Incident s Willom Smithom zatienil iné dôležité momenty z Oscarov 2022. Ktorí tohtoroční víťazi sa zapíšu do histórie?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Oscary 2022 – historické momenty

94. ročník Udeľovania Cien Akadémie je síce za nami, no už teraz sa zapíše do histórie. A to ako ročník, počas ktorého herec a už aj držiteľ Oscara Will Smith vlepil facku hereckému kolegovi Chrisovi Rockovi. Momentálne sa na internete nehovorí o ničom inom, avšak tento moment zatienil iné, oveľa dôležitejšie udalosti. Všetky historické momenty, ktoré nám priniesli Oscary 2022, preto rozoberiem v tomto článku.

Ešte pred tým ale doplním, že filmom roka sa stal CODA, ktorý taktiež vyhral v kategóriách najlepší adaptovaný scenár a najlepší herec vo vedľajšej úlohe. S najväčším počtom zlatých sošiek ale odchádza sci-fi Duna (6 výhier v technických kategóriách). Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa stala Jessica Chastain za film Očami Tammy Faye, zatiaľ čo cenu za najlepšieho herca v hlavnej úlohe získal Will Smith za film King Richard.

Troy Kotsur Oscar CODA
Zdroj: marca.com

Prvú sošku si odniesol hluchý herec aj queer herečka farebnej pleti

Film CODA bol absolútnym víťazom večera nie len vďaka tomu, že sa stal filmom roka. Sošku za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe totiž dostal herec Troy Kotsur. Stal sa tak prvým mužským hluchým hercom, ktorý si odniesol z udeľovania Oscarov vlastnú sošku. Zároveň je v komunite hluchých hercov druhým, ktorý túto sošku má, keďže úplne prvou hluchou výherkyňou Oscara bola ešte v roku 1986 herečka Marlee Matlin.

Na druhú stranu, Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe vyhrala Ariana DeBose za film West Side Story. Stala sa tak prvou otvorene queer herečkou, ktorá takéto ocenenie získala. Herečka sa zároveň identifikuje ako Afro-latina, a teda má černošské a hispánske korene. To z nej taktiež robí ešte len druhú latino herečku, ktorá dostala Oscara. Prvou bola Rita Moreno, ktorá vyhrala Oscara v rovnakej kategórii a za rovnaký film, avšak za jeho verziu z roku 1961.

Ariana DeBose Oscar West Side Story
Zdroj: nme.com

Prvenstvá boli aj v iných odvetviach

Počas ceremónie sme videli napríklad aj prvýkrát udelenie Oscara moslimovi. Ním bol herec Riz Ahmed, ktorý vyhral v kategórii Najlepší krátky hraný film. Do histórie sa zapísala aj producentka Yvett Moreno, ktorá je prvou latinou nominovanou v kategórii Najlepší celovečerný animovaný film a zároveň aj víťazkou tejto kategórie za film Encanto: Čarovný svet. Pri ženských výhrach ešte ostaneme, keďže to bol zároveň druhý ročník po sebe, v ktorom Oscara za réžiu získala žena.

Výherkyňa Jane Campion sa zároveň stala ešte len treťou režisérkou držiacou cenu za túto kategóriu. Oscara získala za film Sila psa. Zapamätania hodný moment utvorili aj uvádzačky večera, pretože prvýkrát v histórii sa tejto role zhostili tri ženské komičky. Šlo o Reginu Hall, Amy Schumer a Wandu Sykes. Oproti posledným rokom to bola zmena. Posledné tri ročníky totiž nikto neuvádzal, naposledy to bol moderátor Jimmy Kimmel v roku 2018.

Regina Hall, Amy Schumer a Wanda Sykes Oscary
Zdroj: thestreamable.com

Ešte spomeniem, že svoju prvú nomináciu v kategórii Najlepšia originálna pieseň získala Beyoncé. Samotnú ceremóniu produkovali prvýkrát čierni producenti s tímom, ktorý bol tiež tvorený len čiernymi zamestnancami. Víťazná titulná pieseň od speváčky Billie Eilish k filmu Nie je čas zomrieť je už treťou piesňou vo franšíze Jamesa Bonda, ktorá získala Cenu Akadémie. A nakoniec, Samuel L. Jackson získal Čestného Oscara za jeho celoživotný úspech vo filmoch.

Čo hovoríte na tieto historické momenty? Ktorý z nich vás najviac potešil, nahneval alebo sa vám zdal najzaujímavejší?

Zdroj: buzzfeednews.com, oprahdaily.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -