne rozdiely vo fotoaparátoch?

Ako prvý sme zapli fotoaparát, ktorý sa najviac zmenil na modeli Galaxy S24 Ultra. Samsung nahradil 10x objektív s rozlíšením 10 Mpix novým, síce len 5x objektívom, ale až s 50 Mpix rozlíšením. Výsledkom je omnoho plynulejší zážitok z používania. Pri zoomovaní na S23 Ultra bol problém s tým, že obraz sa začal viditeľne zhoršovať napríklad pri 8 alebo 9-násobnom priblížení, kým sa ešte nezapol 10x objektív. Teraz už nad zoomom netreba toľko rozmýšľať, čokoľvek za 5x objektívom bude stále ostré kvôli pixel binningu.

Viditeľný rozdiel je aj pri 100-násobnom priblížení. Zatiaľ sme síce nemali možnosť to priamo porovnať so staršou generáciou, no tento test už čoskoro nájdete u nás na webe, aj preto nás naďalej sledujte. Určite sa však pozrite na rozdiel medzi Galaxy S24 Ultra a iPhone 15 Pro pro 10-násobnom priblížení:

s24 vs iphone
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

Zabudovaná umelá inteligencia Galaxy AI

Boli sme svedkami aj praktickej ukážky Galaxy AI funkcií. Umelá inteligencia zabudovaná do smartfónov potrebuje na fungovanie registrované Samsung konto a väčšina funkcií vyžaduje pripojenie k internetu.

Ako prvú sme videli v akcii schopnosť smartfónu naživo prekladať slová cez telefonický hovor – nešlo pritom o žiadne nahrané demo, ale praktickú ukážku funkčnosti. AI prekladač môže mať problém s detekciou napríklad slov alebo špecifických názvov (miesto Daniel si myslela, že hovoríme Danielle), všeobecne však dobre zvláda aj prízvuky a vie rozpoznať, kedy človek dohovoril a môže začať prekladať. Veľkým bonusom je aj fakt, že o prekladaní AI automaticky upozorní druhú stranu.

Lifestyle
Zdroj: Samsung

Vlastnými rukami sme si vyskúšali aj pokročilé AI funkcie na úpravu fotografií. Samsung zabudoval priamo do aplikácie Galérie možnosť rýchlych zmien, ako napríklad automatické odstránenie odleskov. Táto možnosť síce funguje, ale len v špecifických podmienkach. Ak sa za odrazom v skle nachádza komplexná scéna, vygenerovaný obraz nebude pôsobiť prirodzene.

Prítomná je aj rýchla možnosť vylepšenia pomocou AI jedným klikom. Smartfón automaticky upraví fotografiu, pričom na výsledku je poznať, že ide o komplexnejšiu úpravu ako len nejaký aplikovaný filter. Galaxy AI vybalansuje tóny pleti, výsledná fotografia tak pôsobí živšie a prirodzenejšie. Taktiež dokáže lokálne upraviť napríklad presvetlené časti záberu. Táto funkcia sa rýchlo stala mojím favoritom, výsledok je naozaj vkusný a úprava nie je vôbec prehnaná. Vyzerá, ako keby ste fotku prehnali napríklad cez Snapseed či Lightroom a naozaj s citom upravili farby a kontrast.

Na ďalšie AI funkcie, ako aj hĺbkový test fotoaparátu a priame porovnanie Galaxy S24 Ultra s predchádzajúcou generáciou Galaxy S23 Ultra, sa pozrieme nabudúce. Nezabudnite aj naďalej sledovať náš web, aby vám neunikli komplexnejšie testy nových smartfónov od Samsungu.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -